صفحه اصلی | eslah | گزارش | امضای شش قرارداد به ارزش بیشتر از هفتـاد میلیـون افغـانی

امضای شش قرارداد به ارزش بیشتر از هفتـاد میلیـون افغـانی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
امضای شش قرارداد به ارزش بیشتر از هفتـاد میلیـون افغـانی

قرارداد شش پروژه انکشافی به ارزش هفت‌صدوهفتادودو میلیون افغانی میان وزارت فواید عامه افغانستان و شماری از شرکت های ساختمانی و سرک سازی روز گذشته در وزارت فواید عامه امضاشد.

محمود بلیغ و زیر فوایدعامه گفت: این شش پروژه انکشافی در ولایت‌های قندهار، تخار، پنجشیر، فاریاب وغزنی به هزینه مجموعی بیشتر از 772 میلیون افغانی باشرکت های ساختمانی خصوصی عقد قرار داد شده است که با تکمیل شدن این پروژه ها سهولت های زیادی به هموطنان عزیز مان در قسمت ترانزیت، دسترسی آسان به مارکیت‌ها، رشد اقتصادی وغیره فراهم میگردد.

وزیر فواید عامه جزئیات این شش قرار داد را با رسانه‌ها اینگونه شریک ساخت:

1-   قرار داد لات چهارم سرک شورابک الی سپین بولدک ولایت قندهار؛

این سرک از ولسوالی سپین بولدک الی ولسوالی شورابک به طول مجموعی92.9 کیلو متر می باشد و به چهار قسمت تقسیم شده که هر قسمت آن 23.7 کیلو متر است. قسمت چهارم که فعلاً قرار داد می‌گردد از ولسوالی شورابک به سمت ولسوالی سپین بولدک میباشد. این پروژه باشرکت های ساختمانی «افغان وردک» و «اسلام تریدنگ کانسورشیم لمیتد» عقد قرار داد می‌گردد. هزینه این پروژه بیش از چهارصدو هفتاد هشت میلیون افغانی میبادشد که از بودجه دولت افغانستان صورت میگرد و در مدت یک‌سال تکمیل می‌شود.

2-   قرار داد بخش پنجم لات اول سرک بنگی اشکمش ولایت تخار؛

پیشبرد این پروژه به طول 10.19 کیلومتر فرش اسفالت به هزینه یکصدوهشتاد میلیون افغانی به تمویل حکومت افغانستان و جاپان در مدت یک‌سال با شرکت‌های ساختمانی باختر افغان و اتلانتیس عقد قرار داد شد.

سرک متذکره بین ولسوالی بنگی و اشکمش بوده که از 10 قریه میگذرد و هفتاد هزار  تن از آن مستفید میشود ودر رشد اقتصاد محلی نقش عمده دارد.

3-   سرک پیاوشت ولسوالی رخه ولایت پنجشیر

سرک پیاوشت ولسوالی رخه ولایت پنجشیر باشرکت ساختمانی خشت طلایی عقد قرار داد می‌گردد. هزینه این پروژه به ارزش چهل وسه میلیون افغانی و به طول2.6 کیلومتر بوده که در هفده ماه کارش تمام خواهدشد.

اهمیت این پروژه؛ با تکمیل شدن این سرک به تعداد چهارده هزار تن از 12 قریه ولسوالی رخه ولایت پنجشیر مستفید میگردد و با اعمار این سرک قریه پیاوشت به سرک عمومی وصل میشود.

4-  قرار داد یک پایه پل آهن کانکریتی در مسیر سرک میمنه الی سرک ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب:

اعمار ساختمان پل آهن کانکریتی در مسیر میمنه الی ولسوالی بلچراغ به طول 34متر و با هزینه 20 میلیون افغانی با تمویل بانک جهانی در مدت 16 ماه توسط شرکت ساختمانی وسرکسازی خراسان شرق به پیش میرود.

اهمیت این پروژه؛ با اعمار این پل به تعداد سی وچهار هزار باشنده ولسوالی های میمنه و بلچراغ ولایت فاریاب مستفید می‌گردند و همچنان مراکز ولسوالی‌های میمنه و بلچراغ با هم وصل میشود.

5-  قرارداد سروی تخنیکی، محیطی و اجتماعی سرک ولسوالی جغتو الی ناور ولایت غزنی:

خدمات مشورتی برای سروی تخنیکی، محیطی واجتماعی، جیوتخنیک وشمارش ترافیک سرک ولسوالی جغتو الی ناور ولایت غزنی به طول 80 کیلو متر باشرکت خدماتی «پامیر جیوتکنیکل» عقد قرار داد می‌گردد. هزینه این پروژه به قیمت نود ودو میلیون افغانی میباشد که در حدود سه‌ونیم ماه به تمویل حکومت افغانستان و جاپان کارش تمام خواهدشد.

6-  قرار داد اعمار ساختمان دیوار استنادی وحفاظتی کمپ ساحوی ریاست فواید عامه ولایت تخار:

 اعمار ساختمان و دیوار استنادی حفاظتی کمپ ساحوی ریاست فوایدعامه ولایت تخار با شرکت های مشترک النفع ساختمانی رود آمو وشرکت عذیر مراکش عقد قرار داد می‌گردد که با تکمیل شدن این دیوار در موسم آب خیزی، ریاست فواید عامه ولایت تخار را حفاظت میکند.

طول این دیوار1519متر بوده و هزینه آن چهل میلیون افغانی از طریق حکومت افغانستان و جاپان میباشد که در مدت یک سال تکمیل میشود.

ملا سید محمد آخند وکیل مردم قندهار در ولسی جرگه از وزارت فواید عامه و تطبیق کننده پروژه سرک شورابک الی سپین بولدک خواست تا این پروژه را به موقع و با کیفیتی که در قرار داد ذکرشده است انجام دهند.

وی از تأمین امنیت اطمینان داده گفت: آنجا امنیت تامین است و هیچ مانع فرا راه تطبیق این پروژه نیست.

محمدهاشم، وکیل فاریاب در ولسی جرگه با انتقاد از تطبیق کم کیفیت و زمان گیر بودن پروژه ها در گذشته گفت: امیدوارم این بار این پروژه‌ها باکیفیت و کارش به موقع صورت گیرد. من به نمایندگی از مردم فاریاب این تعهد را میدهم که مردم فاریاب در تطبیق پروژه پل آهن کانکریتی در مسیر سرک میمنه الی ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب همکاری می‌کنند.

رنگینه کارگر وکیل مردم فاریاب در ولسی جرگه نیز بر تطبیق با کیفیت این پروژها تأکید نموده گفت: ما در قسمت تطبیق پروژه همکار هستیم و ازاین پروژه نظارت میکنیم، امیدوارم این پروژه مطابق آنچه که در قرارداد ذکر شده تطبیق شود.

نقیب، رییس شرکت ساختمانی و سرکسازی افغان وردک که مسؤولیت تطبیق پروژه سرک شورابک الی سپین بولدک ولایت قندهار را به عهده دارد گفت: ما آنچه در قرارداد ذکر شود انجام میدهیم و به اساس نظارت هیأت کار خودرا به پیش میبریم.

بلبل حسین شفق

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha