صفحه اصلی | eslah | گزارش | مصطفوی: برای رشد صنایع دستی زنان، سرمایه گذاری بیشتر شود

مصطفوی: برای رشد صنایع دستی زنان، سرمایه گذاری بیشتر شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مصطفوی: برای رشد صنایع دستی زنان، سرمایه گذاری بیشتر شود

نمایشگاه صنایع دستی زنان روز چهارشنبه هفته گذشته، توسط پوهنیار سیده مژگان مصطفوی، معین مالی، اداری و گردشگری وزارت اطلاعات و فرهنگ در پارک تیمور شاهی گشایش یافت. این نمایشگاه به مناسبت هفتۀ گردشگری با ابتکار وزارت اطلاعات وفرهنگ وهمکاری وزارت امور زنان برگزار شده بود. پوهنیار سیده مژگان مصطفوی، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ با ابراز قدردانی از زنانی که صنایع دستی شان را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته اند، گفت:" برگزاری یک نمایشگاه بسنده نمی باشد.

 ما باید برای از میان بردن مشکلات زنان در هر ولایت به کمک مسوولان، به ویژه والی صاحبان ولایات، بازار های کوچک مخصوص صنایع دستی زنان و تولیدات وطنی را ایجاد کنیم."

وی افزود: برای آثار و داشته های سیاحتی و تفریحی، بسته های معلوماتی ترتیب گردد و این موضوع برای سیاحان داخلی وخارجی ممد واقع می شود. وی ابراز داشت: بدون مشارکت زنان نمی توانیم یک افغانستان آباد و انکشاف یافته داشته باشیم.

زهره یوسف، مشاور مطبوعاتی و روابط عامۀ بانوی اول کشور در صحبتی گفت: آرزوی زنان، تشویق آنها در بخش های مختلف می باشد. او از همه زنان خواست تا آثار به نمایش گذاشته شده زنان در نمایشگاه را خریداری نمایند.

خانم شهلا عارفی آمر تعلیمی و تربیتی وزارت امور زنان پیرامون این نمایشگاه چنین ابراز نظر کرد: پیشرفت و توسعه صنایع دستی زنان باید در همچو برنامه ها راه اندازی شود.

مرتضی عزیزی آمر ارتباط ریاست گردشگری وزارت اطلاعات و فرهنگ چنین گفت: این نمایشگاه که در  هماهنگی با چند نهاد دیگر برگزار شده است، بیشتر تولید کننده گان آن، زنان روستایی استند که ساخته های شان در هماهنگی با نهادهای داخلی و خارجی به فروش می رسند، اما بازار  برای همه زنان دست دوز مساعد نیست.

وی افزود: این برنامه روی دو هدف تنظیم شده است. هدف نخست حمایت از متشبثین صنایع دستی در بخش های مختلف از قشر اناث و ذکور است. هدف دوم ایجاد بازار مناسب بخاطر بهبود فعالیت دست اندرکاران صنایع دستی است که در  آینده این نمایشگاه ها در سرتاسر افغانستان راه اندازی خواهد گردید.

خانم عایشه، فروشنده ساخته های دستی گفت: دست دوزی زنانی را به نمایشگاه امروزی آورده ام که زنان جاغوری در کابل ساخته اند، وی گفت: "اگر به زنان زمینه مساعد باشد و توانایی اقتصادی برای شان فراهم گردد، مهارت های  شان را در بخش های تولیدی به نمایش خواهند گذاشت.  وی گفت: با آنکه خانم خانه هستم، اما هنر صنایع دستی را دوست دارم، بناًٌ دست دوزی هایم را در هر نمایشگاه به نمایش می گذارم، من نان آور خانوادۀ خود هستم تا  اولادم را به ثمر برسانم، با دریغ که بازار صنایع دستی در کشور رنگ و رونقی ندارد، با آن هم ما به کار دست دوزی  و تولیدی خود ادامه میدهم."

بی بی شیرین اکبری، رئیس شرکت قالین بافی صنایع دستی خواهران گفت: پانزده سال می شود که در بخش تولید قالین کار می کنم، در نمایشگاه های بیشتری اشتراک نموده ام و تولیدات دستی خود را برای استفاده و خریداری مردم به نمایش گذاشته ام.

خانم بی بی شیرین گفت: به خاطر رشد تولیدات داخلی،  به ویژه صنایع دستی و دست دوزی زنان، نهادهای مسوول به خصوص دولت به منظور رشد و انکشاف صنایع دستی سرمایه گذاری بیشتر کنند و برای تشویق بیشتر زنان دست دوز و تولید کننده زمینه را بیشتر فراهم سازند تا آنها، هم صاحب کار شوند  وهم صنایع دستی مان از رشد خوبی برخوردار گردد.

غزاله بابکرخیل

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha