صفحه اصلی | eslah | گزارش | برخورد نامناسب برخی از معلمان با شاگردان

برخورد نامناسب برخی از معلمان با شاگردان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
برخورد نامناسب برخی از معلمان با شاگردان

معلم موجود گرامی در جامعه است که همواره نامش به بزرگی و احترام یاد می گردد. زحمات معلمان برای آینده شاگردان فراموش ناشدنی می باشد. امروز تعلیم و تربیه از امکانات و سهولت های خوبی برخوردار است به ویژه در ساحات امن وشهرهای بزرگ که شاگردان از برخورد نادرست معلمان شاکی استند و می گویند که معلمان امروز، مانند معلمان دیروز با دلسوزی وظیفه شان را انجام نمیدهند.

چنانکه فرحناز دانش آموز یکی از مکاتب خیرخانه می گوید: معلمان وقت گذرانی می کنند، درس را قسمی که باید تدریس نمایند به پیش نمیبرند از سویی هم برخورد نامناسب با شاگردان دارند.

در همین رابطه تورپیکی معلم در یکی از مکاتب شهر کابل می گوید: معلم هیچگاه شاگرد را بی مورد ناکام نمی کند اگر شاگرد لایق باشد می تواند با لیاقت خود کامیاب شود. اما اگر تنبل باشد و در صنف با معلم برخورد خوب هم نداشته باشد، معلم با چنین شاگرد همکاری نمی کند.

روانشناسان در رابطه به نقش معلم در رشد شخصیت شاگرد به این نظر استند: امکان دارد از اثر سعی و کوشش معلم برخی رفتار های نامطلوب اجتماعی در شاگرد اصلاح شود چون معلم از نظر شاگرد قهرمان است و به حیث رهبر علمی الگوی اخلاق، نظافت، حسن برخورد، راه و رسم انسانی می باشد. برای معلم لازم است با شاگردان برخورد خوب داشته باشد، زیرا برخورد خوب، موثر است تا برخورد زشت.

معلم وقتی می تواند این مسوولیت را به درستی انجام دهد که والدین با مکتب و معلم همکار باشند.

خلاصه دست شاگرد در دست معلم است، ذهنش متوجه اوست، اندیشه اش تحت تأثیر او قرار دارد. پس معلم می تواند انگیزه ای خوب و بد را در شاگرد پدید آورد و در زندگی
 رهنما و مددگار شاگردانش
 باشد.

در همین حال مجیب مهرداد سخنگوی وزارت معارف در یک گفتگو با روزنامۀ اصلاح گفت: «احترام به معلم یکی از اصول معارف است، هرگونه بی احترامی در برابر معلم پذیرفتنی نیست از سویی هم شفقت و مهربانی معلم با شاگرد لازم و ضروریست».

آقای مهرداد به ادامه سخنانش افزود:« معلم حق ندارد در ساعات درسی مسایل سیاسی، قومی و زبانی را مطرح نماید، در صورتی که معلم اقدام به چنین کاری نماید، شاگرد و یا والدین شان به وزارت معارف شکایت نمایند به شکایات شان رسیدگی خواهد شد و با چنین معلمان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت».

رحیمه عزیزی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha