صفحه اصلی | eslah | گزارش | زعفران بدیلِ خوبی برای کِشت کوکنار در کشور

زعفران بدیلِ خوبی برای کِشت کوکنار در کشور

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
زعفران بدیلِ خوبی برای کِشت کوکنار در کشور

زعفران گیاه با ارزشی است که تازه در سال‌های پسین کِشت آن در کشور رواج یافته و آهسته آهسته در بیش‌تر ولایت‌ها فراگیر شد و سپس ثابت گردید که افغانستان دارای مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین زعفران در جهان است. مسئولان ریاست‌های زراعت و مبارزه با مواد مخدر کندز می‌گویند: چون زعفران با خاک، آب و هوای این ولایت هم‌خوانی دارد از این رو کشت این نبات می‌تواند از یک سو ضررهای اقتصادی را که دهقانان متقبل شده اند، جبران کند و از سوی دیگر، این نبات می‌تواند بدیل خوبی برای کسانی که می‌خواهند تریاک کشت کنند باشد.

هرچند نسبت جنگ و بی ثباتی‌های چند سال پسین در ولایت کندز که بیش‌ترین صدمۀ اقتصادی را دهقانان متقبل شده اند، به باور آگاهان، اگر دولت و سکتور خصوصی بیش‌تر از این، برای ترویج کشت، و فراهم سازی فروش آن توجه و اقدام جدی کنند، می‌تواند از یک سو برای دهقانان جبران خساره شود و از سوی دیگر هیچ کشاورزی، دیگر دست به کشت کوکنار نخواهد زد.

عبدالبصیرفقیری معاون مسلکی ریاست زراعت و مالداری ولایت کندز  به روزنامه اصلاح گفت: در سال‌های گذشته مقدار زیاد پیاز زعفران را هم‌راه با ماشین خشک کن و جنراتور به طور رایگان به کشاورزان  توزیع کرده بودیم  که نتیجۀ آن نیز ثمربخش بود و فروش آن تا کشورهای دیگر صورت گرفت.

وی گفت:  زمان کشت این گیاه ماه سنبله است و زمان برداشت حاصل آن ماه های میزان یا عقرب می باشد،اما از سال گذشته بدین‌سو فروش این نبات به کلی کمرنگ شده و مایۀ نگرانی زارعان  ما شده است.

وی گفت امسال نیز قرار است  مقدار 3300 کیلوپیاز آن از طریق سروی ریاست زراعت به زارعان توزیع شود و مقدار 5000 کیلو نیز موسسۀ  داکار می‌خواهد به زارعان توزیع کند که جمعا مقدار8300 کیلو می‌شود.

معاون مسلکی ریاست زراعت علاوه کرد: چون فروش زعفران کم شده است، دهقانان، انفرادی فی گرام آن را  تا 300 افغانی بازار به فروش می‌رسانند.

وی از  نهادهای مسئوول و دیگر سکتورهای خصوصی خواست در صورت امکان و قرارداد با کشورهای دیگر، زمینۀ بازاریابی آن  را فراهم سازند.

عبدالشکور، مسوول ترویج نباتات ریاست زراعت کندز گفت: با آن‌که کشاورزان برخی ولسوالی‌ها و از جمله ولسوالی چهاردرۀ کندز، مانند دیگر کشاورزان این ولایت، پیمان بسته‌اند که  هرگز کوکنار کشت نمی‌کنند و علاقۀ نیز به کشت تریاک ندارند اما باید برای کشت، توسعه و فروش زعفران، اقدام گردد.

وی گفت:  در سال‌های گذشته، حاصل زعفران در این ولایت تا دوبرابر افزایش یافته بود، ولی روی‌هم‌رفته ما از سال‌های گذشته بدین‌سو، برنامۀ توزیع پیاز زعفران را با  امکانات دیگر به زارعان، توقف نداده‎ایم.  در همین حال عبدالبصیر مرشد رییس  مبارزه علیه مواد مخدر کندز گفت: زعفران بدیل خوب برای کشت مواد مخدر نه تنها در کندز، بل‌ در سراسر کشور محسوب می‌شود و ما ولسوالی‌هایی را در کندز سراغ داریم که زعفران در آن‌جا حاصل خوبی داده است و کشاورزان را بیش‌تر از پیش مشتاق کشت این گیاه ساخته است، مانند ولسوالی چهاردره.

وی گفت: هرچند تا هنوز در ولایت کندز کشت مواد مخدر صورت نگرفته است؛ اما اگر دهقانی بخواهد از زمینش حاصل خوب بردارد، کشت زعفران به مراتب بلندتر و بهتر از کشت کوکنار است.

رئیس مبارزه با مواد مخدر کندز نیز یگانه مشکل زارعان را نبود بازار خوب برای فروش زعفران دانست.

وی اظهار داشت: نگرانی ما این‌ست که مافیای مواد مخدر، تریاک را از پشت دروازۀ دهقان خریداری می‌کند، اما دهقان ما زعفران را  شهر به شهر و کوچه به کوچه می‌گرداند تا بازار آن را پیدا کند. وی در مورد نوعیت و کیفیت زعفران کشور و به ویژه ولایت کندز چنین گفت: سال‌های گذشته زعفران افغانستان در بازارهای دنیا به نام زعفران ایران به فروش می‌رسید، چون زعفران افغانستان از لحاظ کیفیت، مقام  بالایی را دارد  و کشور ایران می‌کوشید تا زعفران افغانستان را به نام زعفران ایرانی به فروش برساند؛ اما خوش‌بختانه زعفران کاران ما توانستند جایگاه زعفران کشور را تعیین کنند آن را شهرت جهانی بدهند.

وی علاوه کرد: خوشبختانه هنوز هم ولایت کندز از نظر کشت کوکنار صفر است و تا هنوز ما سراغ نداریم که زمینی، کوکنار کشت شده باشد  و مردم کندز و به خصوص زارعان توانستند علیه  موادمخدر خوب، مبارزه کنند.

او گفت: چون ولایت کندز  در یک چهار راه ولایت‌های شمالشرق  قرار دارد و مافیای مواد مخدر می کوشند تریاک را که در دیگر ولایت‌ها کشت شده است، به نحوی وارد این ولایت کنند و به معتادان مواد مخدر برسانند.

وی علاوه کرد: امسال اطلاعی که به ما رسید، طالبان  روی هر پالیسی که دارند، در ساحاتی زیر تسلط خود شان، کشت تریاک را کاملن منع قرار  داده اند و به هیچ زارع اجازۀ کشت آن را نداده اند.

وی گفت: در مناطق زیر کنترول طالبان، کسانی که روی ضرورت هم اندکی کوکنار کشت کرده بودند،  زمین‌های شان از سوی طالبان تخریب شده است.

وی برای مشکل بازاریابی زعفران کندز گفت: ایجاد اتحادیه‌ها هم می تواند مشکل بازاریابی را حل کند و کشاورزان که در چوکات اتحادیه ها فعالیت دارند، زعفران  را در کندز به عنوان یک نبات خوب و ثمربخش عنوان نمایند، صدای خود را بلند کنند، وزارت زراعت را  وادار سازند تا زمینۀ بازاریابی آن را مساعد بسازند.

وی از کشاورزان خواست تا زعفران کشت کنند زیرا دولت مصمم است تا برای مشکل زدایی زارعان، از هیچ نوع تلاش دریغ نورزد. هرچند وزارت زراعت و مال‌داری در اعلامیه‌ای  سال گذشته گفته  بود که در نظر است امسال کشت زعفران در سی و چهار ولایت کشور رایج شود؛ اما  نظر به مشکل‌های امنیتی تا هنوز در برخی ولایت‌های کشور، این نبات، نا آشنا و کشت آن مروج نشده است.

خواستیم مشکل بازاریابی زعفران کندز را با وزارت زراعت و مالداری کشور در میان بگذاریم.

لطف الله راشد سخنگوی وزارت زراعت و مالداری کشور، در این مورد چنین ابراز نظر کرد:  وزارت زراعت و مالداری به کشت کاران زعفران نه تنها در ولایت کندز بل، در سراسر کشور برنامه‌های سودمندی را داشته است، چنان‌ که سال گذشته این وزارت برای نخستین بار قراردادی را به همین منظور با کشور چین امضا کرد که  سالانه  کشور چین تا صد تن زعفران را هم می‌تواند خریداری کند در حالیکه افغانستان سالانه تا شش و نیم تن حاصل زعفران  دارد.

او گفت:  برعلاوه ما زمینۀ فروش آن را به امارات متحدۀ عربی مساعد ساختیم در حالی که زعفران ما پیش از این نیز به کشور هند صادر می‌شد.

وی گفت: ما نمایش‌گاه زعفران  افغانستان را در کشور جرمنی برگزار کردیم،  همچنان بازاری که در کشور چین ایجاد شده، نهایت موثر است و کشور چین یک خریدار خوب زعفران افغانستان است؛ همچنان تلاش‌های این وزارت برای بازاریابی زعفران ادامه دارد.

وی علاوه کرد: ما  زمینه را مساعد ساختیم و بازاریابی کردیم، که زعفران ما در بازار کدام کشورها به فروش برسد، هرچند ولایت کندز به خاطر نا امنی‌هایش برای ما اولویت دارد و ما خود را ملزم می‌دانیم  که به زارعان ولایت‌های جنگ‌زده، توجه بیش‌تر شود؛  اما حمایت‌های ما برابر به محدودۀ امکانات ماست.

وی در مورد نزول نرخ زعفران چنین ابراز نظر کرد:  این‌که زارعان ما از پایین بودن نرخ زعفران در کشور شاکی استند، باید این را بگویم که  نرخ و فروش زعفران نه تنها در افغانستان، بل‌ در جهان  در مقایسه به سال‌های پیش، کاهش یافته است؛ یعنی باید بگویم تغییراتی که در نرخ و فروش زعفران رونما گردیده است، مانند اسعار در یک حالت باقی نمی‌ماند، طبعاً دگرگونی‌هایی در آن رخ می‌دهد؛ اما به هر حال ما برای این مشکل به هرنحوی در تلاش استیم تا آن را مرفوع سازیم.

زرغون ملزم

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha