صفحه اصلی | eslah | سیاست | برگزاری موفقانه‌ی دومین " کنفرانس پروسۀ کابل "

برگزاری موفقانه‌ی دومین " کنفرانس پروسۀ کابل "

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
برگزاری موفقانه‌ی دومین " کنفرانس پروسۀ کابل "

پیشنهادهای حکومت افغانستان به منظور آشتی و مصالحه با گروه طالبان ارایه شد

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، در دومین “کنفرانس پروسۀ کابل” که با اشتراک نماینده‌گان بیش از ۲۵ کشور و سازمان‌های بین‌المللی در کابل برگزار گردید، اشتراک و سخنرانی کرد.

رئیس‌جمهورغنی ابتدا به نمایندگان کشورهای اشتراک کننده در کنفرانس مذکور خوش آمدید گفت و از آنها بخاطر همدلی، دوستی، همبستگی و مشارکت با دولت و مردم افغانستان ستایش نمود.

دراین کنفرانس، رئیس جمهور کشور به منظور رسیدن به صلح پایدار گفت که شکایات و پیشنهادات را دراین خصوص استماع می نماییم و امروز نسبت به هر زمان دیگر زمینه و امکانات برای صلح تقویت شده است.

رئیس جمهور غنی گفت که به طالبان صلح را پیشنهاد نموده ایم که در آن منافع علیای کشور و مشارکت همه اتباع و حقوق زنان مصوون باشد. وی افزود که ما به همه افغانها برای تأمین زندگی با عزت، به شمول طالبانی که از خشونت دست برمیدارند، باورمندیم.

رئیس جمهور محمداشرف غنی پیشنهاداتی را در مورد موافقتنامه صلح با طالبان در عرصۀ تأمین حقوق و مکلفیت های تمامی اتباع به ویژه زنان، پذیرفتن قانون اساسی، پیشبرد فعالیت‌های قوای مسلح کشور و اجازه ندادن به فعالیت‌های گروه‌های تروریستی، مطرح ساخت.

همچنان وی هفت پیشنهاد را به منظور آشتی و مصالحه با طالبان، شامل آتش بس، شناخت آنها به عنوان حزب سیاسی، ترتیبات اعتمادسازی انتقالی و انتخابات فراگیر، بازنگری قانون اساسی، عدالت و حل شکایات، تطبیق قوانین، رهایی زندانیان و حذف نام شان از لیست تحریم، تأمین امنیت اتباع کشور، توسعه، انکشاف اقتصادی، اجتماعی، حمایت و مشارکت جامعه بین المللی مطرح ساخت.

رئیس جمهور افزود که حکومت برای گشایش دفتر طالبان، صدور پاسپورت و آزادی سفر به آنها، کمک و از میان برداشتن تحریم ها، دسترسی آنها به رسانه ها و انتقال خانواده های شان موافقت دارد.

رئیس جمهور گفت که مردم طرفدار صلح بوده و خواهان جنگ نیستند و تأکید جامعه جهانی بر صلح، بالای حامیان جنگ تأثیر می گذارد، اکنون اجماع به سطح منطقه در مورد صلح افغانستان شکل گرفته و تحرک جهانی میان علمای دین در مبارزه با افراطیت به وجود آمده است.

رئیس جمهور اظهار داشت که جامعه بین المللی دارای تهدیدها، منافع ملی و فرصت های مشترک میباشد، تهدیدها هر روز رو به افزایش بوده، نیاز به اجماع همگانی می باشد و ما متعهد هستیم تا مشترکاً برای تبدیل نمودن چالش ها به فرصت ها کار کنیم.

رئیس جمهور کشور خاطرنشان کرد که ما باید استراتیژی ملل متحد را که در زمینۀ مبارزه با تروریزم و شبکه های تروریستی شکل گرفته است، طبقه بندی کنیم و به کشورهای حامی تروریزم شرایط واضح شود.

رئیس جمهور کشور گفت که افغانستان در گذشتۀ تاریخی خود صلح و آرامش داشت و دارای تمدن بزرگ بود و در عرصه ملت‌شدن نیز قربانی های فراوان را متقبل شده است. وی افزود که وحدت ما در برابری و عقیده ما در عدالت است هر افغان با افغان دیگر مساوی است.

 رئیس جمهو غنی تصریح داشت که زنان و دختران ما در ساختار جامعه افغانستان نقش مهم و کلیدی را ایفا کرده اند و در ۱۳ سال گذشته مقام و جایگاه ویژۀ کسب نموده و
 دست آوردهای خوبی را در تمام زمینه ها رقم زده اند
.

رئیس جمهور با اطمینان گفت که ما صلح و ثبات را تأمین می توانیم و افغانستان به چهارراه آسیا مبدل خواهد شد که تطبیق پروژه های بزرگ منطقوی مثال آن است. وی بیان داشت که رهبری حکومت افغانستان در آوردن ثبات و رفاه منطقه نقش مهمی را ایفا میکند.

رئیس جمهورغنی افزود که افغانستان از صدمه های جنگ های آفت‌بار چهاردهه گذشته رو به رهایی است و اعتماد، یگانگی و همدردی در بین افغان ها روز به روز قوت می یابد.

رئیس جمهور گفت من در طی چهار روز در هرات علاوه بر افتتاح کار تاپی، با هزارها تن از نمایندگان اقشار مختلف مردم پنج ولایت افغانستان ملاقات کردم و تصویر، یک‌رنگی و همانند بودن جامعه افغانستان را در مشکلات، چالش ها، نیازمندی‌ها و خواست‌ها مشاهده نمودم.

رئیس جمهور علاوه کرد که افتتاح پروژه تاپی بزرگترین جشن مردمی را به همراه داشت و نشاندهنده وحدت، حسن هموطنی و تعهد مشترک مردم افغانستان نسبت به دیدگاه رفاه ملی و منطقوی می باشد.

وی اضافه کرد که بعضی ها به این باور بودند که گویا افغانستان یک کشور منزوی و محاط به خشکه است و برای ابد در احتیاج به دیگران بسر خواهد برد، ولی پروژه های جدید منطقوی موقعیت افغانستان را به یک فرصت طلایی مبدل ساخته است.

رئیس جمهور غنی از همکاری های ترکمنستان و سایر کشورهای آسیای میانه بخاطر ایجاد تحولات کنونی در عرصۀ انرژی، اقتصادی و ترانزیتی افغانستان قدرانی نمود و نیز از کشورهای هند و ایران در قسمت اجرایی نمودن چابهار تشکر کرد.

وی افزود که دیگر تغییرات مثبت در جامعه اقتصادی ما، روی آوردن تاجران از واردات به تولید، پروسس و صادرات است، که البته، افزایش تولید داخلی یکی از شاخصه های ضامن رفاه اقتصادی و اجتماعی برای یک کشور است.

رئیس جمهور تأکید ورزید که مردم ما خواهان جدیت در مورد حاکمیت قانون، اصلاحات و حمایت از اصلاحات می باشند و از این روندها حمایت همه جانبه می نمایند و ما جز تسلیمی به این خواست مکرر و برحق مردم افغانستان هیچ راه و چاره  دیگر نداریم.

رئیس جمهور غنی گفت که مردم ما میخواهند تا انتخابات آینده پارلمانی و ریاست جمهوری با شفافیت برگزار گردد و حکومت افغانستان متعهد به برگزاری هردو انتخابات بر وقت معین آن است

رئیس جمهور محمداشرف غنی از قربانیان تروریزم به شمول مردم عام، نیروهای امنیتی و دفاعی و همکاران بین المللی به نیکی یاد کرد و اعضای کنفرانس بخاطر احترام به قرانیان جنگ و تروریزم برای لحظاتی سکوت نمودند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha