صفحه اصلی | eslah | سیاست | رییس اجراییه در سی‌وهفتمین اجلاس عالی شورای حقوق بشر: افغانستان در حال تحکیم دست‌آوردهایش در زمینه‌ی حقوق بشر است

رییس اجراییه در سی‌وهفتمین اجلاس عالی شورای حقوق بشر: افغانستان در حال تحکیم دست‌آوردهایش در زمینه‌ی حقوق بشر است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رییس اجراییه در سی‌وهفتمین اجلاس عالی شورای حقوق بشر: افغانستان در حال تحکیم دست‌آوردهایش در زمینه‌ی حقوق بشر است

رییس اجراییه در سی‌وهفتمین اجلاس عالی شورای حقوق بشر در ژنو اشتراک و سخنرانی کرد.

رییس اجراییه در آغاز سخنانش در این اجلاس گفت: خوشحالم که در اینجا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد حضور دارم و آرزوها، تعهدات و واقعیت‌های ملتم را در مورد پیش‌رفت و حمایت از حقوق بشر ارایه می‌کنم.

رییس اجراییه افزود که با استفاده از این فرصت می‌خواهم از تمام ملت‌ها و کشورهایی که از عضویت افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل حمایت کردند تشکر و قدردانی نمایم. افغانستان به این نهاد سازمان ملل که مسوولیت تقویت پیش‌رفت و حمایت از حقوق بشر را در سطح جهان و رسیدگی به قضایای نقض حقوق بشر را به عهده دارد اهمیت فراوان قایل است. باورمندم که همه‌ی ما مسوولیت داریم تا از قضایای مربوط به حقوق بشر با استفاده از گفتگو و همکاری برای آینده درخشان به

نسل‌های بعدی حمایت و پشتیبانی نماییم.

رییس اجراییه گفت: افغانستان در سال‌های اخیر در حال تحکیم دستاوردهای خود در زمینه‌ی حقوق بشر است و در حال حاضر افتخار دارد که یکی از اعضای منتخب این شورای پرافتخار است؛  این فرصتی است تا مشترکا و باهم برای تقویت و حمایت از ارزش‌ها و اصول حقوق بشری درسراسر قاره‌ها برای تمام مردم تلاش و مبارزه نماییم.

رییس اجراییه افزود: قانون اساسی ما اهمیت منشور سازمان ملل متحد و اعلامیۀ جهانی حقوق بشر را به رسمیت می‌شناسد. همچنان حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و تساوی جنسیتی را در خود نهفته دارد. مهم‌تر از همه، ما به دستاوردهای خود در عرصه‌هایی چون آزادی بیان، حضور فعال جامعۀ مدنی و مشارکت رو به رشد زنان در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی، افتخار می‌کنیم. تاریخ و تجربه درس‌های فراوانی برای ما آموزانیده است، اما همچنان از چالش‌هایی که روزانه با آن مواجه هستیم، مانند حملات تروریستی، قاچاق مواد مخدر، خشونت خانوادگی، ضعف‌های نهادی، عدم دسترسی به خدمات یا فقر و بیجایی، می‌آموزیم. آنچه که ما را به پیش هدایت می‌کند و به ما قدرت و توان می‌بخشد، اشتیاق به صلح عادلانه، حاکمیت قانون، عدالت اجتماعی و آرمان‌های دموکراتیک است که ما را قادر می‌سازد تا نقش عملی و استثنایی در تقویت و حمایت حقوق و کرامت انسانی داشته باشیم.

رییس اجراییه علاوه کرد که وظایف ما به عنوان یک کشور مسوول و پاسخگو افزایش یافته است. افغانستان هفت سند اصلی بین المللی حقوق بشر و دو پروتوکول اختیاری کنوانسیون حقوق کودک را امضا و تصویب کرده است. سال گذشته نیز پروتوکول اختیاری کنوانسیون علیه شکنجه، رفتارهای بی‌رحمانه، غیر انسانی یا تحقیر آمیز و یا مجازات را تصویب کردیم. افغانستان از صاحبان مجوز طرزالعمل ویژه برای بازدید از کشور دعوت کرد. حکومت وحدت ملی از توصیه‌های طرزالعمل ویژه استقبال کرد و از آن‌ها به عنوان راهنما برای تقویت نظام‌های موجود استفاده می‌کند.  

به گفته رییس اجراییه، افغانستان متعهد است تا در آیندۀ نزدیک به کنوانسیون بین المللی حقوق کارگران مهاجر و اعضای خانواده‌های آنان و نیز کنوانسیون بین المللی حفاظت از افراد از ناپدید شدن اجباری بپیوندد. دکتور عبدالله عبدالله گفت که ما متعهد به همکاری با دادگاه جنایی بین‌المللی هستیم. اکثر جرایمی که در اعلامیۀ روم بازتاب یافته، در قانون جزای 2017 افغانستان در نظر گرفته شده است. خوشبختانه رابطه‌ای با دادگاه بین المللی کیفری در دو سال گذشته ایجاد شده است و حکومت به باز نگه‌داشتن و دنبال کردن این رابطه متعهد است. حکومت وحدت ملی معتقد است که حاکمیت قانون، پاسخگویی و شفافیت بخش‌های جداناپذیر حکومت‌داری خوب برای دست یافتن به صلح، توسعه و حقوق بشر است.

آقای عبدالله گفت که در بخش قانون‌گذاری، ما قانون منع شکنجه را در فبروری 2017، قانون مبارزه با قاچاق انسان و مهاجران را در دسامبر 2016، قانون ممنوعیت استخدام کودکان در ارتش را در دسامبر 2014 و قانون دسترسی به اطلاعات را در ماه نوامبر 2014 تصویب کردیم. ما همچنین یک برنامه اصلاحات عدلی و قضایی را که شامل بررسی تشکیلات و طرزالعمل‌ها نیز می‌شود، آغاز کرده‌ایم. در نتیجه، طی دو سال گذشته، بیشتر منابع انسانی دادگاه عالی و دادستانی کل از طریق پروسه‌ی رقابت ‌آزاد مبتنی بر شایستگی استخدام شده‌اند که در این روند شاهد حضور پر رنگ زنان نیز هستیم. آزادی بیان یکی از موفقیت‌های اساسی برای کمک به تقویت حقوق بشر، پاسخگویی اجتماعی و تغییرات مثبت در تجربۀ کشورما و نسل