صفحه اصلی | eslah | گزارش | دومین انستیتوت اتاترک افغانستان در چهار قلعه وزیر آباد افتتاح گردید

دومین انستیتوت اتاترک افغانستان در چهار قلعه وزیر آباد افتتاح گردید

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
دومین انستیتوت اتاترک افغانستان در چهار قلعه وزیر آباد افتتاح گردید

تعلیم و تربیه یک وجیبه و یک فریضۀ دینی بوده و آموختن آن بر هر مرد و زن مسلمان فرض می باشد، روز پنجشنبه 15 اسد دومین انستیتوت اتاترک افغانستان باحضور داکتر سردار محمد رحیمی معیین سواد حیاتی وزارت معارف، تعداد از وکلای ولسی جرگه، شماری از رؤسای وزارت معارف، شاگردان انستیتوت اتاترک افغانستان، محاسن سفیدان محل و تعدادی از ژورنالیستان در چهار قلعه وزیر آباد افتتاح گردید.

محفل با تلاوت چند از آیات کلام الله مجید آغاز و سپس سرود ملی ج.ا.ا پخش گردید، متعاقباًَ روح الله روحانی مسؤول آموزشگاه اتاترک افغانستان پیرامون موضوع صحبت نموده گفت: هئیت رهبری انستیتوت اتاترک افغانستان با گذشت 7 ماه تلاش شبانه روزی خویش توانسته که خدمات ارزندۀ علمی را در جامعه معارف پرور افغانستان ایجاد و درآن آموزش زبانهای: ادبیات ترکی، فرانسوی آلمانی و ادبیات انگلیسی را، راه اندازی و فعالیت چشمگیر و دستآورد قابل توجه داشته باشد.

تمرکز بیشتر آموزگاران جوان ، دانش یافته و مجرب کمیته آماده گی کانکور این انستیتوت همین است که الحمدلله در قلعه فتح الله، چهار قلعه وزیرآباد و در آینده نزدیک در خیرخانه افتتاح میگردد.  کوشش ما این است تا این پروسه را درنواحی 17 گانه شهر کابل گسترش دهیم.

سپس علی یزدان پرست وکیل در ولسی جرگه نیز روی موضوع صحبت نموده گفت:

خوشحال استم که امروز در محفلی اشتراک نموده ام که یک گام دیگر بسوی خوشبختی و آینده سازی جوانان به پیش می نهد، امروز جوانان ما در کشور بجز از درد، رنج و بدبختی چیز دیگر را شاهد نبوده اند خوشبختانه امروز در چهار قلعه وزیر آباد ما گواه خدمات جوانان در بخش رشد آموزشی آنها استیم.

امروز کشور ما بیشتر نیاز به ساختار فکری و آموزشی جوانان خود دارد و هر کسی که در یکی از عرصه ها  در فکر جوانان است بدین معناست که در مورد  ساختار آینده افغانستان می اندیشد قابل مدح و ستاییش است.

سپس داکتر سردار محمد رحیمی معیین وزارت معارف صحبت نموده گفت:

جادارد تشکر کنم از مؤسسه اتاترک که فعالیت های خوبی در عرصه کمک به معارف در سطح کشور داشته اند آقای رحیمی در بخشی دیگری از سخنانش افزود: در تعالیم جدید بیشتر تمرکز روی مهارت های ارتباطی، شغلی تکنالوژی و دانش جدید صورت می گیرد، روی این اصل ما باید در حوزه معارف اصلاحاتی را بوجود بیاوریم تا دانش آموزان ما مهارت های ارتباطی شغلی و مهارت های دانش جدید را بیاموزند.

 همچنان میردادخان نجرابی وکیل در ولسی جرگه و یک تعداد دیگر نیز در این محفل سخنرانی نمودند. محفل با توزع تقدیر نامه ها به یک تعداد از استادان انستیتوت و قطع نوار توسط معیین وزارت معارف و تعدادی از وکلای ولسی جرگه به پایان رسید.

برای دانستن بیشتر موضوع گزارشگر روزنامه اصلاح مصاحبه ای را انجام داده است با محترم روح الله روحانی مسؤول آموزشگاه اتاترک افغانستان که پیشکش شما عزیزان میگردد:

پرسش: مؤسسه اتاترک از چه زمانی به این سو  آغاز به فعالیت نموده و هدف از برگزاری محفل امروزی چیست؟

پاسخ: آموزشگاه اتاترک در سال 1395 هفت ماه قبل به فعالیت خویش نظر به حکم وزیر معارف آغاز به فعالیت نموده است که ما توانسته ایم مرکز خود را در سرک هفتم قلعۀ فتح الله گشایش دهیم و نظر به تقاضای مکرر اهالی محترم چهار قلعه وزیر آباد توانستیم که نماینده گی دوم خود را امروز در چهار قلعه وزیر آباد ناحیه دهم افتتاح نمایم.

هدف از ایجاد این آموزشگاه ها آموزش بهتر زبانهای: ترکی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و آماده گی جوانان برای کانکور می باشد.

پرسش: چه تعداد انستیتوت را تا کنون فعال نموده اید و چه تعداد دانش آموزان در آنها مصروف آموزش اند؟

پاسخ: تا کنون سه انستیتوت دارم که در مرکز به تعداد 600 تن دانش آموز مشغول آموزش می باشن.

پرسش: پروسه شمولیت در این انستیتوت ها چگونه است؟

پاسخ: پروسۀ شمولیت در این انستیتوت ها آزاد است و کدام معیاری در نظر نیست از صنف هفتم به بالا الی دوازدهم پروسه جذب ما جریان دارد البته توسط رقابت آزاد که برگزار می گردد شایسته ترین و نخبه ترین شاگردان که واجد شرایط باشند انتخاب و بحیث شاگر پذیرفته می شوند.

پرسش: در رابطه به پرداخت ماهواری که از شاگردان اخذ می نمائید بیان کنید؟

پاسخ: فیس ماهوار شاگردان از 300 افغانی آغاز و الی 1200 افغانی ماهوار نظر به شرایط اقتصادی شاگردان سنجش شده است. البته این بخش به اساس دوره ابتدائیه، متوسط و عالی میباشد.

نصیر احمد افهمی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha