صفحه اصلی | eslah | گزارش | سخنگوی اتاق‌های تجارت وصنایع: هفته آینده ۹۰ تا ۱۰۰ تن میوه از طریق دهلیز هوایی

سخنگوی اتاق‌های تجارت وصنایع: هفته آینده ۹۰ تا ۱۰۰ تن میوه از طریق دهلیز هوایی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی اتاق‌های تجارت وصنایع: هفته آینده ۹۰ تا ۱۰۰ تن میوه از طریق دهلیز هوایی

محصول انگور هرات نسبت به سال گذشته ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است. هدف از برگزاری جشن انگور، بازاریابی و معرفی انواع انگور این ولایت است. هرات بیشتر از صد نوع انگور دارد که در حال حاضر بیش از ۳۰ نوع آن در باغ‌های این ولایت پرورش می‌یابد. بیشتر باغ‌های انگور هرات در ولسوالی‌های گذره و انجیل موقعیت دارند.

باغداران هرات که در جشن انگور محصولات خود را به نمایش گذاشتند، از نبود سردخانه معیاری برای نگهداری محصولات شان  و واردات میوه‌های مشابه در فصل میوه‌های هرات شاکی اند. این باغداران می‌گویند، به دلیل بی‌توجهی دولت، آنان مجبور اند محصولات شان را با قیمت بسیار پایین به فروش برسانند در غیر این صورت تمامی میوه‌های شان فاسد می‌شود.

ظاهرا، عمده‌ترین مشکل باغداران هرات، نبود بازار مناسب برای فروش محصولات انگور است و در کنار این، نبود سردخانه‌های معیاری، سبب می‌شود که باغداران مجبور شوند در فصل برداشت محصولات شان، با پول کم میوه‌های شان را بفروشند.

عبدالرحیم قانع از باغداران قریه شادی جان ولسوالی انجیل می‌گوید، دولت نه جلو واردات مشابه میوه‌های افغانستان را می‌گیرد و نه هم زمینه فروش میوه‌های افغانستان به بیرون از کشور را مساعد می‌سازد. او تاکید می‌کند که دولت حتا حاضر به ساختن یک سردخانه در هرات نیست.

این درحالی است که ۳ سال پیش تهداب سردخانه ای به ظرفیت ۵ هزار تن در هرات گذاشته شد؛ اما به دلیل ضعف شرکت قرار داد کننده، کار ساخت این سردخانه تکمیل نشده است. هرات بیشتر از صد نوع انگور دارد و در حال حاضر بیش از سی نوع آن در باغ‌های این ولایت پرورش داده می‌شود.

مشکلات در صادرات میوه‌ی تازه:

اتاق‌های تجارت و صنایع می‌گوید، با وجود مشکلات جدی در قسمت صادرات میوه تازه امسال به خارج از افغانستان و فاسد شدن حدود پنجاه درصد میوه‌های تازه امسال، باز هم صادرات افغانستان خوب بوده است.

صادرات میوه از طریق ایجاد دهلیز هوایی به هندوستان، هر چند در ابتدا خوش بینی‌هایی را ایجاد کرده بود؛ اما نبود طیاره و پروازهای منظم برای انتقال میوه‌های تازه، شکایت‌های تاجران را در پی داشت.

صیام الدین پسرلی، سخنگوی اتاق‌های تجارت افغانستان می‌گوید، مشکلات انتقال میوه تازه از طریق هوا به هندوستان حل شده و در هفته آینده، ۹۰ تا ۱۰۰ تن میوه به هند صادر خواهد شد.

آقای پسرلی تاکید می‌کند که افغانستان در صادرات میوه به پاکستان نیز مشکل ندارد؛ اما این کشورهای همسایه حاضر نیستند میوه افغانستان را به قیمت مناسب بخرند و در کنار این، میوه‌های افغانستان را به نام کشور خود شان به دیگر کشورها صادر می‌کنند.

او می‌گوید مشکلات در انتقال میوه تازه، صد درصد حل نشده است؛ اما تلاش می‌کنند که هفته یک یا دو بار به هند پس از این صادرات داشته باشند. این در حالی است که به دلیل نبود سردخانه‌ها در کابل و دیگر ولایات، افغانستان، هرچه زمان بگذرد، میوه‌های بیشتری فاسد شده و از بین خواهد رفت.

افزایش میوه تازه در نبود بازار:

اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید، وضعیت میوه تازه افغانستان در مقایسه با سال گذشته از لحاظ کمی و کیفی بهبود یافته است؛ اما نبود بازار داخلی، کاهش صادرات میوه به پاکستان و نبود سرخانه‌های معیاری برای نگهداری آن، از جمله مشکلات بزرگی است که تاجران با آن رو به‌رو اند.

در کنار مشکلات دایمی، شماری از باغداران روستایی و فروشندگان میوه تازه در بازارهای کابل، از کاهش درآمد شان نسبت به سال‌های گذشته شکایت دارند. آنان می‌گویند مقدار پولی را که از بابت فروش آن به دست می‌آورند گاهی مصارف شان را پوره نمی‌کند.

حاجی نجابت حیدری، رییس مارکیت میوه و یک تن از صادرکنندگان میوه تازه می‌گوید:«سال قبل ما یک سیر خربوزه را دو صد افغانی به فروش می‌رساندیم؛ اما امسال یک سیر خربوزه را پنجاه و یا شصت افغانی به فروش می‌رسانیم. یک سیر تربوز را پارسال هشتاد و یا صد افغانی می‌فروختیم؛ امسال از پانزده تا سی افغانی می‌فروشیم.»

میوه فروشان عمده در کابل با آن‌که میزان فروشات در بازارهای داخلی را نسبت به سال‌های قبل متفاوت نمی‌دانند؛ اما از کاهش قیمت‌ها به دلیل محدود شدن صادرات به پاکستان، نگران هستند. دلاور خان، میوه فروش در مارکیت میوه، می‌گوید: «فروشات داخلی کما فی سابق است؛ منتها حاصلات زیاد شده و مشکل دوم و اساسی این است که به پیمانه‌ای که سال قبل صادرات داشتیم امسال نداریم.»

نبود مدیریت مناسب و کاهش قیمت‌ها:

از سوی هم باغداران که امسال بیشتر محصولات شان خراب شده اند، از دولت می‌خواهند در قسمت بازاریابی برای مصرف میوه‌های تازه، در داخل و خارج تلاش کند. حاجی فاروق، یک تاجر میوه می‌گوید:«دولت باید یگان کارهای بنیادی انجام دهد. بازاریابی کند، در کشورهای دیگر و در خود افغانستان تبلیغات داشته باشد تا وزارت خانه‌ها و جاهای دیگر از میوه‌های خودما استفاده کنند.»

به باور باغداران، کیفیت میوه افغانستان نسبت به میوه‌های خارجی بهتر است؛ زیرا میوه‌های افغانستان به طور طبیعی رشد می‌کند درحالیکه میوه‌های که از خارج وارد می‌شود، به زور دوا و مواد کمیاوی رشد کرده است. صادرکنندگان میوه، یگانه بازار فروش میوه‌های شان را در حال حاضر پاکستان می‌دانند، که آن‌هم با رکود مواجه است.

حاجی نجابت حیدری می‌گوید، این که چند تن میوه صادر شود کافی نیست؛ عملا دیده می‌شود که روزانه به هزارها تن میوه به مارکیت میوه وارد و خرید و فروش می‌شود، صادرات چند تن انگشت شمار هیچ دردی را دوا نمی کند. او باور دارد تا زمانی که یک بازار مناسب وجود نداشته باشد که حد اقل روزانه ۵ صد و یا یک هزار تن میوه صادر شود، این مشکل همچنان باقیست.

با آنکه بیشتر از ۸۵ درصد صادرات میوه تازه کشور به پاکستان است، پاکستان هر سال در فصل میوه مشکلات فراوانی را برای تاجران و صادر کنندگان میوه افغانستان ایجاد می‌کند؛ گاهی مسدود ساختن بندر طورخم و گاهی هم دوچند ساختن محصول گمرکی.

این در حالیست که افغانستان در حال حاضر برای صادرات منظم میوه، جز به پاکستان راهی دیگر ندارد؛ اما مشکلات سیاسی میان این دو کشور باعث رکود فروش آن در پاکستان شده است. صادرکنندگان میوه از دولت می‌خواهند به مشکلات شان رسیدگی شود.

نبود سردخانه‌های معیاری و اخاذی از سوی پولیس:

در کنار نبود بازار فروش داخلی و مشکلات در بخش صادرات میوه به خارج از افغانستان، نبود سردخانه‌ها از دیگر مشکلاتی است که تاجران و باغداران از آن شکایت دارند و حکومت را به کم کاری در این زمینه متهم می‌سازند.

تاجران و باغداران معتقد اند که در بیش از یک دهه گذشته، میلیون‌ها دالر به خاطر رشد زراعت و باغداری در افغانستان هزینه شد؛ اما هنوز هم مساله‌ی نبود سردخانه‌های کافی برای نگهداری میوه‌های فصلی، حل نشده است.

حمیدالله، یک تن از دهقانان ولایت کندز که به خاطر انتقال میوه تازه به کابل آمده است نبود سردخانه را یکی از چالش‌های عمده باغداران می‌داند. او به هشدار می‌گوید:«سردخانه نیست که مال خود را در آنجا نگهداری کنیم و خراب نشود و چند وقت بعد که میوه در بازار کم می‌شود، آهسته آهسته بفروشیم.» حاجی نجابت حیدری، یک تن از صادر کنندگان میوه تازه، ایجاد سردخانه‌ها و فراهم ساختن زمینه‌ی صادرات منظم میوه را از مسوولیت دولت می‌داند. آقای نجابت به هشدار می‌گوید:«خودم تاجر هستم و ضرورت دارم سردخانه بسازم؛ اما زمین در دست زورآور، وکیل، وزیر و معین است و به کسی نمی رسد.»

سخنگوی اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان اما می‌گوید، آنان چندین بار از وزارت زراعت خواسته اند، مشکل سردخانه‌ها را جدی بگیرند؛ اما هنوزهم باغداران و فروشندگان میوه در نبود سردخانه‌ها با مشکلات شان پنجه نرم می‌کنند.

اما لطف الله راشد، سخنگوی وزارت زراعت می‌گوید، قرارداد اعمار سردخانه‌ها در سال ۱۳۹۲ صورت گرفته بود؛ اما به دلیل مشکلاتی که در قرارداد وجود داشت، فقط ۱۴ درصد کار تا کنون تکمیل شده است و حالا کار ساخت این سردخانه‌ها متوقف می‌باشد. او از ساختن سه سردخانه در کابل و پنج سرد خانه دیگر در ولایات خبر می‌دهد که ظرفیت هزاران متریک تن میوه را دارند.

در کنار این، کشاورزان و صادرکنندگان میوه از اخاذی‌های بی مورد از سوی پولیس در شاهراه‌های کشور و وضعیت بد شاهراه‌ها به لحاظ امنیتی نیز شکایت دارند. رامش، راننده یک موتر باربری می‌گوید با آن که پول زیادی مالیه به شاروالی کابل می‌پردازند؛ اما در کنار آن، مجبور است به خاطر انتقال اجناس از کندز به کابل به پولیس‌های شاهراه نیز به گونه‌ی غیرقانونی پول بپردازند.

واردات میوه‌های خارجی در فصل میوه:

یکی از مشکلات دیگر که باغداران با آن مواجه اند، میوه‌های خارجی است که در فصل فراوانی میوه، به افغانستان وارد می‌شود. هرچند سخنگوی اتاق‌های تجارت وارد شدن میوه‌های مختلف را از نیازهای مردم می‌داند؛ اما فروشندگان میوه تازه می‌گویند، مشکل در خود مردم است که به محصولات افغانستان هرچند با کیفیت تر از میوه‌های خارجی است، اهمیت نمی‌دهند و حاضر اند یک کارتن سیب چینی را به یک هزار افغانی بخرند، اما از افغانستان یک سیر سیب را به چندین برابر کمتر از آن نمی‌خرند.

واردات میوه‌های فصلی نگرانی شماری از اعضای پارلمان را نیز برانگیخته است. آنان از حکومت می‌خواهند به تاجران اجازه ندهد که میوه‌های خارجی را در فصل فراوانی میوه وارد افغانستان بسازند و یا این‌که میزان مالیه را بالا ببرد که در نتیجه میوه‌های داخلی بیشر استفاده شود.

سیب، کیله، ناک، مالته، آلوبالو، گیلاس، کیوی و ام از جمله میوه‌های تازه‌ای اند که حتی در فصل میوه نیز در بارازهای کشور به فراوانی دیده می‌شود؛ درحالیکه میوه‌های داخلی کشور به سبب نبود بازار عمدتا فاسد می‌شوند.

فهیم امین و مهسا بارکزی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha