صفحه اصلی | eslah | سیاست | رئیس جمهورغنی : مداخله در امور محاکم فساد است و به هیچ‌ صورت قابل قبول نیست

رئیس جمهورغنی : مداخله در امور محاکم فساد است و به هیچ‌ صورت قابل قبول نیست

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس جمهورغنی : مداخله در امور محاکم فساد است و به هیچ‌ صورت قابل قبول نیست

متن کامل سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در کنفرانس مشترک مبارزه با فساد اداری در سکتورهای دفاعی و امنیتی

د لوي اوبخښونکي ځښتن په نامه!

د ګران ورور جلالتماب استاد دانش، جناب مسلميار صاحب، جناب لوي څارنوال صاحب، جناب وزير صاحب محترم دفاع، جناب ستانکزي صاحب، جناب بارکزي صاحب، جناب نادري صاحب، ټول مشران، جناب قاضي صاحب رسول، خاص رول يې لوبولي محترم څارنوالان، محترم جنرال صاحبان،  د ټولو بنسټونو، د څارنوالۍ د جناب وکيل صاحبان، سناتور صاحبان، زموږ ګران ميلمانه او بين‌المللي همکاران چې د قانون د حاکميت په برنامې کې دي، جناب وزير صاحب عدليه چې هير مې نشي، خويندو او ورونو، اسلام عليکم و رحمت الله و برکاته!

سخنم را با تسليت آغاز مي کنم. تسليت بخاطر فاجعه قتل عامي که در ميرزا اولنگ به دست دشمنان دين و وطن انجام شد و نشان داد که دشمنان اين ملت هيچ مرزي را به رسميت نمي شناسند، نه افغانيت، نه اسلاميت و نه انسانيت. من خود را مانند هر يک از شما در درد و ماتم يکايک خانواده هاي داغدار اين حادثه شريک مي دانم و وعده مي دهم که فرزندان دلير ما در نيروهاي دفاعي و امنيتي،انتقام آنان را خواهند گرفت. جنايتي که در ميرزا اولنگ رخ داده است نمونۀ اي تازه از تغيير نوعيت جنگ است، بدان گونه که نمونه هاي ديگرش را درکابل، هرات و قبل از آن در غور شاهد بوديم.

 علت عمدۀ تغيير در شيوه هاي جنايت دشمنان، شکستي است که آنان در جنگ رو در رو خورده اند و اميد خود را به برنده شدن در ميادين نبرد، از دست داده اند. آنان ديده اند که سرعت عمل و نحوۀ تحرک نظامي ما نسبت به سال‌هاي قبل پيشرفتي کرده است که آنان، تصورش را نداشتند.

 سه سال قبل، در سقوط دانگام کنر، به علت ناهماهنگي ميان دستگاه هاي دفاعي و امنيتي ما، يک هفته وقت گرفت تا بتوانيم اقدام به بازپس گيري آنجا کنيم، اما اکنون، با آنکه پهناي جنگ از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب گسترده شده است، اما در هر نقطه اي که دشمن سر بالا مي کند با قوت سرکوب شده و با تحمل تلفات سنگين از ميدان پا به فرار مي گذارد.

من از جناب وزير صاحب دفاع، جناب رئيس صاحب عمومي امنيت ملي و اراکين وزارت محترم داخله از صميم قلب تشکر مي‌کنم

شما شاهد بوديد که در تيوره، جاني‌خيل، کوهستانات و ديگر نقاط کشور چگونه دشمن در برابر نيروهاي ما از پاي در آمد. از اين رو، دشمن براي جبران شکست هاي خود به جان مردم بي دفاع ما افتاده و مرتکب جنايات فجيع مي شود تا انتقام خود را از نمازگزاران، معلمان، کشت‌مندان و ديگر اقشار بي‌دفاع ما بگيرد. اکنون نيروهاي ما از هر دونوع استراتژي دفاع و تهاجم کار مي گيرند تا توانايي جنايت را از دشمنان کشور سلب کنند.

 درود بر روح تمام شهداي قهرمان قواي امنيتي و دفاعي ما و دعا ميکنيم که تمام مجروحين به زودي ممکنه شفا بيابند.

 تاسي د وطن وياړ ياست زه در باندې وياړم دا ټول وطن در باندې وياړي. زمونږ دفاعي او امنيتي ځواکونو وکولي شول، د خپل هېواد د ساتنې او له ترهګرو سره  په  مقابله کې خپله زړورتيا، مېړانه، او وړتيا په ښه توګه وښيي.

د ملي پوليسو په ليکو کې همدا زمونږ اولادونه وو چې په کابل کې د روژې مياشتې په  خونړۍ پېښه کې يې په خپله قربانۍ د هغې لوي فاجعې مخنيوي وکړ چې موخه يې  د پايتخت په ترټولوحساسه نقطه کې د ډيپلوماتيکو مرکزونو ويجاړول و. مه هيروي که اته نفر پوليسانو ځان شهادت ته نه واي ورکړي، خداي (ج) ناکرده سلها ديپلوماته به هغه ورځ له منځه تللي واي او زرها نور وګړي، نو د دوي قرباني بايد وستايو، همدا ځواکونه وو چې د عراق سفارت په دفاع کې يې تلپاتې حماسه نندارې ته وړاندې کړه او افغانستان يې سرلوړي کړ، او د عراق جمهور رئيس شخصاً له دې امله له ماڅخه دوه ورځې مخکې مننه او قدرداني وکړه. ما په همدې ورځو کې له دغو ځواکونو سره په کتنه کې وويل، چې تاسو په څو ګامه کې مجسم مرګ وينئ، اما پر هغه بريالي کېږئ، تاسو د يو ملت د عظمت او نه ماتېدونکې ارادې سمبول ياست. مرگ را قواي خاص ما به چشم مي بينند و مرگ از اين‌ها فرار ميکند، نه اينها از مرگ!

من ميخواهم سر اهميت اين کنفرانس چند نقطه خدمت همه بگويم. اول از جناب لوي څارنوال صاحب، وزير صاحب دفاع،ستانکزي صاحب و بارکزي صاحب تشکر ميکنم که يک کنفرانسي را گرفتند، واقعا يک روز مهم و مبارک در تاريخ ايجاد نهاد هاي پاسخ ده، حاکميت قانون و نهاد هاي قوي و موثر امنيتي و دفاعي ما، حساب خواهد شد. اهميت اين روز در چيست؟ اول تغيير فرهنگ، آيا چند سال پيش فکر کرده مي‌توانستيد که مسئولين قواي امنيتي و دفاعي ما و څارنوالي ما بدون هيچگونه امر، بدون هيچگونه هدايت، بنشينند و تفاهمنامه ضد فساد را امضا کنند؟ اين تغيير فرهنگي را به شما تبريک ميگويم! چون اهميت اين در چيست؟ اهميت در اين است که ديدگاه مشترک به هماهنگي بدل شد،  امروز نهاد هاي امنيتي مهم و دفاعي ما و نهاد هاي حاکميت عدلي و قضايي ما در يک ديدگاه واحد در يک صف واحد قرار دارند و از اين جهت خاصتاً از جناب استاد دانش براي نقش رهنمايي کننده اش و زحمات  شبانه روزي اش در قسمت حاکميت قانون و مسئوليت همه ما در مقابل وظايف ما و مخصوصاً تامين حقوق شهروندان ما، من ابراز تشکر ميکنم! خداوند هميشه زنده داشته باشد شما را جناب استاد. موضوع دوم ما، موضوع اراده است. هميشه حرف در اين بود، در گذشته که اراده سياسي همه چيز تعلق ميگيرد به رئيس جمهور، اراده سياسي دارد و يا ندارد؟ امروز ما شاهد اين هستيم که ما اراده سياسي جمعي داريم، نه اراده فردي. به يک گل بهار نميشود، يک فرد اعم از اينکه مقامش چقدر مهم است و مسئوليت اش به حيث خادم ملت چقدر اهميت دارد، به تنهايي کار کرده نميتواند. من امروز نهايت خوش هستم که مبارزه با فساد به مبارزه يک تيم متعهد و مسئول بدل شده است ، از اين جهت در قسمت اول قسمي که وزير صاحب دفاع درخواست کردند نه تنها شخص رئيس جمهور، بل مقام رياست جمهوري، اراده کامل براي حمايت کامل از مبارزه شما دارد.

دوم در سطح حکومت وحدت ملي جناب استاد دانش، داکتر صاحب عبدالله و من مطلق در يک خط روان هستيم و هدف ما مشترک است که تحمل فساد به صفر برسد.

 سوم رهبري قواي امنيتي و دفاعي ما، امروز اميد است، ملت افغانستان شاهد اين بوده باشد که رهبري قواي امنيتي و دفاعي ما در قسمت مبارزه با فساد حرف نمي زند، شعار نمي‌دهد، عمل مي‌کند. وقتي که از دگر جنرال تا سرباز به صورت مساوي در تحت قانون زير سوال و پرسش مي‌آيد و به اساس يک پروسۀ شفاف و مسئولانه، يا برائت حاصل مي‌کند يا مجازات مي‌شوند.  اين روز تجليل حاکميت قانون است که در رأس آن مسئولين قواي امنيتي و دفاع ملي ما قرار دارد.

من از اين‌ها تشکر مي‌کنم، خود شان پيشگام شدند که پروگرام مبارزه بر ضد فساد را عملي کنند، چون تا وقتي که وزير صاحب دفاع، رئيس صاحب امنيت ملي، معين صاحب اول، ديگر اراکين وزارت داخله اين مسئوليت را به عهده نگيرند، کار اين‌ها را من انجام داده نمي‌توانم، کار اين‌ها را استاد دانش و سارنوال صاحب انجام داده نمي‌توانند.

 نقطه ديگر در اين بخش اين‌است که فرهنگ سارنوالي و محاکم ما به صورت بنيادي در حال تغيير است.  به جناب لوي سارنوال صاحب خاصتا تبريکي مي‌دهم که در مدت کم يک ارادۀ آهنين را در قسمت حاکميت قانون تمثيل کرد.

من از اراده لوي سارنوال در راستاي تطبيق حاکميت قانون صد در صد حمايت و پشتيباني مي کنم، چون اگر هر قضيه به اين مبدل شود که شکل سياسي به خود بگيرد، بي معني است.

نقشي که جناب استاد دانش، داکتر صاحب عبدالله و من ايفا کرديم اين است که از حاکميت پشتيباني کرديم و من باز هم تکرار ميکنم که فيصله هاي عدلي و قضايي کار بخش اجرائيه و کار بخش رئيس جمهور نيست، اين مطلق تعلق دارد به دستگاه هاي عدلي و قضايي. در کشف پوليس و در ترتيب دعوا لوي سارنو الي ، در فيصله قضا و بعد از آن در تطبيق وزارت محترم عدليه و پوليس يک حلقه نجيبه بايد ايجاد باشد و از اين حلقه نجيبه پشتيباني ميشود.  پشتيباني اصول، نه در محتوا! و باز هم وضاحت باشد هر کسي که در محتواي فيصله هاي عدلي و قضايي يا کشف جرايم مداخله مي‌کند، در حقيقت جز فساد است. سياست معني اين نيست که خويش و قوم خود را از قانون محافظت کنيم، به او رقم افغانستان آباد نمي شود.

 افغانستان هغه وقت آباديږي  چي غل، مجرم هر چا پورې چې تړلي وي که د سړي زوي وي، بايد د قانون حاکميت ته يې به لاسورکړي،  نه دا چې محافظت يي وکړي هغه محافظت نه دي، هغه د وطن سره جفا ده، ځکه جفا زمونږ په مبارک دين کې ځاي نه لري.

هير مو نشي حضرت عمر فاروق پس له فتحې نه جومات ته راغي، نوي کالي يې اغوستي ؤ، يو نفر جګ شو وې ويل ښکته شه زه درباندې دعوا لرم، حضرت عمر فاروق ښکته شو، وې ويل ستا قد ډېر جګ دي څنګه کيداي شي چې د عدالت په شيوه باندې ستا کالي برابر وي؟ حضرت عمر فاروق وويل: په سترګو زه به ښکته شم، خو وګوره زما د زوي کالي لا زاړه دي، ځکه چې هغه خپله برخه راکړې، هغه وويل: اميرالمومنين واقعا عادل دي او دا مه هيروئ چې د اسلام د مبين دين اساس په عدالت باندې ايښودل شوي دي او دغه اسلامي عدالت دي چې زمونږ هدف دي چې ۱۴۰۰۰ کاله  اسلام  کې به يې څارنوالي محاکم او پوليس او عدليه به د دې استازيتوب کوي. بخش ديگر اين است که يک تقاطع ديدگاه قوانين، ساختار، تعينات و حساب دهي به يک حلقه نجيبه بدل شده به اين  معني که تحت نظر استاد دانش يک بررسي سرتاسري قوانين و تجديد قوانين ما روي دست است. من فکر نمي کنم که بعد از دوره امان الله خان غازي، اين مقدار توجه به تقويم شده باشد و از همکار هاي وزارت عدليه که تحت نظر استاد دانش و وزير صاحب عدليه کار ميکنندواقعا ابراز امتنان ميکنم، اما هنوز کارش بسيار زياد مانده است. قوانين ما بايد مطلق براي يک جامعۀ که به خواهش نهاد قوانين اساسي ارتباط دارد همگام شده است.

موضوع دوم ساختار است، ساختار هاي ما به صورت اساسي در تغيير است. از جناب ستانکزي صاحب و جناب بهرامي صاحب تشکر مي‌کنم که ساختار هاي وزارت دفاع را به صورت اساسي تغيير داد. اصل مکافات و مجازات دروزارت محترم دفاع، به صورت اساسي در حال عملي شدن است.

و نتيجه اين چيست؟ نتيجه اين را درميدان جنگ مي‌بينيد، مديريت جنگ بدون اين اصلاحات صورت گرفته نميتواند.

 نقطه سوم تعينات است و واضح باشد که مهم‌ترين فساد در بخش تعيينات است، چون يک نفري که به اساس فساد يا واسطه تعيين مي‌شود يک دستگاه را به فساد مواجه ميکند، حساب دهي، عوض اينکه به سلسله مراتب و به اساس قوانين باشد،حساب دهي شخصي ميشود. از اين جهت تعيين بورد هاي که هم در وزارت محترم داخله و دفاع بوجود آمده و هم امنيت ملي و هم بورد عالي تعیينات اين موضع را به صورت اساسي و همچنين تعيينات که جناب لوي سارنوال انجام داده و کاري که جناب نادر نادري انجام دادند. من ميخواهم که صلاحيت هاي من در قسمت تعیينات روز به روز کمتر شود.

من را به اين چه که ده ها نفر را همرايش مصاحبه کنم، اين از روي مجبوريت بود جواب در نهاد است نه در سليقه شخصي و وقتي که امتحان شفاف و آزاد مطرح ميشود همه افغان‌ها در بين آن جلوه مي‌کنند و اين نهايت مهم است. حساب دهي دو جهت دارد  يکي حساب دهي مثبت است که ما نهاد‌ها را روز به روز موثر تر مي‌سازيم و ديگر حساب دهي است که مجازات بايد موجود باشد.کسي که تيل را از سرباز ما، از بريد مل ما دزدي مي‌کند، آيا آن نفر قابل تحمل است؟ چرا تلفات مي‌دهيم؟ يک دليل عمده، خواهران و برادران من براي تان عرض ميکنم از خاطر اين است که فساد است تحکيمات را بار پول آن را داديم،اما تحکيمات اجرا نشد از اين جهت  تلفات ميدهيم.

اصلاحات از خاطر اصلاحات نيست، اصلاحات از خاطر حفظ جان قهرمانان ما است، قهرماناني که در هر گوشه اين وطن سر وطن سر ميدهند .

 نقطه ديگرکه است  از جناب قاضي صاحب رسولي خاصتا ابراز امتنان ميکنم که  شهرت مرکز عدلي و قضاي را تثبيت نمود. تمام همکاران ما در مرکز عدلي و قضايي قابل تقدير هستند و همچنان جرايم سنگين کار خود را شروع کرده، کار بايد وسعت پيدا کند و تمرکز شان تنها سر جرايم سنگين باشد. جرايم ديگه کار شعبه جرايم سنگين نيست و وضاعت بايد وجود داشته باشد که مرکز عدلي و قضايي کار خود را بدون  تحقيقات جرايم سنگين و تحقيقات عمومي انجام داده نميتواند و در عين حال، اصلاحاتي را که جناب قاض القضات صاحب عملي کردند، اصلاحات واقعا قابل تقدير است چون حالي فکر نمي کنم کسي مانده باشد که بر ستره محکمه افغانستان انگشت انتقاد بگيرد.

نو په دې اساس باندې زه بېرته راځم چې فساد د منلو وړ نه‌دي په تېرو لسو ورځو کې زه دوه قول اردوګانو ته ورغلي يم هم په هلمند کې او هم په هرات کې ما په دغو سفرونو يو ځل بيا د منصبدارانو، بريدملانو او سرتېرو عالي روحيه لمس کړه او يو ځل بيا مې يقين راغي چې دا ملت له بغاوت او شرارت سره په مقابله کې خامخا بريالي کېږي، البته د دې لپاره چې په  لنډ وخت کې مو نهايي کاميابي په نصيب شي او خلک د امنيت په فضا کې ژوند وکړي دا لازمه ده چې له فساد او قانون شکنۍ سره مبارزه لا هم جدي، لا قوي او لا چټکه شي.

ماته هر وخت او په هر ځاي کې د دې دفاعي او امنيتي قوتونو، منسوبينو په صراحت سره ويلي دي چې د نهايي کاميابۍ لپاره له فساد او قانون شکنۍ سره هم هغسې مبارزه په کار ده لکه له باغيانو او قاتلانو سره چې لازمه ده.

در سفرم به هرات، فاطمه قادريان، دختري که با هم‌کارانش براي افغانستان افتخار آفريد، و چند روز بعد پدرش را در حادثه تروريستي بر مسجد جواديه از دست داد، به من گفت: من از تو يک درخواست ساده داشتم، و آن امنيت خانواده ام بود، اما تو در تامين آن ناکام ماندي. درخت بزرگي را که من تنها يک شاخه آن بودم دفعتاً از دست دادي.

 اين دختر ما راست مي گويد. اما با دريغ من در آنجا نمي توانستم به او توضيح بدهم که ساختار ناکارآمد مديريتي در برخي از دستگاه هاي امنيتي ما و ريشه دواندن فساد در آن، سبب ناکامي در اين وظيفه سنگين است. من چگونه به او توضيح بدهم که در اين دونيم سال چقدر وقت گذاشته ام تا از دزدي نان سربازان جلوگيري کنم. ما فيصله کرده ايم تا غذاي سربازان ما ۶۰۰ کالري بيشتر از غذاي سربازان امريکايي باشد، زيرا آنان در شرايطي سخت تر مي رزمند، اما وقتي از نزديک با سربازان، بريدملان و افسران رده هاي مختلف رو در رو گفتگو مي کنم، مي بينم که گاهي حتي نان ساده به آنان نمي رسدو امکانات و تجهيزات به وقت لازم در دسترس شان قرار نمي گيرد.

مي پرسيد اين دزدي کار کيست؟ دزدي کار کساني است که با واسطه و فشار زورمندان و سهم‌داران، و يا از راه فساد مقرر شده اند. چرا موضوع تدارکات اين‌همه سبب اعتراض شده است؟ به دليل اين‌که در اين دو و نيم سال زمينه اختلاس صدها مليون دالر گرفته شده است و زمينه اختلاس هزار ها ميليون دالر ديگر گرفته خواهد شد.

ما مخکې په تېرو درېوو کلونو کې د دفاعي، امنيتي قوتونو د ظرفيت د لوړېدو خبره وکړه. د ظرفيت د لوړېدو يوه لويه وجه دا ده چې په دفاع وزارت کې له فساد سره مبارزه زياته شوې ده. د امنيت په عمومي رياست کې دا مبارزه شوې ده او په داخلې وزارت کې جريان لري چې انشاالله تعالي نتيجې ته به ورسيږي. د فساد د زغملو مستقيمه نتيجه دا وه چې په دفاعي، امنيتي قوتونو کې نظم او قانونيت ته صدمه رسېده او دښمن ګټه کوله.

جنرال صيب هلال نه پوښتنه وکړئ کله چې يې څيړلې دوسيې نه تعقبېدلې. اوس داسې دوسيه نشته چې ونه څېړل شي او نتېجې ته ونه رسيږي. از همه جنرالان پرسان کنيد اين نه بود که جنرالان ما فعال در فساد بودند بلکه فرهنگ شکسته بود و حالي فرهنگ در حال تغيير است.

اصلاحات در دستگاه هاي دفاعي و امنيتي تنها انتخابي است که داريم، و بدون آن نه امنيت تحقق خواهد يافت و نه هيچ برنامه انکشافي مهمي به تحقق خواهد رسيد. ما عوامل فساد را شناسايي کرده ايم، و نحوۀ اجراي اصلاحات را تشخيص داده ايم. اما اصلاحات تنها از طرف خود دستگاه صورت گرفته نمي تواند. امنيت را تنها دستگاه هاي امنيتي و دفاعي ما آورده نمي تواند. عدالت را تنها دستگاه عدلي و قضايي ما تامين کرده نمي تواند. زماني از اين رسيده که يک گفتمان ملي راجع به مبارزه با فساد و راجع به همکاري با قوه امنيتي و دفاعي ما روي دست گرفته شود.  بعد از کودتا ثور، ملت به دولت عقب‌گرد کرد.

 نن که ټول ولس له امنيتي او دفاعي قواوو سره يو لاس ور نه کړي دا نتېجې ته نه رسيږي. اصلي خبره دا ده چې د شرعيت په حکم باندې راشي او مرتشي دواړه مسوول دي.

کسيکه که پول يا رشوت ميدهد به همان اندازه مسؤليت دارد تا کسيکه کې رشوت ميگيرد. از اين جهت گفتمان سرتاسري ملي بکار است که واقعاً به چه ترتيب جامعه ما، به حيث يک جامعه به يک اجماع سرتاسري راجع به تقويت نظام که تنها وثقيۀ ملي است که نظام  دور اش تشکيل شده، قانون اساسي ماست. اين بحث در جامعه ما ضرور است.

 او دا بحث دي چې نتيجه ورکوي. ځکه هر وارې چې افغانانو په يوه موضوع باندې اجماع او اتفاق کړي، دا نتيجه لري او نن تاسو د دې شاهدان يې. هيله ده چې دا واضح او بربڼډه وي چې دغو سلو کلونو کې د افغانستان ولس دومره په قوت د خپلو امنيتي او دفاعي قواوو تر شا نه دې درېدلي. اما بل قدم مو محترمو! دا دي چې ولس داخل کړو. نه دا چې ولس ملېشې جوړې کړي. اما که ولس په اساسي توګه مخصوصاْ له پوليسو سره د قضايايو په برخه کې  څنګه همغږي ايجاده کړي؟  زما غوښتنه دا ده، لکه ستانکزي صيب چې و ويلې، چې دا يو بحث ته راشي. نقطه ديگر که جناب لوي سارنوال صاحب به آن اشاره کرد، نهايت مهم است اين است که يک ميکانيزم شفاف و واضح براي بررسي اتهامات که در مقابل مبارزين فساد مي آيد، ايجاد شود. امروز نقطۀ درس که از تمام کشورها گرفتيم اگر کساني که در صف اول مبارزه به فساد قرار دارند  از نگاه قانوني و از نگاه امکانات تقويه نشوند،  اين ها هدف قرار ميگيرند.

زيادترين اتهامات بعضي آوقات سر پاکترين افراد مي آيدو اين لازم است که نه تنها ميکانيزم بررسي وجود داشته باشد ميکانيزم جزا براي کسانيکه اتهام مي آورد، ضروري است. شهرت يک انسان پاک را با دو پروپاگند، دو شبنامه، با ده ايميل تخريب مي کنند و اين بايد قابل قبول نباشد. جامعه ما بايد ظرفيت اين را پيدا کند که تفکيک بيآورد.

استاد دانش، ما و داکتر صاحب عبدالله در صف اول قرار داريم که هر اتهام که به ضد ما باشد، سارنوالي تعقيب کند. بايد ميکانيزم مطمئن  را ايجاد کنيم. اما بايد بفهميم که يکي از عمده ترين حربه اي فساد مبارزه به کساني يا بد نام کردن کساني است که در صف اول مبارزه به فساد قرار دارند و مخصوصاً شهرت قواي امنيتي و دفاعي ما از خاطر يک اقليت بايد مورد خدشه قرار نگيرد.  اين مردمي که روزانه به سنگر خون ميدهند، روزانه بيرق افغانستان را در دورترين نقاط حفظ ميکنند و فراموش نه کنيد هر فرديکه در قوه امنيتي و دفاعي ماست از سرباز گرفته تا جنرالان ما رضاکار است. هيچ کس اين ها را مجبور نه کرده که از وطن دفاع کند. نو ځکه لازمه ده چې د دوي شهرت لپاره واضح اقدامات وشي چې ټول په ګډه سره وکړاي شو ترتيب ونيسو .  باز هم در اخر اين اصلاحات در دستگاه امنيتي و دفاعي ما بدون دوام اصلاحات در دستگاه عدلي و قضايي ما به فرجام رسيده نمي تواند. جناب لوي سارنوال صاحب! شما خبر بسيار خوب داديد که دوسيه هاي گذشته همه تصفيه شده است. اين اميد را ميدهد که حرکت دستگاه عدلي و قضايي ما به سرعت باشد. دستگاه عدلي و قضايي و دستگاه امنيتي، ودستگاه انکشافي و اداري ما مثل انگشت است، اين ها پيوند اساسي دارند بنابر اين ما فکر ميکنم که امروز واقعاً يک روز خوشي است که ما نه تنها برنامه مي بينيم بلکه نتيجه آن را هم مي بينيم و هر باري که نتيجه زياد تر شود، باورمندي مردم زياد تر مي شود. پلان امنيتي و دفاعي ما و هم پلان اصلاحات عدلي و قضايي و اداري ما چهار ساله است. در اين چارچوب  طبقه بندي اصلاحات به صورت ربع‌وار و گزارش دادن به ملت که ما در حال پيشرفت هستيم يک نقطه بنيادي است.

زه بيا هم له ټولو نه مننه کوم. له ټولو سرتېرو نه، له ټولو بريدملانو نه، له ټولو افسرانو نه، ساتنمنانو نه، محترم جنرال صاحبانو نه او د امنيتي او دفاعي قواوو له مشرتابه نه، د زړه له کومې مننه کوم. هغه خوب چې نن تاسو د افغانستان ولس سره وکړو، بې سارې ده.  زه باور لرم چې ستاسې د تعهد او ژمنې په اساس زموږ هر زوي، لمسۍ چې په لومړي صف کې دي په دې به باورمند شي چې د دوي حقوقو ته به پام کيږي او خاصتاْ کله چې هغه ځوانان ،سرتيري او افسران چې شهادت ته رسيږي د دوي کورنۍ به د چا نه هيريږي، د دوي ملګري به د چا نه هيريږي. دا وطن د دوي پوروړۍ دي او تاسو به دغه پور انشاالله تعالي ادا کوئ. همدارنګه له جناب لوي څارنوال صيب نه مننه کوم چې هم هغه ابتکارات چې کړې يې دي او واقعا هغه ټينګه اراده چې يې ښودلې چې د قانون حاکميت په افغانستان کې عملي ده. در گذشته هميشه
مي گفتند که افغانستان استثنا است. فساد را اجازه دهيد ملک استثنايي است. حالي برايتان ثابت مي شود که مردم روشنايي مي خواهند، مردم شفافيت مي خواهند، مردم حسابدهي مي خواهند و مردم
موثريت مي خواهند. فراموش نه کنيم، در مملکت هستيم که پانزده فيصد مردم ما هر شب گرسنه به خواب ميرود. فراموش نه کنيم که چهل فيصد مردم ما زير خط فقر زندگي مي کند. از اين خاطر مبارزه به فساد کدام فيشن نيست، يک ضرورت جامعه ماست چون هر افغاني که از فساد جلوگيري مي شود براي رفع فقر، صحت، براي سرمايه گذاري روي نسل هاي آينده ما و از همه کرده مهم تر براي عزت افغانستان ضرور است. اين وضعيت مورد قبول جامعه افغانستان نيست که افغانستان هميشه در پايين ترين سطح باشد. مثل که تيم کرکت ما در کوچکترين مقطع زماني خود را از پايين ترين مدارج به بلندترين رساند اميد است با اقدامات که شما کرديد افغانستان شهرت جهاني خود را دوباره به دست بياورد.

: Post on Facebook Facebook Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg StumbleUpon StumbleUpon Twitter Twitter

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha