صفحه اصلی | eslah | گزارش | گرامیداشت از نهضت عاشورا در فضای امـن و عـاری از خشـونت

گرامیداشت از نهضت عاشورا در فضای امـن و عـاری از خشـونت

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
گرامیداشت از نهضت عاشورا در فضای امـن و عـاری از خشـونت

شهروندان افغانستان دهم محرم و روز شهادت امام حسین(ع) نوه پیامبر اسلام ویارانش در واقعه کربلا را با بر پایی مراسم‌ عزاداری، قرآن خوانی، توزیع نذرات واهدای خون در نقاط مختلف کشورگرامی داشتند. مسلمانان در سرتاسر جهان همه ساله این روز را به عنوان یک نقطه عطف در تاریخ اسلام پاس می‌دارند؛ در افغانستان که یک کشور اسلامی است این مراسم‌ با شکوه بیشتر برگزار میشود.

دهم محرم یا روز عاشورا تاریخی است که بر میگردد به سال 61 هجری قمری و نبرد کربلا که منجر به شهات امام حسین و 72 تن از همراهانش شد. این نبرد میان حسین وهمراهانش با سپاه یزید در محلی به‌ نام کربلا در گرفت و امام حسین با هفتاد ودوتن یارانش به شکل بی رحمانه در این نبرد به شهادت رسیدند وسرهای شان به نزد یزید انتقال یافت و درنهایت خیمه های شان غارت و آتش زده شد.

مسلمانان، امروزه با توجه بر اینکه نهضت امام حسین را که ایستادن حق در برابر باطل بود و به این باور که او به دفاع از ارزشهای اسلامی که بنیانگذار آن پیامبر اسلام پدربزرگ امام حسین بود جانش را فدا کرد، زنده نگهدارند و آن را به عنوان یک حرکت استبداد ستیز پاس بدارند، محافل‌ها و مراسم‌های مختلف را برگزار میکنند. شهروندان افغانستان، ده روز نخست ماه محرم به خصوص روز عاشورا را در یک فضای معنوی  گرامی داشتند و محافل‌ بزرگی به منظور به تحلیل گرفتن روایت های تاریخی واقعه کربلا،  اندرزها و پیامد آن در تاریخ اسلام در گوشه و کنار کشور دایر کردند.

حمید یکتن از باشنده گان کابل گفت: «راه اندازی محافل و مراسم به منظور بازخوانی گوشه های رویداد کربلا و اهداف امام حسین، خیلی ارزنده است و برای انتقال این پیام به نسل های بعدی که ایستادن در برابر ظلم و بی عدالتی را باید از حسین بن علی(ع) آموخت برگزاری این محافل نیاز است. اما از سوی دیگر حرکات و عزا داری های ما در این ایام باید به گونه‌ای باشد که شایسته امام است. ما نباید با حرکات بی اساس ارزشهای والای قیام کربلا را سبوتاژ کنیم.»

حمید میگوید: امام حسین مختص به مذهب و مرز نمی شود، او فقط در راه اسلام قربانی داد و جانش را فدا نمود، بناً همه مسلمانان خود را در عاشورای حسینی عزا دار میدانند. از جهت دیگرحسین آزاده زیست و آزاده زیستن را برای بشریت نشان داد که این کارش برای بشریت قابل ستایش است و هر روشنفکر، جدا از مسایل مذهبی، حسین را یک قهرمان بزرگ میداند.

از طرف دیگر با توجه به نا امنی‌ها و احتمال خطر در اماکن مقدس، امسال در کنار نیروهای امنیتی، بخش بزرگی از شهروندان کابل به منظور تأمین امنیت، از مساجد و حسینیه ها محافظت کردند و این امر سبب شد که روزعاشورا در فضای عاری از انتحار و انفجار سپری شود. پیش از این در هشتم محرم در مسجد قلعه فتح الله یک حمله انتحاری صورت گرفته بود که بیش از بیست کشته و زخمی برجا گذاشت.

نعیم یک‌تن از نیروی مردمی گفت: افتخار میکنم که در کنار نیروهای امنیتی مسؤولیت محافظت از جان مردم را دارم و خرسندیم که در این روزها اتفاقی رخ نداد.

از سوی دیگر رئیس جمهور غنی که در مسجد امام زمان حضور یافت گفت: من امروز یک نمازگزار مسجد امام زمان هستم، هر خطری را که یک نمازگزار مسجد امام زمان قبول می‌کند، رئیس جمهور افغانستان به دل و جان بر سر خود قبول می‌کند؛ دشمنان ما باید بفهمند که در بین ما تفرقه آورده نمی‌توانند. ما یک صف هستیم، یک ملت هستیم، به دین واحد عقیده داریم و هر مذهب ما موجب افتخار ماست و مسؤولیت نگهداری‌اش مسؤولیت هر افغان و هر مسلمان است.

بلبل حسین شفق

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha