صفحه اصلی | eslah | سیاست | واکنش مجلس سنا به نشست احتمالی روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان

واکنش مجلس سنا به نشست احتمالی روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
واکنش مجلس سنا به نشست احتمالی روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان

مجلس سنا در واکنش به برگزاری نشست روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان، می گوید که برگزاری هرگونه نشستی بدون حضور نماینده های دولت افغانستان خلاف عرف دیپلماتیک است.

 روسیه، چین و پاکستان اعلام کرده است که در مورد بررسی اوضاع افغانستان و چگونگی روند صلح در کشور نشستی را برگزار می کنند.

گفته شده که این نشست بدون حضور نماینده افغانستان به روز سه شنبه آینده در مسکو پایتخت روسیه برگزار خواهد شد.

در همین حال، مجلس سنای افغانستان برگزاری این نشست را خلاف موازين بین المللی و عرف دیپلماتیک می داند.

حسیب الله کلیمزی معاون دوم این مجلس در نشست روز گذشته گفت: چین، روسیه و پاکستان خلاف تمامی موازين بین المللی و عرف دیپلماتیک نشستی را در مورد افغانستان ولی بدون حضور نماینده دولت این کشور برگزار می کند.

آقای کلیمزی افزود که دولت افغانستان باید از مجاری دیپلماتیک اعتراض اش را در مورد برگزاری این نشست به کشورهای چین، روسیه و پاکستان برساند.

به گفته وی، نتایج هیچ نشستی در مورد افغانستان بدون حضور نماینده دولت این کشور پذیرفتنی و عملی نخواهد بود.

معاون دوم مجلس سنا همچنین یاد آور شد که روسیه نیز اخیراً حمایت اش را از طالبان اعلام و تماس هایی با این گروه داشته است که خود برای مردم افغانستان سوال بر انگیز می باشد.

آمنه افضلی دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت که برگزاری نشست در مورد افغانستان ولی بدون حضور افغانستان در واقع تجاوز غیر مستقیم بر افغانستان است.

خانم افضلی افزود: "دولت افغانستان باید برگزاری این نشست را شدیداً محکوم کند و در این خصوص اعتراضات اش را به طور رسمی به طرفهای برگزار کننده نشست اعلام نماید".

صفی الله هاشمی نیز خاطر نشان کرد که از برگزاری این نشست چنین بر می آید که روسیه، چین و پاکستان، حاکمیت ملی افغانستان را نا دیده می گیرند و این موضوع برای دولت و مردم افغانستان نگران کننده است.

آقای هاشمی تاکید ورزید که روسیه، چین و پاکستان حق ندارند در مورد اوضاع افغانستان به شکل خودسرانه تصمیم بگیرند و هرگونه تصمیم برای مردم افغانستان غیر قابل تحمل است.

سناتوران می گویند که برگزاری نشست چین، روسیه و پاکستان به منظور دخالت در امور داخلی افغانستان صورت می گیرد و در این راستا از امریکا به عنوان متحد سیاسی دولت افغانستان می خواهد که در جلوگیری از هرگونه مداخله این کشورها دولت افغانستان را کمک کند.

پیش از این، وزارت خارجه افغانستان نیز برگزاری هر گونه نشست را در مورد افغانستان ولی بدون حضور دولت افغانستان مردود اعلام کرده است.

وزارت خارجه نیز، برگزاری نشست روسیه، چین و پاکستان را در مورد افغانستان خلاف موازین دیپلماتیک خوانده و گفته که هرگونه فیصله این نشست، نتیجه ای در پی نخواهد داشت.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha