صفحه اصلی | eslah | گزارش | استجواب مسؤولان وزارت‌های معـارف و صحت‌عـامه از سـوی ولسی‌جـرگه

استجواب مسؤولان وزارت‌های معـارف و صحت‌عـامه از سـوی ولسی‌جـرگه

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
استجواب مسؤولان وزارت‌های معـارف و صحت‌عـامه از سـوی ولسی‌جـرگه

سید حمیدالله معین اداری وزارت معارف و احمدجان نعیم معین وزارت صحت عامه در پیوند به مصرف بودجه انکشافی این دو وزارت از سوی ولسی‌جرگه استجواب شدند.

نمایندگان مجلس  می‌گویند که پروژه‌های انکشافی معارف تطبیق نشده و بسیاری آن خلاف اصولنامه بودجه، تنقیض و یا تعدیل شده اند. به گفته آنان، دانش‌آموزان در فضای باز درس می‌خوانند.

اما؛ سید حمیدالله معین اداری وزارت معارف نیز با پذیرفتن کم‌کاری در این نهاد آموزشی گفت که بودجه انکشافی معارف در سال 1396، 155 میلیون دالر است و این وزارت تا هنوز که 9 ماه از سال مالی گذشته، حدود 60 میلیون دالر تخصیص گرفته و 41 میلیون مجموع بودجه انکشافی مصرف شده است.

آقای حمید الله افزود، وزارت معارف در بخش ساختمان 24 درصد و در بخش غیر ساختمانی 40 درصد بودجه انکشافی خود را مصرف کرده است.

طولانی بودن روند تدارکاتی، نبود ظرفیت تخنیکی، فساد و نا امنی از مشکلاتی اند که به گفته معین وزارت معارف، تطبیق پروژه‌ها را به چالش کشیده اند.

او از تنقیض پروژههای معارف چیزی نگفت؛ اما تایید کرد که بنا بر ضرورت برخی پروژه‌های این وزارت تعدیل شده است.

معین اداری وزارت معارف همچنین گفت که انتقال پروژه‌های ساختمانی از وزارت معارف به وزارت شهر سازی و دوباره برگشت آن یکی از دلایل دیگری است که حدود 4 ماه طول کشید و تطبیق پروژه‌ها به تعویق افتاد. رییس جمهور اوایل سال جاری مسؤولیت تطبیق پروژه‌های ساختمانی ادارت دولتی را به وزارت شهرسازی سپرد اما چند ماه بعد مجلس با این تصمیم مخالفت کرد.

احمدجان نعیم معین و سرپرست وزارت صحت عامه نیز گفت که وزارت صحت در بخش انکشافی، 70 پروژه خدماتی و 45 پروژه ساختمانی دارد.

آقای نعیم افزود، وزارت صحت از 171 میلیون دالر بودجه انکشافی خود 44 درصد تا هنوز مصرف کرده و انتظار دارد تا ختم سال مالی بیشتر از 80 درصد بودجه انکشافی خود را مصرف کند.

او نیز، نا امنی، زمانگیر بودن روند تدارکاتی، نزاع بر سر زمین و کمبود ظرفیت را از مشکلات فرا راه تطبیق پروژه‌های انکشافی در وزارت صحت خواند.

در همین حال، عبدالرووف ابراهیمی، رییس ولسی‌جرگه گفت که مصرف بودجه انکشافی وزارت صحت خوب است و ابراز امیدواری کرد که عرضه خدمات صحی در کشور بهبود یابد. اما آقای ابراهیمی در مورد مصرف بودجه انکشافی در وزارت معارف ابراز نگرانی کرد و گفت که دلایل عدم مصرف بودجه انکشافی این وزارت قناعت بخش نیست.

ابراهیمی گفت که بودجه انکشافی معارف در حالی به مصرف نمی رسد که این وزارت زیربنای توسعه کشور است. او از این وزارت خواست که ظرفیتش را در مصرف بودجه بالا ببرد. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha