صفحه اصلی | eslah | گزارش | ناگزیری و تهیدستی، زنان و کودکان را به گدایی می کشاند

ناگزیری و تهیدستی، زنان و کودکان را به گدایی می کشاند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ناگزیری و تهیدستی، زنان و کودکان را به گدایی می کشاند

زنی با دستان زمخت و چروکیده که نشان دهندۀ گذشت روزگار تلخ است در گوشه‎ای از جاده بنشسته و با معجر پر وصله و دریده خویش را بپوشانیده است؛ نوزادی روی زانوهایش آرام خفته است. چند قدم دورتر کودک پنج یا شش ساله‎ای با سر و سیمای گرد و خاک و اندود روی جاده نشسته است؛ دستان کوچک اش را به سوی عابرین بلند می کند و سوالگری می کند، این کودک هر روز وقت با مادرش به جاده‎های پر ازدحام شهر کابل میروند، تا پولی برای گذراندن روزگار به دست آورند، این کودک هر روز قدم های عابرین را می شمارد و با چشمان خواب‌آلود به چهره های متفاوت عابرین نگاه می کند.

این زن گدا که نمی خواهد نامش گرفته شود با دو کودک اش از بام تا شام سوالگری می نماید، تا پولی برای شوهر معتادش مهیا بگرداند، از لت و کوب در امان بماند و از سویی هم لقمه نانی برای خود و فرزندانش به دست آورد.

دست نگری در تمام جهان به نوعی از انواع وجود دارد، اما در کشور ما طی چندین سال رسم سوالگری بیشتر شده است وبر شمار سوالگران به سبب جنگ های داخلی، انتحار و انفجار، قتل و سرقت، افزایش شمار معتادان، عدم زمینه های شغلی و سایر عوامل دیگر فقر افزایش یافته است وما گواه هستیم که نه تنها زنان و کودکان بل کهن سالان نیز در کنار جاده ها، کوچه ها و پس کوچه ها، بازار ها و حتی در میان جاده های پر ازدحام به کارشان ادامه میدهند.

گدایی گران با ظاهر نابه هنجار در ملای عام حضور می یابند که این کارشان برعلاوه اینکه مخالف ارزش های دینی و ملی است موجب تأثیر سؤ در افکار عمومی و بی اعتمادی مردم نسبت به مسؤولان امور می گردد.

موارد زیادی مانند: فقر و تنگدستی، بیکاری، از دست دادن سرپرست خانواده و غیره از عامل هایست که زنان و کودکان را به گدایی کشانده است.

اما عده ای از این گداها مسلکی اند که تمام دودمان شان دست به گدایی میزنند و این کار برایشان از پدر به میراث رسیده است، بدون محنت، زحمت و کار فزیکی پول رایگان بدست میآورند و با ظاهر آشفته و ژولیده، و فریب توجه مردم را به سوی خود جلب می کنند، و از زندگی خوب و راحت برخوردار استند.

توریالی یک کودک یازده ساله، که در یکی از بازار های پر ازدحام مصروف گدایی است میگوید: علاقه دارم مکتب بروم اما مادرم نمی گذارد که درس بخوانم و می گوید که درس به سود مان نیست و گدایی خوبتر است.

در همین حال عبدالفتاح عشرت احمدزی مشاور و سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی گفت: «ما یک طرح خوب و جامع را در رابطه به گداها آماده کرده ایم، وقتی این طرح مراحل قانونی خود را طی کرد و در عمل پیاده گردید ما تأثیرات مثبت آنرا در جامعه خواهیم دید.»

آقای احمدزی افزود: «در طرح مذکور ما گداها را به چهار دسته تقسیم کرده ایم: گداهایی که از روی مجبوریت بخاطر پیدا کردن لقمه نانی این کار را انجام میدهند، دیگر گداهای موسمی استند که با تغییر موسم از یک ولایت به ولایت دیگر میروند و سوم گداهای حرفه‎ی استند که از پدر این کار را به میراث گرفته اند و با افتخار انجام میدهند.» سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی دستۀ چهارم را گداهای مافیایی خواند و گفت:«یک تعداد گداها که برای مافیا کار می کنند، برای دولت نیز نگران کننده است که خوشبختانه ما با همکاری ادارات امنیتی کشور توانستیم جلو کار آنان را بگیریم شما و هموطنان عزیز ما شاهد هستند شماری از گداها که زبان شان برای مردم ما قابل فهم نبود در جاده های شهر دیده می شدند اکنون وجود ندارند که این همه نتیجۀ کار وفعالیت وزارت کار و امور اجتماعی و همکاری ادارات امنیتی کشور می باشد.

رحیمه عزیزی

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha