صفحه اصلی | eslah | گزارش | موجودیت ماین‌ها؛ تهدید دیگر برای زندگی شهروندان افغانستان

موجودیت ماین‌ها؛ تهدید دیگر برای زندگی شهروندان افغانستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
موجودیت ماین‌ها؛ تهدید دیگر برای زندگی شهروندان افغانستان

افغانستان؛ کشوری‌که جنگ‌های نفس‌گیر و طاقت فرسایی را پشت سر گذرانده و در حدود چهل سال در میان دود و آتش از آسمان و زمین اش مرگ می‌باریده و اکنون نیز با این پدیده دست به گریبان است. در کنار اینکه جنگ‌های دوام‌دار آسیب های جبران نا پذیر را بر پیکر نحیف این کشور وارد نموده، میلیون‌ها کشته وزخمی از این خطه قربانی گرفته و هزاران معلول و معیوب برجاگذاشته است.

مداخله کشورهای بیرونی و راه اندازی جنگ‌های نیابتی، روزی افغانستان را به محراق جنگ تسلیحات مبدل کرده بود و مکانی برایی ازمایش انوع سلاح‌ و ابزارهای برای کشتن انسان در طول این همه سال گروه‌های در گیر در افغانستان برای به زانو در آوردن یکدیگراز هیچ ابزاری که بر دیگری غالب شوند دریغ نکردند.

یکی از وجوه مشترک طرف‌های در گیر در این کشور استفاده بی حد و حصر آنها از ماین‌های ضد انسان و ضد وسایط بوده است، پدیده‌ای که هنوز هم از شهروندان افغانستان قربانی می‌گیرد و به عنوان یک تهدید حیات مایه نگرانی مردم و مسؤولین است.

محمدشفیق یوسفی، رییس اداره انسجام وهماهنگی تطهیر ماین می‌گوید: متاسفانه افغانستان یکی از کشورهای شدید متاثر از ماین‌ها و مهمات منفجرناشده بوده و است. با وجود اینکه از چهار بخش ساحات ملبس به ماین و مواد منفجر ناشده، سه بخش آن پاکسازی شده، اما هنوز هم در حدود یک هزار کیلو متربع ساحات خطرناک باقی مانده است.

بر اساس پلان ده ساله که در سال 2013 تهیه شده است، باید تا سال 2023 افغانستان به صورت کامل از وجود ماین‌ها پاکسازی شود، اما آقای یوسفی میگوید: بعضی شاخص ها نشان میدهد که مهلت تعیین شده نیازمند تمدید است، مثلا؛ زمانیکه در برخی نقاط جنگ صورت میگرد آن ساحات دوباره ملبس به مواد منفجر ناشده می‌شود. از سویی هم کمبود بودجه در این زمینه چالش دیگر فرا راه این هدف عنوان شده است. ما در حدود چهل در صد بودجه مورد نیاز را توانستیم به دست آوریم. با توجه به این فکتورها، احتمالاَ بعد از مهلت تعیین شده دوباره به کشورهای عضو مراجعه کنیم تا آن مهلت را تمدید کنند.

یوسفی گراف حادثات ناشی از ماین را در یک ونیم دهه اخیر در افغانستان به مقایسه گرفت و بر اساس آماری که  او در اختیار ما قرا داد در سه سال اخیر، میزان تلفات از این ناحیه دوباره افزایش یافته است. وی گفت:  در سال 2001 در هر ماه به تعداد 150 حادثه اتفاق افتاده و این ارقام در سال 2011 الی 2012 به 38 حادثه رسید که کاهش قابل ملاحظه را نشان میدهد. اما  متاسفانه ادامه جنگ‌ها ساحات زیادی را دوباره ملبس به مواد انفجاری تعبیه شده ساخت که این آمار دوباره طور سرسام آور بلند رفت. معلومات و تحلیل‌های اخیر ما نشان میدهد که به طور اوسط در سه ماه گذشته در هرماه 192 فرد ملکی به اثر انفجار ماین‌ها، مهمات منفجر ناشد و مواد انفجاری تعبیه شده کشته و زخمی شده اند که از این جمله شصت در صد آن مربوط به ماین‌‌ها ومهماتی می‌شود که از اثر جنگهای جاری  و بعد از سال 2001 جاگذاری شده است.

به اساس گفته های آقای یوسفی 28 هزار فرد ملکی از شروع 1989م به این طرف از اثر انفجار ماین کشته و زخمی شده اند و موجودیت ماین ها ومواد منفجر ناشده درحال حاضر به طور میان‌گین روزانه باعث کشته وزخمی شدن 6 تن میشود.

وی افزود، از سال 1989 اضافه تر از یک هزار پرسونل ماین پاکی در جریان کار شکار ماین ها شده و در کنار آن حادثات امنیتی هم بالای ماین پاکان صورد گرفته که در حدود 80 ماین پاک شهید و130 نفر زخمی شده اند که تنها در سال 2016 بیست حادثه بالای پرسونل ماین پاکی داشتیم که از آن جمله 9 تن شهید شده اند.

یوسفی گفت که اکنون در سی و چهار ولایت حدود یک هزار کیلومتر ملبس به ماین است وی علاوه کرد: از جمله یک هزارکیلو متر ساحات ملبس به ماین و مهمات منفجر ناشده  شش صد کیلومتر مربع ساحات کشتزارهای ماین است که مربوط میشود به سالهای قبل از 2001 اما بعد از آن چهار صد کیلو متر مربع ساحات دیگر با مهمات منفجر ناشده و مواد تعبیه شده انفجاریه که به نام آی ای دی هم یاد میشود ملبس شده است.

رییس نهاد انسجام و هماهنگی تطهیر ماین می‌گوید: برای پاکسازی کامل اراضی کشور، راه درازی در پیش است، دونرهای ما و دولت جمهوری اسلامی افغانستان باید توجه بیشتر در این خصوص کنند. چون موجودیت ماین ها ومهمات منفجر ناشده نه تنها جان و مال افغانها را با خطر مواجه میکند، بلکه باعث کندی فعالیت های اقتصادی و انکشافی نیز میشود. 

براساس برخی گزارشها، افغانستان بیشترین قربانیان ماین را در جهان دارد. این پدیده هنوزهم یک تهدید جدی فرا راه شهروندان افغانستان محسوب می‌شود.

بلبل حسین شفق

 


نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha