صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | روند ثبت‌نام رأی‌دهند‌گان هنوز هم در حد انتظار نیست

روند ثبت‌نام رأی‌دهند‌گان هنوز هم در حد انتظار نیست

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
روند ثبت‌نام رأی‌دهند‌گان هنوز هم در حد انتظار نیست

بر اساس گزارش ها، از زمان آغاز پروسه‌ی ثبت نام رای دهندگان تا اکنون کمیسیون مستقل انتخابات توانسته فقط یک میلیون تن از واجدان شرایط رأیدهی را به ثبت برساند. با آنکه گفته می شود این روند کم از کم در برخی ولایات بیشتر از گذشته شده است، اما کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که هنوز از میزان استقبال شهروندان ازین پروسه، رضایت ندارند. یکی از کمیشنران این کمیسیون به رسانه ها گفته است، میعاد زمانی که برای این پروسه در نظر گرفته شده بود، احتمال دارد که برای مدتی تمدید شود. عمده ترین دلیل کم‌رنگ بودن میزان استقبال شهروندان از پروسه‌ی ثبت نام رای دهنده گان، نبود امنیت مطمئن دانسته می شود. از آغاز پروسه‌ی ثبت نام تا حال حملات مکرری که در ولایات مختلف کشور بر مراکز ثبت نام به عمل آمده، تعداد کثیری از شهروندان کشور شهید وزخمی گردیده اند. تنها در یک حمله‌ی تروریستی بر یک مرکز توزیع تذکره های کاغذی در غرب شهر کابل نزدیک به هفتاد تن شهید و نزدیک به یکصدو پنجاه تن زخمی شده بودند.

در تازه ترین  رویداد تروریستی بر یک مسجد در ولایت خوست روز گذشته 14 تن از شهروندان این ولایت شهید و بیش از بیست تن دیگر زخمی شدند. این گونه حملات بر مراکز ثبت نام رای دهنده گان ومراکز توزیع تذکره که معمولا با تلفات و خسارات جانی ومالی  همراه است، دلسردی و عدم علاقه‌ی شهروندان نسبت به این پروسه را در پی میداشته باشد.

    در کنار نا امنی، میزان پایین بودن آگاهی شهروندان نسبت به پروسه‌ی ثبت نام و مزایای آن، بی اعتمادی فزاینده‌ی آنان نسبت به پروسه‌ی انتخابات وکمیسیون های انتخاباتی و همچنان دلسردی آنان از آنچه که کار نامه‌ی نماینده گان مردم در شورای ملی خوانده می شود و...، از جمله‌ی عوامل کم رنگ بودن میزان استقبال مردم از پروسه‌ی ثبت نام رای دهنده گان دانسته می شود. هنوز خیلی از شهروندان نمی دانند که این ثبت نام برای چه است و چه فایده‌ی بر آن مترتب است. چنانکه برخی از این شهروندان می گویند با توجه به کارنامه‌ای که نماینده گان مردم در دوره‌ی شانزدهم تقنینی شورای ملی از خود به نمایش گذاشتند، به هیچ وجه نمی ارزد که برای انتخابات نماینده گان برای دوره‌ی هفدهم تقنینی این همه زحمت و خطر را به جان بخرند و نام خود را به ثبت برسانند و بعدا به پای صندوق های رأی بروند. زیرا به باور این عده کارنامه‌ی نماینده گان شان در دوره‌ی شانزدهم تقنینی نه تنها دلچسب نیست؛ بلکه نماینده گان مردم در این دوره‌ی تقنینی بیشتر ازینکه برای منافع عمومی کشور ومردم افغانستان کار کنند، برای منافع شخصی خود تلاش و تقلا کردند.

    هر چه باشد لازم است تا در قسمت تامین امنیت پروسه‌ی ثبت نام رأی دهنده گان تلاش های بیشتری از سوی نهادهای امنیتی و دفاعی صورت بگیرد. حملات تروریستی بر مراکز ثبت نام رأی دهنده گان ومراکز توزیع تذکره به شدت مردم را متاثر کرده و آنان را نسبت به پروسه‌ی ثبت نام بی انگیزه مینماید و سبب کم رنگ شدن میزان استقبال شهروندان نسبت به پروسه می گردد.

   چنانکه لازم است تا در زمینه‌ی اهمیت و مزایای ثبت نام و شرکت در انتخابات به شهروندان آگاهی داده شود و شهروندان با تمامت باور بپذیرند که یگانه راه رسیدن به امنیت و ثبات عمومی و نیز بهبود دولتداری و بالا رفتن استعداد خدمتگذاری نهادهای ملی و نهادهای تشکیل دهنده دولت، تامین مشروعیت این نهاد ها می باشد که از راه برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه وآزاد تامین شده میتواند. کمیسیون مستقل انتخابات باید بیش از گذشته در این زمینه اطلاع رسانی کند و نهاد آگاهی عامه‌ی این کمیسیون بیش از گذشته فعال شده و برای تنویر افکار عمومی شهروندان کار بیشتری نمایند.

 باید به شهروندان کشور گفته شود که برای انتخاب نماینده گان متعهد، با کفایت، توانمند و دلسوز این خود شان اند که امروز نام خود را در فهرست رأی دهنده گان به ثبت برسانند و فردا به پای صندوق های رأی بروند و اشخاص پاک نفس، با درایت، دلسوز و متعهد به منافع کشور و مردم افغانستان را برای احراز کرسی نماینده گی انتخاب کنند.

    مردم افغانستان راه دیگری ندارند جز اینکه به طور وسیع در انتخابات شرکت کنند. یگانه راه مشروعیت بخشیدن به نهادهای ملی و از جمله شورای ملی که شرط اصلی تقویت امنیت و ثبات در کشور میباشد، شرکت در انتخابات و استعمال رأی خود به صورت درست و تعیین سرنوشت خویش، جامعه وکشور به دست خود است. شهروندان کشور اگر امروز در پروسه‌ی ثبت نام رأی دهنده گان شرکت کنند و نام خود را در فهرست رأی دهنده گان جا دهند، فردا می توانند در انتخابات شرکت نموده و افراد خوشنام، باسابقه‌ی روشن، بادرایت، دانا وکار فهم و متعهد به منافع کشور ومردم را برای احراز کرسی نماینده گی شورای ملی انتخاب و در گذر از مشکلات فعلی و رسیدن به یک فردای روشن سهم بگیرند.  

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha