صفحه اصلی | eslah | سیاست | رئیس جمهور غنی: کهزاد، متفکر ملی بود و تمام جنبه‌های هویت‌ملی ما را بررسی کرد

رئیس جمهور غنی: کهزاد، متفکر ملی بود و تمام جنبه‌های هویت‌ملی ما را بررسی کرد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس جمهور غنی: کهزاد، متفکر ملی بود و تمام جنبه‌های هویت‌ملی ما را بررسی کرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در سیمینار علمی- تحقیقی بین المللی، گرامی‌داشت از احمد علی کهزاد، مؤرخ و باستان شناس شهیر کشور، اشتراک و سخنرانی کرد.

در این سیمینار که در قصر سلام خانۀ ارگ برگزار گردید، رئیس جمهور غنی در رابطه به ابعاد مختلف زندگی کهزاد، ویژگی های آثار و اندیشه وی و اینکه کهزاد چه پیامی برای نسل جدید دارد، معلومات داده گفت: اهمیت این سیمینار در این است که در بحث هویت ملی فراگیر، کهزاد یکی از کلیدی‌ترین چهره ها در تاریخ معاصر افغانستان است.

وی افزود که  کهزاد با کاوش در گذشته در مورد پرسش های زمان ما و هویت ملی پاسخ مستدل داد و با توضیح درهم تنیده‌گی میراث فرهنگی ما با منطقه و جهان و حوزه های مختلف جهان، فضا را برای گفتمان تعصب و تفرقه تنگ کرد و ریشه های تاریخی یک هویت ملی و فراگیر را در جغرافیای ما شناساند.

رئیس جمهور گفت که کهزاد تنها باستان شناس، مؤرخ، شاعر و نویسنده نبود، بلکه به نظر من یک متفکر ملی بود، زیرا تمام جنبه های هویت ملی ما را بررسی کرد و تاریخ چندین هزار ساله  افغانستان را مشخصات داد.

   وی افزود که قبل از کهزاد، تاریخ باستانی ما افسانه بود، اما پس از کهزاد، استناد به تحقیق و بررسیمی شد. وی برای سرزمین ما عمق تاریخی ایجاد کرد.

رئیس جمهور با اشاره بر اینکه کهزاد فلکلور افغانستان را می شناخت، گفت که انگیزه این بود که هر نقطۀ افغانستان را به یک نظر می دید. تاریخ بامیان، پکتیا، غزنی، لشکرگاه و کنر از نگاه کهزاد اجزای است که به صورت ناگسستنی یک ملت عظیم را که در طول تاریخ تداوم و افتخار داشته، باهم پیوند می دهد.

محمد اشرف غنی با اشاره بر اینکه شیوه تحلیل کهزاد منحصر به فرد بود، گفت که در پاورقی آثار کهزاد از زبان های انگلیسی، ایتالیایی و فرانسوی نقل قول شده است.

رئیس جمهور گفت: نکته کلیدی افکار کهزاد این بود که می خواست بداند که افغانستان چطور یک چهارراه تمدن ها بوده است. این  سرزمین، کشور وصل بود و نه فصل و کشوری که مرکز فرهنگ ها  بود و در حاشیه قرار نداشت.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد: استاد کهزاد بار اول توانست که جغرافیای طبیعی را به عنوان یک نقطه مشترک فرهنگ ویدایی و اوستایی تثبیت کند. وی افزود که در حقیقت غزنه، فیروز کوه و بامیان، سه مرکز ثقل، سه کانون فرهنگ و سه پایتخت پادشاهان نیرومند و مقتدر بود.

رئیس جمهور گفت که هیچ نقطه ای در افغانستان وجود ندارد که کهزاد آنرا تعیین نکرده باشد و از این جهت مثال بسیار زنده ای است که باید به صورت اساسی مورد نظر گرفته شود.

محمد اشرف غنی گفت: کهزاد به نقش زنان در تاریخ توجه داشت و چنانچه زنان افغان در طول تاریخ همیشه درخشیده اند، استاد کهزاد همیشه آثار آنان را ثبت کرده است.

رئیس جمهور تصریح کرد که باستان شناسی و فلکلور بعد از وفات استاد کهزاد تغییرات زیادی کرده و امید است که در میان محصلین اعم از دختر و پسر، جوانانی سربلند کنند که عمر خود را مانند استاد کهزاد، وقف عظمت  این خاک و تثبیت هویت ملی ما نمایند.

رئیس جمهور کشور در رابطه به انگیزه کار کهزاد نیز یادآوری کرده گفت که پیام کهزاد برای نسل معاصر ما این بود که این خاک مظهر خلاقیت فرهنگی بوده و صد ها هزار سال دوام خواهد داشت.

وی گفت که ارتباط تاریخ به حال و آیندۀ ما باید واضح شود و کار اساسی این است که فرهنگ ملی خود را چگونه جهت بدهیم.

رئیس جمهور غنی گفت که من بخاطری استاد کهزاد را یک متفکر ملی می دانم که یافته هایش را تنها به زبان اکادمیک نوشته نکرده، بلکه برای مخاطب خود که ملت افغانستان است، صحبت می کند.

رئیس جمهور گفت که ویژه‌گی خاص استاد کهزاد که هنوز روی آن بحث صورت نگرفته، دانش تاریخ اقتصادی است و وی چندین پیداوار و منابعافغانستان از جمله لاجورد را تثبیت کرد.

رئیس جمهور غنی پیشنهاد کرد که تمام آثار استاد یا چاپ و یا هم دیجیتالی شوند و تمام مقالات استاد کهزاد و دیگر نویسندگان ما که در سالنامه ها به چاپ رسیده اند، دوباره چاپ و یا دیجیتالی گردند. همچنان وی گفت که ایجاد یک مرکز در اکادمی علوم و یا پوهنتون های ما برای تحلیل تاریخ معاصر نیاز است تا ارتباط تاریخ ما به حال و آینده واضح شود.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در اخیر سخنانش، پیشنهاد رئیس اکادمی علوم افغانستان مبنی بر اعطای لقب علامه به استاد کهزاد و مسمی نمودن یک چهارراهی بنام وی را مورد تائید قرارداد.

در این مراسم خانم ثریا پوپل رئیس اکادمی علوم افغانستان چند جلد از آثار استاد کهزاد و خانم ناجیه هنرور یک قاب تابلوی خطاطی را به رئیس جمهور هدیه دادند.

در مراسم مذکور، سرمحقق ثریا پوپل، دکتور شمس الحق آریانفر، اکادمیسین سلیمان لایق، سرمحقق نظر محمد عزیزی، استاد حیبب الله رفیع و څيرنپوه دوکتور محمد شریف ځدران در مورد ابعاد مختلف شخصیت استاد احمد علی کهزاد به تفصیل صحبت کردند.

در این مراسم برعلاوه رئیس جمهور کشور، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه، شماری از مقامات عالی‌رتبه دولتی، تعدادی از اعضای شورای ملی، ثریا پوپل رئیس اکادمی علوم افغانستان، همایون کهزاد فرزند استاد کهزاد، تعدادی از تاریخ نگاران، استادان، محققان، شخصیت های علمی، فرهنگی و سیاسی کشور و مهمانان خارجی حضور داشتند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha