صفحه اصلی | eslah | سیاست | امضای تفاهمنامة همکاری میان افغانستان و هند؛ هند پولیس‌ملی افغانستان را آموزش می‌دهد

امضای تفاهمنامة همکاری میان افغانستان و هند؛ هند پولیس‌ملی افغانستان را آموزش می‌دهد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
امضای تفاهمنامة همکاری میان افغانستان و هند؛ هند پولیس‌ملی افغانستان را آموزش می‌دهد

دکتور عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان عصر روز (پنجشنبه ۶ میزان ۱۳۹۶) با نرندرا مودی نخست وزیر هند دیدار کرد.

نخست وزیر هند، تشریف آوری رییس اجراییه و هیئت همراه ایشان را به هند خیرمقدم گفت‌ و رابطه میان دو کشور را دوستانه و استراتیژیک خواند. آقای مودی با اشاره به سفرخود به افغانستان گفت که این سفر رابطة عاطفی میان او و مردم افغانستان ایجاد کرده است.

رییس اجراییة کشور با تشکر از استقبال گرم حکومت و مردم هند از کمک‌های هند به افغانستان در مراحل مختلف٬ به ویژه در زمان نخست وزیری آقای مودی٬ قدردانی نمود. رییس اجراییه در صحبت‌های خویش تصویر کلی‌ای از وضعیت سیاسی-امنیتی و تحولات منطقه‌ای بعد از اعلان استراتیژی جدید ایالات متحده برای افغانستان و جنوب آسیا ارایه نمود  و از دستاوردهای حکومت وحدت ملی و قوای مسلح قهرمان کشور در مقابل تروریست‌ها سخن گفت.

رییس اجراییه در صحبت‌های خویش علاوه نمود که اعلان استراتیژی جدید فرصت نوی را برای استقرار و امنیت در منطقه و مبارزه با دهشت‌افگنی و نابودسازی پناه‌گاه‌های تروریست‌ها فراهم ساخته است و این طرح از حمایت همه جانبه مردم و سیاست‌مداران افغانستان برخوردار می‌باشد. رییس اجراییه همچنان در صحبت‌های خویش بر نابودسازی پناه‌گاه‌های تروریست‌ها و اعمال فشار بالای پاکستان به خاطر مبارزه مشترک علیه تروریست‌ها و نابودسازی پناه‌گاه‌های آنان تاکید کرد. رییس اجراییه با تشکر از میزبانی نشست و نمایشگاه تجارت و سرمایه‌گذاری میان هند و افغانستان تحت عنوان گذار به سوی رفاه٬ از نخست وزیر هند خواست تا سهولت‌های بیش‌تری را برای تاجران افغانستان با لغو مالیات٬ ایجاد مارکیت‌های آزاد و فراهم سازی مشوق‌های لازم در بخش صادرات تولیدات داخلی افغانستان فراهم نماید.  رییس اجراییه افغانستان همچنان از نخست وزیر هند خواست تا زمینه سرمایه‌گذاری شرکت‌های هندی را در برنامه‌ها و طرح‌های زیربنایی در افغانستان فراهم نماید.

رییس اجراییه همچنان از نخست وزیرهند خواست تا در زمینه تداوی مجروحین منسوبین قوای مسلح افغانستان این کشور را یاری نماید و زمینه تداوی تعداد بیشتری از مجروحین قوای مسلح را به هند فراهم نماید.آقای مودی در صحبت‌های خویش از استراتیژی جدید ایالات متحده و صراحت لهجه و قاطعیت اداره امریکا در مبارزه با تروریزم و پایان بخشیدن به پناه‌گاه‌های تروریست‌ها در پاکستان حمایت کرد و ابراز امیدواری نمود که طرح جدید با خنثی سازی برنامه‌های تروریست‌ها و حامیان آنان٬‌ زمینه استقرار صلح و ثبات را در افغانستان فراهم نماید.  آقای مودی از ادامه همکاری‌های کشورش به افغانستان در عرصه‌های مختلف اطمینان داد و تاکید نمود که هند افغانستان را در امر توسعه٬‌ نهادسازی٬ تجارت و سرمایه‌گذاری کمک می‌نماید.

 نخست وزیر هند با تاکید برحمایت از تاجران افغانستان وعده سپرد که حکومت‌اش به خواست‌های تاجران رسیدگی نماید و ابراز امیدواری نمود که گشایش عن‌قریب بندر چابهار بتواند به اکثر مشکلات تاجران افغانستان و صادرات و واردات میان دو کشور خاتمه دهد.

آقای مودی همچنان از طرح تربیت و آموزش پولیس ملی افغانستان در هند استقبال نمود و آن را زمینه‌ای برای آموزش نیروهای پولیس این کشور از تجربه پولیس افغانستان دانست. آقای مودی با پذیرفتن درخواست رییس اجراییه مبنی بر تداوی تعداد بیش‌تر منسوبین قوای مسلح افغانستان در هند٬‌ هدایت داد تا حکومت هند طرح افغانستان را ارزیابی و زمینه تداوی تعداد بیش‌تری از زخمی‌های نیروهای مسلح کشور را فراهم سازد.آقای مودی از رییس اجراییه کشور خواست تا هیئتی را از افغانستان در دو برنامه بزرگی که در ماه‌های آینده در هند در بخش تولید برق خورشیدی و بادی و استفاده بهینه از موادغذایی به اشتراک شرکت‌های بین‌المللی برگزار می‌گردد اعزام نماید تا زمینه سرمایه‌گذاری در این دو عرصه در افغانستان فراهم گردد. در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری میان هند و افغانستان برای آموزش نیروهای پولیس ملی تبادله گردید و هند تعهد نمود تا نیروهای پولیس ملی را تربیت و آموزش دهد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha