صفحه اصلی | eslah | گزارش | سیستم معلوماتی ملی مدیریت حوادث ایجاد گردید

سیستم معلوماتی ملی مدیریت حوادث ایجاد گردید

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سیستم معلوماتی ملی مدیریت حوادث ایجاد گردید

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث سیستم ثبت حوادث را افتتاح کرد. ویس احمد برمک وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث هدف از راه اندازی این پروژه را بهبود کمیت و کیفیت در رابطه به جمع آوری اطلاعات جامع، دقیق وموثق در مورد حوادث طبیعی عنوان نمود.

برمک افزود: پروژه تقویت سیستم معلوماتی ملی مدیریت حوادث و ویب سایت وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، به کمک مالی جاپان به همکاری تخنیکی سازمان بین‎المللی مهاجرت(I.O.M) مقیم افغانستان در سال 2015 آغاز و الی فبروری 2018 این پروژه توسعه می یابد و هزینه آن بیشتر از 9 میلیون دالر می‌باشد.

وی گفت: سیستم معلوماتی ملی مدیریت حوادث در ده ولایت کشور(کابل، تخار، جوزجان، فاریاب، سرپل، هلمند، هرات و بامیان) تطبیق گردیده و این روند در ولایات دیگر نیز ادامه دارد.

برمک خاطر نشان نمود که پانزده ولایت دیگر را ایالات متحده، متعهد شده تا زیر پوشش قرار دهد و متباقی ولایات از طریق حکومت افغانستان به این سیستم عیار خواهد شد و امیدوار استم سال بعد 34 چهار ولایت را از طریق این سیستم (مدیریت معلومات) با استفاده از دیجیتال و انترنت با هم وصل کنیم.

مسوؤلان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث میگویند که در این پروژه 50 قریه در ولایت های ده گانه کشور از نظر کاهش خطرات حوادث ارزیابی و بر اساس نقشه های آسیب پذیری شان پلان های عملیاتی تطبیق میگردد.

در اعلامیه‌ی که از سوی این وزارت منتشر شد آمده است؛ اعمار دیوار های محافظوی به منظور کاهش خطرات ناشی از سرازیر شدن سیلاب‌ها و تجهیز واحد های دومی، وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث با تکنالوژی مدرن از جمله بخش های عمده در این قرار داد بود.

در اعلامیه همچنان گفته شده است که این پروژه کمک میکند تا ارزیابی سریع در ظرف 24 الی 36 ساعت، توزیع کمک برای آسیب دیده ها، بهبود کیفیت ارتباطات داخلی و خارجی، بهبود کنترول و نظارت که منجر به تسریع پاسخدهی به اهالی آسیب دیده خواهد شد، هشدار قبل از حادثه، مدیریت اسناد وموارد دیجیتالی و بالاخره دسترسی مردم ورسانه ها به اطلاعات از چگونگی کار این وزارت که حق مسلم شان است، صورت گیرد.

مقامات در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث از سطح رهبری حکومت افغانستان میخواهد تا در سکتور حوادث توجه بیشتر کنند چون با زندگی مردم سر و کار دارد.

میتسوجی سوزوکا سفیر دولت جاپان در کابل با ابراز اینکه افغانستان و جاپان دوکشوریست که قربانی های زیادی را در حوادث طبیعی داده است راه اندازی و به کار گیری این سیستم را برای کنترول آفت های طبیعی در افغانستان بسیار مفید ‎می‎داند.

وی افزود، شاید تصور بر این باشد که برای مقابله با حوادث طبیعی و مصیبت های ناشی از آن نیاز بیشتر به  سرمایه گذاری های هنگفت باشد اما بر اساس تجارب ما که نشان میدهد استفاده از معلومات مربوط به حوادث طبیعی مصیبت‌های طبیعی را کاهش میدهد. به گونه مثال وقتی ماً معلومات از آب وهوا یا زمین لرزه داشته باشیم، میتوانیم جلو آنی حوادث آنرا بگیریم.

سفیر جاپان گفت: کشور جاپان برای کنترول حوادث طبیعی از مسؤولین مربوطه حمایت  میکند و همچنان بر اساس تجربه طولانی در مبارزه به حوادث طبیعی یقین دارد که با ارتقای قابلیت مقابله با حوادث میتوانیم خسارات آنرا به حد اقل رسانده؛ ثبات زندگی جامعه وجان هریک از مردم را حفظ نماییم.

وی گفت: من مطمئن هستم که این گونه تلاشها برای جلوگیری از آفت های طبیعی نه تنها باعث کاهش خسارات و مصیبت شده بلکه در توسعه پایدار و متکی به خود منجر به ثبات در افغانستان میشود.

یک تن از اشتراک کننده های که در برنامه افتتاح این سیستم حضور داشت گفت این سیستم کمک میکند تا شهروندان به گونه آنی معلومات پیرامون حوادث
را درج این سیستم کند
و رسیدگی عاجل صورت گیرد. به نظر من اگر وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث موفق شود تمام ولایات افغانستان را تحت پوشش این خدمات قرار دهد یک گام مؤثر است و مطمین استم،  این کار نتیجة خوبی را
در قبال خواهد داشت.

                            بلبل حسین شفق

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha