صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | ثبـت‌نام کنـید و در تعیین سرنوشت خویش سهیم شوید

ثبـت‌نام کنـید و در تعیین سرنوشت خویش سهیم شوید

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ثبـت‌نام کنـید و در تعیین سرنوشت خویش سهیم شوید

این روزها پروسه‌ی ثبت نام شهروندان واجد شرایط رأی دهی در جریان است. غرض از این ثبت نام تهیه‌ی فهرست رأی دهنده گان برای برگزاری انتخابات شورای ملی و شوراهای ولسوالی ها است که قرار است در اواخر ماه میزان سال روان برگزار شود. با تهیه‌ی فهرست رأی دهنده گان که برای اولین بار صورت می گیرد، کمیسیون مستقل انتخابات امیدوار است، بتواند از تخلفات وتقلبات انتخاباتی که معضل اصلی در انتخابات های پیشین بود، جلوگیری نموده و میزان شفافیت انتخابات پیش رو را بیشتر سازد. یکی از عوامل بروز تخلفات و تقلبات انتخاباتی در انتخابات های پیشین، موجودیت بیش از حد کارت های رأی دهی نزد شهروندان و استفاده برخی اشخاص از آن برای رأیدهی مکرر دانسته می شد. کمیسیون مستقل انتخابات زمانی که نتوانست سامانه‌ی رأی دهی الکترونیکی را تهیه و عیار سازد و همچنان حکومت نتوانست تذکره های الکترونیکی را برای رأی دهنده گان به موقع توزیع نماید؛ تصمیم گرفت تا فهرست رأی دهنده گان را تهیه و از این طریق از بروز تخلفات و تقلبات در روز رأیگیری مانع شود.

   از آغاز پروسه‌ی ثبت نام رأی دهنده گان تقریبا سه هفته می گذرد. تا چند روز پیش میزان استقبال شهروندان از روند ثبت نام رأی دهنده گان چندان قناعت بخش دانسته نمی شد، اما به نظر میر سد در روز های اخیر میزان استقبال از پروسه‌ی ثبت نام از سوی شهروندان بیشتر شده است. قرار آخرین گزارش ها، در حال حاضر میزان حضور شهروندان در مراکز ثبت نام پر رنگ تر شده است. کمیسیون مستقل انتخابات اعلام داشته که در این روزها تعدادی بیشتری از شهروندان به این مراکز مراجعه و ثبت نام می کنند. گزارش هایی که روز گذشته در رسانه ها منتشر شد، بیانگر این بود که خانواده های قربانیان حمله‌ی تروریستی بر یک مرکز توزیع تذکره‌ی کاغذی در غرب شهر کابل با مراجعه در عین همان مرکز برای ثبت نام واخذ تذکره‌ی کاغذی، گفتند که برای پوره کردن آرمان پدران، مادران و سایر اعضای شهید خانواده‌ی شان ثبت نام میکنند تا بتوانند در روز انتخابات در مراکز رأیدهی حضور به هم رسانیده ورأی دهند. آنان گفته اند که به هیچ صورت عقب نه خواهند نشست واز دموکراسی وآزادی های مدنی و اجتماعی دفاع میکنند و تاکید نمودند که به کوری چشم تروریستان، حمایت خود را از روند مردمسالاری دریغ نمی کنند.

    ثبت نام و نشانی شد تذکره از آن جهت حایز اهمیت است که تنها راه شرکت در انتخابات وبه کار گیری رأی به هدف انتخاب فرد مورد نظر به عنوان نماینده در شورای ملی و شورا های ولسوالی ها می باشد. زیرا تا وقتی که نام یک شهروند در یکی از فهرست های تهیه شده شامل نباشد، نمی تواند در روز انتخابات رأی دهد. شهروندان فقط در مرکزی رأی خود را به کار گرفته می تواند که در آن مرکز ثبت نام کرده باشد و نام شان در فهرست رأی دهنده گان همان مرکز درج شده باشد.

    با این وصف گفته میتوانیم که شهروندان باید به یکی از مراکز ثبت نام رأی دهنده گان مراجعه نموده و نام خود را به ثبت برسانند تا بتوانند در انتخابات شرکت کرده ودر تعیین سرنوشت خود، جامعه وکشور سهیم شوند. انتخابات در حقیقت فرصتی است که هر یک از شهروندان کشور میتواند اراده‌ی آزاد خود را در انتخاب نماینده‌ی مورد نظر به کار بگیرند و نیز فرصتی است که از حق تعیین سرنوشت خویش بهره گرفته و برای دور هفدهم تقنینی شورای ملی و همچنان شورا های ولسوالی ها نماینده گان متعهد ودلسوز و با درایت وآگاه را برگزینند.

    شهروندان از کارنامه‌ی کم از کم برخی از نماینده گان مردم در دور شانزدهم تقنینی شورای ملی راضی نیستند وانتقاداتی را به آدرس آنان وارد می سازند و الزاماتی را به آنان متوجه می سازند. به نظر میرسد یگانه راه خلاص شدن از شر نماینده گان وظیفه گریز و به قول شهروندان، معامله گر و سود جو و منفعت طلب، این باشد که شهروندان کشور به گونه‌ی گسترده به پای صندوق های رأی رفته و در گزینش افراد خوشنام، متعهد و پاک نفس و دلسوز به عنوان نماینده گان مجلس بعدی و دوره هفدهم تقنینی شورای ملی سهیم شوند.

    شرکت در انتخابات در حقیقت مشارکت شهروندان در اداره‌ی کشور را تمثیل میکند. مشارکت از راه پروسه‌ی نماینده گی و اعزام اشخاص و افراد به عنوان نماینده‌ی مردم در شورای ملی تا اراده‌ی آنان را در امر اداره ی کشور، تقنین و نظارت از اعمال حکومت تمثیل کنند. بر اساس مفاد احکام قانون اساسی این حق شهروندان است که در سیاست و اداره‌ی کشور سهیم و شریک باشند. بر اساس قانون اساسی،  حاکمیت در اصل به مردم تعلق دارد واین مردم است که مسئوولان در نهاد های شامل دولت را تعیین مینمایند و در تعیین سرنوشت کشور سهیم میگردند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha