صفحه اصلی | eslah | سیاست | معاون رئیس جمهور: افغانستان به نمایندگی ازهمه کشورهای منطقه در جبهه‌ی مبارزه علیه تروریزم می‌جنگد

معاون رئیس جمهور: افغانستان به نمایندگی ازهمه کشورهای منطقه در جبهه‌ی مبارزه علیه تروریزم می‌جنگد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
معاون رئیس جمهور:  افغانستان به نمایندگی ازهمه کشورهای منطقه در جبهه‌ی مبارزه علیه تروریزم می‌جنگد

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشور جمهوری اسلامی ایران، سفیر جمهور اسلامی ایران مقیم کابل و شماری از رؤسای دانشگاه های مختلف ایران، حمید الله فاروقی رئیس پوهنتون کابل و برخی از اساتید آن در پیوند به توسعۀ روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور افغانستان و ایران، قبل از ظهر روز شنبه با استاد دانش معاون دوم ریاست جمهوری دیدار و گفتگو کردند.

استاد دانش نخست از تلاش های مسؤولان پوهنتون کابل و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشور ایران به منظور توسعۀ روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور ابراز خرسندی نموده گفت خوشبختانه چالش های سیاسی و مشکلات اقتصادی هیچ گاهی نتوانسته مانع توسعه روابط علمی و فرهنگی بین مردم دو کشور گردد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه روابط میان دو کشور به خصوص در عرصۀ علمی و فرهنگی در سطح عالی قرار دارد افزود که مبادلات علمی و فرهنگی، برگزاری نمایشگاه های کتاب، تدویر سیمینارها و کنفرانس علمی و فرهنگی از مواردی است که می تواند به توسعه روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور کمک کند.

استاد دانش با بیان این مطلب که تصویر ارائه شده در بیرون از افغانستان با واقعیت های موجود در کشور مطابقت ندارد گفت: بنیاد گرایی و افراطیت برای منطقۀ ما یک چالش است و افغانستان به نمایندگی از همه کشور های منطقه در جبهۀ مبارزه با تروریزم می جنگد.

وی با تأکید براینکه مبارزه باتروریزم و افراط گرایی مسؤولیت مشترک همه کشورهای منطقه است، تصریح کرد که ما اکنون در افغانستان دارای یک نظام مبتنی بر قانون اساسی و متکی بر انتخابات و اراده مردم هستیم و از دستاوردهای مهم ما آزادی بیان و آزادی های سیاسی و فعالیت های سیاسی و فرهنگی است و با توجه به پیشینۀ تاریخی که مردم افغانستان در باب مسایل علمی و فرهنگی دارند و همچنین اشتراکات فراوان بین دو کشور ایران و افغانستان در زمینه های تاریخی، فرهنگی، زبانی، دینی و جغرافیایی؛ توسعۀ روابط علمی و فرهنگی بین مردمان دو کشور در شرایط فعلی به صورت بسیار بهتراز گذشته امکان پذیر است.

در این دیدار ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشور جمهوری اسلامی ایران، بر توسعۀ روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور تأکید ورزیده و اشتراکات مردم هردو کشور به خصوص اشتراکات فرهنگی بین افغانستان و ایران را بی نظیرعنوان کرد.

وی مبادلات علمی و فرهنگی بین دانشگاه های افغانستان و ایران را زمینه ساز توسعه روابط علمی و فرهنگی میان دو کشور خوانده گفت که پس از سفر هیأتی از جناب دانشگاه کابل به ایران، چگونگی روند گفتگوهای فرهنگی بین دوکشور به صورت سازمان یافته تر پیگیری می شود.

رئیس سازمان یادشده، گسترش همکاری های متقابل علمی و فرهنگی بین افغانستان و ایران را یکی از بسترهای مناسب مبارزه با تروریزم خوانده و از آمادگی جمهوری اسلامی ایران در راستای گسترش همکاری های علمی و فرهنگی بین دو کشور خبر داد.

دراین ملاقات حمیدالله فاروقی رئیس دانشگاه کابل نیز ضمن اشاره به اهمیت نقش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشور جمهوری اسلامی ایران، توضیح داد که از سال گذشته به این طرف روند مذاکرات بین دو کشور در زمینه تحکیم روابط فرهنگی آغاز شده است که با برگزاری سمینار عرفان و تصوف و ادبیات در پوهنتون کابل و نمایشگاه کتاب که امروز یکشنبه در دانشگاه کابل برگزار می گردد، روند گفتگوی فرهنگی میان دو کشور تقویت می گردد.

محمد رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل نیز از تلاش های رئیس و مسؤلان دانشگاه کابل در زمینه آغاز گفتگوهای فرهنگی بین دو کشور اظهار قدار دانی کرد و توأمیت علمی بین دانشگاه های هردو کشور را یک اولویت سازنده دراین زمینه عنوان کرد.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha