صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | ضرورت بازنگری استراتیژی مبارزه علیه مواد مخدر

ضرورت بازنگری استراتیژی مبارزه علیه مواد مخدر

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ضرورت بازنگری استراتیژی مبارزه علیه مواد مخدر

نتیجه‌ی یک سروی تازه نشان می دهد که کاشت و تولید مواد مخدر در افغانستان افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. وزارت مبارزه علیه مواد مخدر که به کمک اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد اخیرا یک سروی را در زمینه‌ی وضعیت موجود کار وبار مواد مخدر، کاشت، تولید و تجارت آن در افغانستان انجام داده، نشان می دهد که در جریان سال 2017 میلادی 9000 تن تریاک در افغانستان تولید شده که نسبت به سال 2016 میلادی 34 در صد افزایش را نشان میدهد. بنا به گزارش وزارت مبارزه علیه مواد مخدر بیش از سه صدهزار نفر به نحوی در این روند مصروف بوده اند. بر اساس این سروی عواید حاصله از کاشت، تولید، ترافیک و تجارت مواد مخدر از 4 میلیارد به شش میلیارد دالر ارتقا یافته که بخش بزرگ آن به جیب مافیای مواد مخدر در منطقه و جهان رفته است. بر اساس یافته های وزارت مبارزه علیه مواد مخدر ازین سروی، ضعف حاکمیت قانون، بی ثباتی سیاسی، گسترش نا امنی، فساد اداری، بیکاری، سطح نازل آگاهی و نبود مارکیت مناسب برای عرضه‌ی محصولات کشاورزان و...، از جمله عمده ترین عوامل رو آوردن کشاروزان به کاشت مواد مخدر و افزایش میزان مواد مخدر تولید شده می باشد. بر اساس این یافته ها در مناطق نا امن عوامل مختلف باعث شده که کشاورزان به کاشت تریاک رو آورده و زمینه‌ی کار نامشروع را برای افراد زیادی فراهم آورده است.

 

    مبارزه به هدف کاهش و در نهایت به صفر رسانیدن کاشت و تولید این پدیده‌ی شوم بخشی از استراتیژی دولت افغانستان و شرکای بین المللی اش را در سال های پس از حاکمیت طالبان تشکیل میداد. دولت افغانستان و شرکای بین المللی اش در این زمینه ستراتیژی مشخصی را طرح و به اجرا گذاشته  تا سر انجام بتواند دامن افغانستان و مردم آن را از پدیده‌ی شومی به نام مواد مخدر پاک و جهان را از شر این بلای خانمان سوز و هستی بر انداز نجات دهند.

    اما اینک این سروی وسروی هایی که پیش ازین از سوی نهاد های مختلف به سر رسیده و نتایج حاصله از طریق رسانه ها با افکار عمومی شریک ساخته شده، بیانگر این است که استراتیژی و نیز شیوه‌ی عمل دولت افغانستان و شرکای بین المللی اش در زمینه‌ی مهار بلای خانمان سوز مواد مخدر چندان موثریت نداشته و دستاورد ها در این زمینه اندک و به شدت ناپایدار بوده است. ناپایدار به این معنا که پیش ازین بار ها رسانه ها به نقل از مقامات دولتی در ولایات مختلف گزارش دادند که کاشت تریاک به صفر ویا حد اقل به پایین ترین حد خود رسیده است. اما پس از مدتی دیده شده که شهروندان برخی ازین ولایات واپس به کاشت و تولید تریاک و همچنان پروسس آن وتولید انواع مواد مخدر رو آورده اند.

    با این وصف نیاز به این احساس می شود که دولت افغانستان و شرکای بین المللی اش در زمینه استراتیژی مبارزه علیه مواد مخدر تجدید نظر کنند. لازم است تا همه‌ی طرح ها و برنامه هایی که در این زمینه روی دست گرفته شده و عملی گردیده، بار دیگر مورد ارزیابی قرار گیرد وآن برنامه ها و طرح هایی که در زمینه موثریت نداشته، باید کنار گذاشته شده و با تکیه بر تجارب به دست آمده، طرح ها و برنامه های جدیدی روی دست گرفته شده و تدابیر نوی سنجیده شود تا بتواند دولت افغانستان و جامعه‌ی بین المللی را به اهداف تعیین شده در این زمینه برساند. بتواند کاشت، تولید، ترافیک و تجارت مواد مخدر را محدود و پس از مدتی به کلی از بین ببرد و شر این پدیده‌ی شوم را از سر مردم افغانستان کم وکوتاه کند.

    به ویژه اینکه کاشت، تولید، ترافیک و تجارت مواد مخدر که گاهی از آن به اقتصاد جرمی تعبیر میگردد، یکی از منابع مهم تمویل جنگ بوده و هزینه های جنگ و خشونت گروه های درگیر جنگ در برابر دولت ومردم افغانستان از همین مدرک تامین میگردد. دولت افغانستان و شرکای بین المللی اش با مهار پدیده‌ی شوم کاشت، تولید، ترافیک و تجارت مواد مخدر در حقیقت میتواند بخشی از عوامل و زمینه های تداوم نا امنی و جنگ و خشونت را نابود سازد. ایجاب میکند که دامنه‌ی عملیات های هوایی بالای کارخانه های پروسس و تولید مواد مخدر و نیز دستگیری و به بند کشیدن قاچاقچیان وکار و باریان مواد مخدر ادامه یافته و ازین مهمتر این است که بستر های بیرونی تهیه و تامین مواد کیمیاوی مورد استفاده در تولید مواد مخدر و دسته جات وگروه های مافیایی دولتی وغیر دولتی را که این روند را حمایت وگسترش وتوسعه میدهد، شناسایی و به صورت جدی با آن مقابله صورت بگیرد. تقاضای بیرونی و حمایت های دولتی و غیر دولتی از زنده نگهداشتن این روند و تامین مواد کیمیاوی مورد نیاز و پیدا کردن مارکیت مصرف و زمینه‌ی فروش در دیگر کشور ها، کشاورزان افغانستان را بیشتر تشویق میکند که بیشتر بکارند و بیشتر تولید کنند.

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha