صفحه اصلی | eslah | گزارش | مسؤولان در اتاق های تجارت و صنایع: نبود امنیت، زیربنا و برق از علت‌های اصلی رکود کار و بار در کشور است

مسؤولان در اتاق های تجارت و صنایع: نبود امنیت، زیربنا و برق از علت‌های اصلی رکود کار و بار در کشور است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مسؤولان در اتاق های تجارت و صنایع: نبود امنیت، زیربنا و برق از علت‌های اصلی رکود کار و بار در کشور است

بررسی های اخیر اتاق های تجارت و صنایع از وضعیت کار و بار در کشور نشان داده که وضعیت اقتصاد و کار وبار در حالت نامناسب قرار دارد. مسؤولان اتاق های تجارت و صنایع، علت اصلی این وضعیت را در موجودیت ناامنی ها فساد اداری، نبود زیربنا و برق می دانند.

عتیق‎الله نصرت رئیس اتاق های تجارت و صنایع، ضمن اعلان نتایج سروی وضعیت کار و بار که طی سه ماه گذشته از سوی اتاق های تجارت صورت گرفته، می گوید: «بعد از خروج نیروهای خارجی از کشور، از اوایل سال 2014 تا کنون وضعیت اقتصاد در کشور در حالت نامناسب قرار گرفته، مارکیت روز به روز کوچکتر شده و تقاضا پایین آمده. این حالت سبب شده تا از رشد اقتصاد دو رقمی به کاهش رشد اقتصاد زیر دو فیصد قرار بگیریم.»

به گفتۀ وی: شرایط عمومی کار وبار امسال از منفی 9 به منفی ششا عشاریه هفت رسیده که سال گذشته نیز همین رقم بود و هیچ تغییری بوجود نیامده، با آنکه سال گذشته امیداواری ها بر این بود که امسال سال عمل است نه حرف، اما خلاف این امیدها وضعیت هنوز هم به حالت منفی قرار دارد.

وی عوامل عدم رشد اقتصاد و رکود کار وبار درکشور را کاهش سرمایه گذاری و کاهش استخدام، بنابر تقاضای مارکیت دانسته می گوید: نبود سهولت ها در بخش سرمایه گذاری و صنایع طی سه ماه اخیر، میزان استخدام کارگران را در بخش های صنایع، سرمایه گذاری ساختمان و خدمات کاهش داده، بقدر کافی سرمایه طی چند سال از کشور فرار کرده و همچنان بیشترین شکایت سرمایه گذاران در بخش تولید است، حدود دو سال می شود که دولت یک متر مربع زمین را در پارک های صنعتی به اختیار صنعت کاران نگذاشته، نه در کابل و نه در ولایات کلیدی. طی این دو سال قرار دادها در معادن تمدید نشده و جدیداً هم عقد نگردیده و حدود هفت فابریکه پروسس سنگ بنابر نبود مواد خام مسدود خواهد شد.

از سویی هم، نبود برق مشکل بزرگ برای فابریکه داران است، عدۀ از این فابریکه داران می گویند: نبود برق و زیر بنا از چالش های بزرگی است که فرا راه کار و تولید قرار گرفته، و به علت کاهش کار وبار، تعداد زیادی از  شرکت ها، کارگران شانرا اخراج می نمایند. این فابریکه داران می گویند:  در صورتی که دولت برای شان امنیت را تأمین نسازد و مشکل آنان را از ناحیه کمبود برق و نبود زیربنا حل ننماید، آنان سرمایه های شانرا خارج از کشور انتقال میدهند. به گفتۀ آنان هنوز هم مالیات بشکل گزاف از نزد شان جمع آوری می شود  و دولت هیچ نوع حمایتی از سکتور تولیدی ندارد.

در عین حال بر بنیاد سروی که اتاق های تجارت و صنایع انجام داده است یگانه سکتور که رشد مثبت داشته، سکتور زراعت است. این مسؤولان می گویند: زراعت یگانه سکتوری است که رشد مثبت داشته، چون در جریان فصل استیم، حاصلات هم بیشتر است و امیداوری در بخش صادرات نیز بیشتر است.
این در حالیست که اخیراً ده ها تُن از میوه های تازه صادراتی سرمایه گذاران بنابر مشکلات در روند انتقال صادرات از طریق دهلیز هوایی به هند در میدان هوایی کابل فاسد شده و از سویی هم صادرکننده گان محصولات زراعتی از اخاذی های بی مورد در مسیر راه شکایت دارند، آنان می گویند: زمانیکه محصولات شانرا از یک ولایت به ولایت دیگر انتقال میدهند، در این مسیر به ده ها نوع اخاذی غیر قانونی مواجه می شوند.

مسؤولین اتاق های تجارت و صنایع نیز اخاذی ها را یکی از بزرگترین چالش ها فرا راه صادرات کشور بخصوص محصولات کشاورزی می دانند، زیرا اخاذی ها هزینه های تمام شده را به گونۀ چشمگیر در کشور افزایش می دهند و در مقابل توان رقابت محصولات کشور و تقاضا بر این محصولات را در بازار های کشور کاهش میدهد.

آگاهان امور اقتصادی نیز مشکلاتی چون موجودیت ناامنی، نبود زیربنا و برق و در پهلوی آن اخاذی های بی مورد را در کندی اقتصاد کشور اثر گذار می دانند، و می گویند: بحث اخاذی ها یک بحث کمرشکن برای سکتور خصوصی است، چون اخاذی ها به دو نوع است. اخاذی های قانونی و غیر قانونی، دولت جلو اخاذی های غیر قانونی را بگیرد.

از سویی هم مسؤولان اتاق های تجارت و صنایع از دولت می خواهند تا هر چه زودتر این مشکلات را حل بسازد، تا وضعیت کار وبار در کشور رشد قابل ملاحظه داشته باشد.

مهوش فخری

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha