صفحه اصلی | eslah | گزارش | ندای صلح از مجرای هنر؛ نمایشگاه «دایکندی سرزمین صلح و دوستی» در کابل برگزار شد

ندای صلح از مجرای هنر؛ نمایشگاه «دایکندی سرزمین صلح و دوستی» در کابل برگزار شد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ندای صلح از مجرای هنر؛  نمایشگاه «دایکندی سرزمین صلح و دوستی» در کابل برگزار شد

صلح، بزرگترین آرمانی که برای تحقق آن شهروندان افغانستان از هیچ تلاشی دریغ نکرده اند؛ ازگفت‌وگوهای سیاسی شروع تا به گفتمان‌های ادبی، محافل فرهنگی و هنری که پیوسته این رویای دیرینه شان را در قالب‌ هنرهای تجسمی، موسقی و برنامه های تبلیغاتی بازتاب داده اند.

 شهروندان همواره از نقاط مختلف کشور برای دست یابی به صلح و امنیت در افغانستان ده‌ها کیلو متر راه فاصله‌ها را پیموده و در پایتخت کشور، برنامه‌ها و کمپاین‌های ‌شان را راه اندازی کرده اند. تا همین دیروزکابل میزبان برگزاری یک نمایشگاه هنری زیرعنوان "دایکندی سرزمین صلح ودوستی" که از سو باشندگاه آن ولایت به خصوص حبیب‌الله هلمندی هنرمند هنرهای تجسمی و ریاست فرهنگ ولایت دایکندی راه اندازی شده است، بود. این نمایشگاه برای سه روز در گالری ملی برگزار گردید و بیشتر از سی اثر با عنواین مختلف بر محوریت صلح به نمایش گذاشته شد.

محمد حسین سیرت رییس ریاست اطلاعات وفرهنگ ولایت دایکندی هدف از راه اندازی این نمایشگاه را دست یابی به صلح توصیف کرده گفت: هدف از نماشگاه هنری دایکندی سرمین صلح و دوستی، دست یابی به صلح ونهادینه ساختن آن در کشور است. زبان هنر یک زبان بین المللی است، هر زمانیکه پیامد های جنگ در آثار هنری بکار برده شود دست یابی به صلح بیشتر میشود.

وی افزود؛ ما به خاطر اینکه بتوانیم صدای صلح را به طور گسترده‌تر از طریق رسانه ها بازتاب دهیم، این برنامه را در کابل گرفتیم و تلاش داریم تا در ولایت‌های هرات، غور وبامیان نیز چنین برنامه‌هایی داشته باشم.

سیرت گفت: رابطة هنر با زیبایی، انسانها را وادار میکند که از زندگی لذت ببرند، این لذت زندگی را در کنار زیست باهمی و باهم بودن و در زندگی مسالمت آمیز جستجو می کند.

وی گفت، مردم دایکندی صلح دوست و از همکاران خوب حکومت ودولت بوده و نیز ولایتی است دارای امنیت. گروه‌های چون طالب و داعش آنجا هیچ طرفداری ندارند، از این منظر ما عنوان این برنامه را "دایکندی سرزمین صلح و دوستی"انتخاب نمودیم و از سوی دیگر میخواهیم محرومت‌های ولایت دایکندی را بازتاب دهیم.

سیده مژگان مصطفوی، معین مالی و اداری وزارت اطلاعات وفرهنگ که یکی از اشتراک کننده‌های این برنامه بود گفت: در شرایطی که همه هوش وحواس‌مان را مسایل امنیتی درگیر خود ساخته، برگزاری این گونه برنامه‌ها یک ورق دیگریست که فکر مردم وجهانیان را به سوی دیگر سوق می‎دهد، به این معنا که افغانستان همیشه سرمین جنگ وخشونت نیست، بلکه هنرمندان خوب نیزاینجا زندگی میکنند و این کشور سرشار از آثار گرانبها می‌باشد.

مصطفوی از رسانه‌ها خواست تا بیشتر برنامه‌های هنری وفرهنگی را باز تاب دهند تا نوید و امید یک آینده خوبی را داشته باشیم. وی افزود؛ هرقدر از خشونت صحبت شد، خشونت بیشتر شد. بیاییم از صلح صحبت کنیم، خواست من از رسانه‌ها این است تا برنامه های فرهنگی و هنری را بیشتر بازتاب دهند و ما با برگزاری اینگونه برنامه‌ها آینده خوبی را ترسیم میکنیم. مصطفوی می گوید:

«متاسفانه جنگ و خشونت در افغانستان هنرو هنرمند را به باد فراموشی سپرده است، امروز در همه سایت های خبری و تلویزیونی، خبر جنگ افغانستان است. ای کاش در مناطقی که امنیت خوب باشد به خصوص مناطق مرکزی بیشتر ازاین نوع برنامه‌های هنری و فرهنگی داشته باشیم و بتوانیم حمایت بیشتری از هنرمندان خود کنیم و داشته های خود را به جهانیان بازتاب دهیم.»

وی گفت: وزارت اطلاعات و فرهنگ، فعالیت هنری حبیب هلمندی هنرمند توانا را به دیده قدر می‌نگرد و جا دارد تا از کار کردهایش تقدیرشود.

حبیب الله هلمندی، برگزار کننده این برنامه و هنرمندی که آثارش در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است گفت: هدف ما ندای صلح خواهی است و در کنارآن بازتاب محرومیت و فقر ولایت دایکندی. ما سعی نمودیم تا صدای مردم را از مجرای هنر به گوش مقامات در جه یک کشور برسانیم و ازآنها بخواهیم تا در ولایت دایکندی در برنامه های انکشافی و رشد فرهنگ وهنر مردم توجه بیشتر داشته باشند.

وی گفت: چهار ماه روی این آثار کار کردم و در حدود 30 اثر به نماش گذاشته شده است.

هلمندی افزود؛ هنرمندان در راستای کاری شان با چالش های گوناگون مواجه اند، حتی خودم برای تهیه  مواد هنری مشکلات زیادی را تجربه نمودم .

محمد علی ستیغ، نماینده پیشین ولایت دایکندی در مجلس نمایندگان گفت: هنرمند عشق، امیدواری خود را در آثارش باز تاب میدهد. هنر صدای طنین انداز روح انسان است. برای ساختن یک جامعه هنرمند نقش کلیدی دارد .

بلبل حسین شفق

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha