صفحه اصلی | eslah | سیاست | « ترکمنستان؛ میزبان نشست سه‌جانبه‌ی «ریکا»

« ترکمنستان؛ میزبان نشست سه‌جانبه‌ی «ریکا»

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
« ترکمنستان؛ میزبان نشست سه‌جانبه‌ی «ریکا»

ریکا» یا کنفرانس همکاری منطقه‌یی در باره افغانستان، هفتمین نشست خود را امروز(سه‌شنبه) در عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان برگزار می‎کند.

معاون دوم رئیس جمهور و وزیر امور خارجه افغانستان در این کنفرانس اشتراک خواهند کرد.

وزارت امور خارجه میگوید، در هفتمین نشستی ریکا یا همکاری اقتصادی منطقه‌یی در باره افغانستان، وزرای خارجه یا هم وزرای اقتصاد کشورها و همچنان رؤسای نهادها و سازمانهای منطقه‌یی و بین المللی، اشتراک میکنند.

این نشست برای دو روز در ترکمنستان برگزار میشود.

وزارت خارجه افغانستان میگوید، شمار کشورها و نهادهای اشتراک کننده دراین کنفرانس، روبه افزایشاست.

در ششمین نشست ریکا که در سوم و چهارم سپتامبر سال ۲۰۱۵ در کابل برگزار شده بود، نمایندهها از ۴۰ کشور و ۳۰ نهاد منطقه‌یی و بین المللی اشتراک کرده بودند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان میگوید،  در کنفرانس همکاری اقتصادی (ریکا) روی پروژههای منطقه یی و برخی اقداماتی دیگر، غور و بررسی صورت میگیرد.  شکیب مستغنی میگوید، این کنفرانس برای افغانستان فرصتهای همکاری اقتصادی را ایجاد میکند.

او افزود:"امسال سه پروژه مهم در چهار چوب گزارش ۲۰۱۷ ریکا و ریکای هفتم در عشق‌آباد معرفی خواهد شد و این پروژه‌ها عبارت اند از توانمند سازی اقتصادی زنان از طریق همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی، ایجاد اتاق تجارت صنایع ریکا و ایجاد مرکز تحقیقاتی و ارزیابی در چهارچوب ریکا."

وزارت امور خارجه افغانستان میگوید، سلسله‌ی کنفرانسهای همکاری اقتصادی منطقه یی ریکا در باره افغانستان تشکیلی به شمار میرود که توانسته در افغانستان، آسیای جنوبی و مرکزی زمینه را برای ادغام همکاری اقتصادی منطقه‎یی، فراهم کند.

این همکاریها روی انکشاف اقتصادی، کاهش فقر و همچنان اقتصاد و امنیت منطقه‌یی میچرخند.

عادله راز معین همکاری اقتصادی وزارت امور خارجه افغانستان میگوید، ریکا، یک میکانیزم تاثیر گذاری برای جلب همکاریهای اقتصادی و تجارتی منطقه‌یی، متمرکز بر افغانستان است.

در این حال، سید مسعود استاد اقتصاد در پوهنتون کابل میگوید، حکومت افغانستان توانسته که از لحاظ سیاسی از این کنفرانس استفاده کند.

او گفت:"افغانستان از لحاظ اقتصادی از کنفرانس همکاری اقتصادی منطقه‎یی اندک استفاده کرده، اما از لحاظ سیاسی منفعت فوق العاده بلند را برداشتهاست. اکنون که نشست دیگر ریکا آغاز میشود و مسأله افغانستان و تعهدات تازه مطرح بوده، برای ما خیلی خوب است. در صورتیکه ما هوشیارانه و با مدیریت خوب، حرکت کنیم."

در این میان، حبیبه سادات عضو کمیسیون مواصلات ولسی جرگه می‌گوید، در نشست‌های ریکا پروژه‌های زیادی ارائه می‌شوند، اما کارهای عملی آن چشمگیر نیستند.

او افزود:"تا به حال چیزی که ما می‌بینیم و کار باید می‌شد و بودجه که برای مواصلات، ترانسپورت و ساختن سرک‌ها داده شده متأسفانه تا حالا به همان اندازه مصرف نشده‌است."

نشست ریکا برای افغانستان از ۱۲ سال به این‌سو برگزار می‌شود.

در نشست‌های ریکا بیشتر روی پروژههای بزرگ مانند انرژی، ترانسپورت، ترانزیت، مخابرات و تقویت روابط تجارتی بحث صورت می‌گیرد.

اولین اجلاس (ریکا) در سال ۲۰۰۵ میلادی به میزبانی افغانستان برگزار شد که در آن ۱۱ نماینده کشورهای منطقه اشتراک داشتند.

نشستهای بعدی آن در دهلی جدید، اسلام آباد، استانبول، دوشنبه و کابل برگزار شدهاند.

اما وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، در تمام این پروژه‌ها نقش و حمایت کشور‌های عضو (ریکا) بسیار مهم بوده و این پروژه‌ها یکی پی‌دیگر در حال عملی شدن اند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha