صفحه اصلی | eslah | سیاست | وزیر دفاع ملی: جنـگ فراه، جنگ مدیریت آب است

وزیر دفاع ملی: جنـگ فراه، جنگ مدیریت آب است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
وزیر دفاع ملی: جنـگ فراه، جنگ مدیریت آب است

طارق شاه بهرامی وزیر دفاع افغانستان، جنگ فراه را "جنگ مدیریت آب" خوانده و گفته است که خشونت‌ها زمانی در این ولایت آغاز شد که بند سلما ساخته شد و کارهای ابتدایی بند بخش آباد آغاز گردید.

وزرای دفاع ملی، امور داخله، رئیس امنیت ملی و فرمانده ماموریت حمایت قاطع در افغانستان، روز گذشته به ولایت فراه سفر کردند. به تاریخ ۲۵ ثور گروه طالبان با راه اندازی یک رشته حملات تلاش داشتند مرکز ولایت فراه را سقوط دهند. هرچند در آغاز برخی ساحات این شهر به دست طالبان سقوط کرد، اما با رسیدن نیروهای کمکی به این شهر، حمله طالبان عقب زده شد و آنان با دادن تلفات زیاد از ساحه فرار کردند.

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان، پس از شنیدن انتقادها و شکایت‌های اهالی فراه، گفت: "جنگ در افغانستان ابعاد کلان دارد... هر دو همسایه ما به قوت تمام این جنگ را حمایت می‌کنند و شرکای منطقه‌ای دیگر هم دارند. اکنون در پانزده ولایت افغانستان جنگ‌های شدید جریان دارد."

آقای بهرامی گفت: "به گونه مطلق و دقیق، جنگ فراه، جنگ مدیریت آب است، اما افغانستان در این جنگ برحق است و پیروز خواهد شد".

جنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان نیز گفت "طالبان به حمایت کشورهای همسایه" به فراه حمله کردند.

بند کمال خان ولایت نیمروز، بند سلما در هرات و بند بخش آباد در فراه، از بزرگترین بندهای آبی در غرب افغانستان به شمار می‌روند که کار آنها در چند سال اخیر به گونه جدی آغاز و دنبال شد.

آب‌های جاری این بندها به ایران می‌رسید و آب مناطق شرقی آن کشور را تامین می‌کرد. مقام‌های ایرانی پیش از این از بند سازی‌های افغانستان انتقاد کرده و آن را از دلایل مهم کم آبی در کشورشان خواندند.

همچنین، هشت روز پیش از حمله طالبان به فراه، جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران گفته بود که تلاش‌های تهران برای توافق با افغانستان بر سرپرداخت حق‌آبه ایران از رودخانه هلمند به نتیجه نرسیده و هشدار داد که کشورش مجبور است دست به "عمل متقابل" بزند.

گسترش سریع قدرت طالبان در فراه در یکی دو سال اخیر گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال حمایت کشورهای منطقه به ویژه ایران را از این گروه بیشتر ساخته است.

مقام‌های افغانستان و فرماندهان نظامی آمریکا و ناتو در این کشور بارها ایران را متهم کرده‌اند که از طالبان حمایت می‌کند و برای این گروه تجهیزات نظامی و آموزش فراهم می‌کند. اما مقام‌های ایرانی همواره این ادعاها را رد کرده‌اند.

معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان در این نشست گفت: "هر قدر که کشور همسایه یا کسی دیگر را ملامت کنیم، جنگ توسط کی انجام می‌شود؟ توسط خودمان... وظیفه ملی ماست که چگونه ذهنیتی را که جنگ در افغانستان مشروعیت ندارد و جهاد نیست، به میان آوریم."

ویس احمد برمک، وزیر داخله افغانستان نیز گفت در سقوط شهر فراه خلاء‌ها و کمبودی‌هایی در میان نظامیان وجود داشته، اما "نیروهای امنیتی با تمام نیروی خود جنگیدند".

او افزود که اصلاحات و تغییراتی در بخش امنیتی فراه خواهد آمد و کسانی که جنگیدند، تقدیر خواهند شد و "کسانی که میدان جنگ را ترک کردند مطابق به قانون عسکری، مجازات خواهند شد".

رییس عمومی امنیت ملی برای تامین امنیت این ولایت، به بررسی اوضاع فراه، تجهیز بیشتر نیروها و حمایت و ایجاد خیزش‌های مردمی در این ولایت تاکید کرد.

فرمانده نیروهای حمایت قاطع افغانستان نیز بار دیگر حمایتش را از نیروهای نظامی افغانستان اعلام کرد.

جنرال جان نیکلسون از طالبان خواست به دعوت صلح افغانستان، پاسخ مثبت بدهند.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha