صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | حملات انتحاری و انفجاری خلاف موازین اسلامی و انسانی است

حملات انتحاری و انفجاری خلاف موازین اسلامی و انسانی است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
حملات انتحاری و انفجاری خلاف موازین اسلامی و انسانی است

سرتاسری علمای افغانستان اخیراً با صدور قطعنامه‌ی، عملیات انتحاری وانفجاری را خلاف موازین اسلامی وانسانی دانسته اند. در قطعنامه‌ی این شورا تصریح شده، شورای سرتاسری علما، حملات انتحاری و انفجاری را که از جانب دشمنان افغانستان در کابل وسایر ولایات کشور انجام شده وباعث شهادت هموطنان ما به شمول خبرنگاران گردیده است محکوم نموده وآن را خلاف موازین اسلامی وانسانی میداند. قطعنامه ی شورای سرتاسری علمای افغانستان با اشاره به اینکه نامیدن حملات تروریستی گروه طالبان به عنوان جهاد خندق نوعی بازی با ارزش های دینی وگذشته ی تاریخی مسلمانان می باشد بر این تاکید شده که: دشمنان مردم افغانستان، عملیاتی را تحت نام خندق اعلام نموده اند در حالی که غزوه ی خندق در زمان پیامبر گرامی اسلام (ص) در مقابل مشرکین صورت گرفته است. اما به اساس این قطعنامه دشمنان افغانستان تحت نام خندق کشتن وقتل عام مسلمانان به شمول موسفیدان، زنان، جوانان واطفال را مناسبت میدهند در حالی که به اساس این قطعنامه این خلاف دساتیر دین مقدس اسلام می باشد.

این در حالی است که گروه هایی چون طالبان، شبکه ی حقانی وگروه داعش دامنه ی حملات انتحاری و انفجاری را بیشتر از گذشته توسعه داده واینگونه حملات را تا امن ترین اماکن ومراکز مذهبی ودینی واز جمله مساجد ونماز خانه ها کشانیده وگهگذاری باعث قتل وجرح ده ها بل صدها تن از شهروندان ملکی در کشور میگردند. تنها در یک ماه اخیر در حملات انتحاری وانفجاری در شهر های کابل، ننگرهار، لوگر و…، صدها تن به شمول یازده تن از خبرنگاران وکارمندان رسانه های کشور به شهادت رسیده ویا زخمی گردیدند.

جنرال جان نیکلسن فرمانده قوای ماموریت حمایت قاطع در حال حاضر دست زدن به حملات انتحاری وانفجاری به سیاست اصلی گروه های چون طالبان، شبکه ی حقانی وگروه داعش مبدل شده است. به باور وی این گروه ها از تصرف شهر ها ومناطق پر جمعیت مایوس شده وبه این باور رسیده اند که دیگر نمی توانند شهرها ومناطق پر جمعیت را تصرف کنند. ازین جهت آنان در یک تغییر رویه تلاش میکنند که به حملات انتحاری وانفجاری را به سر رسانند. زیرا به باور وی این گونه حملات سبب میشود که رعب و وحشت بیشتری در میان شهروندان کشور دامن زده شده وتبلیغات زیادتری را به نفع این گروه ها مبنی بر قوت  وقدرت بیشتر شان باعث میشود.

گرچه این بار اول نیست که عالمان دین در برابر حملات انتحاری وانفجاری که عمدتاً از سوی افرادی از گروه طالبان، شبکه ی حقانی ودر سال های اخیر گروه داعش، انجام شده، واکنش نشان میدهند. اما قطعنامه ی اخیر شورای سرتاسری علمای دینی صریح ترین وشدید ترین واکنش رسمی علمای دینی در برابر حملات انتحاری وانفجاری میباشد. حملاتی که قربانیان آن عمدتاً افراد ملکی وشهروندان غیر نظامی می باشد وبر اساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تنها در سال 1396 بیش از ده هزار تن از افراد ملکی در کشور را به قتل رسانده ویا زخمی کرده است.

مبنای این موضعگیری عالمان دین ظاهراً آیات قرآنکریم است که مسلمانان را از «انداختن خود را به دست خود به هلاکت» نهی کرده است وهم آن آیاتی که قتل بدون دلیل موجه مومنان ومسلمانان را نفی کرده و«کشتن یک فرد بدون اینکه مستحق کشتن باشد را در حکم قتل همه ی مردم دانسته است». وهم سیره ی جاریه پیامبر،  اصحاب کبار، تابعین و…، از سلف صالح امت که هیچگاهی دست به اعمالی شبیه حملات انتحاری وانفجاری که باعث کشتن وزخمی ساختن مسلمانان میگردد نزده اند گواه بر این حقیقت می باشد. 

با این وصف از خطباء،
 ملا امامان مساجد وایمه ی جمعه سرتاسر کشور وهمه ی عالمان دینی میتوان این انتظار را داشت که هماهنگ با شورای سرتاسری علمای افغانستان با آنعده از افراد وگروه ها که عملیات انتحاری وانفجاری را جایز میدانند وجوانان را ترغیب وتشویق به انجام اینگونه حملات میکنند با منطق اصیل دینی ومفاد احکام قرآن واحادیث وسیره ی پیامبر اکرم (ص) مقابله وحکم خداوند را برای مردم و به ویژه جوانان روشن سازند ونگذارند که آنان فریب گروه ها وافرادی را بخورند که برخلاف دستورات شرع مبین ونیز برخلاف حکم قرآن حکم بر جواز حملات انتحاری وانفجاری میدهند. وبه خانواده های افغان در سرتاسر کشور بگویند که نگذارند فرزندان دلبند شان فریب این گروه ها را خورده ودست به کار های بزنند که برای شان خذلان ابدی ومسئوولیت شرعی در برابر دادگاه الهی می آفریند.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha