صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | با وحدت نظر و عمل می‌توان بر مشکلات فایق آمد

با وحدت نظر و عمل می‌توان بر مشکلات فایق آمد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
با وحدت نظر و عمل می‌توان بر مشکلات فایق آمد

رییس جمهورغنی، روند توزیع تذکره‌ی الکترونیکی را افتتاح کرد. در محفلی که به همین مناسبت در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود علاوه بر رییس جمهور، جمع دیگری از مقامات عالی رتبه‌ی دولت افغانستان تذکره‌ی الکترونیکی گرفتند. توزیع وعدم توزیع تذکره‌ی الکترونیکی از سال‌ها بدینسو با بحث های دامنه داری همراه بوده است. عمده ترین بحث در این زمینه درج قومیت در این تذکره ها بوده است. قرار آخرین متن قانونی‌ای که به توشیح رییس جمهور رسیده، علاوه بر درج قومیت افراد، کلمه‌ی افغان و دین نیز در این تذکره ها درج می گردد؛ موضوعی که باعث شده برخی از اشخاص وحلقات سیاسی در کشور با آن مخالفت کند. افکار عمومی اما باور بر این دارد که اختلاف نظر در میان جوامع انسانی و همچنان اختلاف نظر میان مقامات عالی رتبه‌ی دولتی در هر نظامی یک امر طبیعی می باشد. از نظر باورهای دینی هم اختلاف نظر میان اشخاص و جریانات سیاسی و اجتماعی به رسمیت شناخته شده ودر این مورد حدیثی از پیامبر بزرگوار اسلام نقل شده که اختلاف امت خود را رحمت دانسته است.

و اما افکار عمومی معتقد است که موضوعات اختلافی مربوط به امور کشوری  میتواند در نشست های رسمی مورد بحث قرار گرفته و پس از ابراز نظرهای مفید و سازنده سرانجام پس از آنکه همه‌ی اطراف بحث به قناعت رسید، به اتفاق نظر ختم شود.

   واکنش های که از سوی برخی جناح های سیاسی در محافل و مجالس وهم در رسانه ها مطرح گردیده، بیانگر این است که مثل برخی موارد دیگر بزرگان و مقامات عالی رتبه‌ی نظام اختلافات نظر و دیدگاه های خود را یک بار دیگر به رسانه ها کشانده وبه افکار عمومی پرتاب کرده اند. امری که میتواند مشکلات و چالش هایی را در میان صفوف مردم افغانستان ایجاد نماید. میتواند باعث جنجال ها وکشمکش ها واحیاناً بحران های اجتماعی گردد. چیزی که به هیچ صورت به نفع کشور و مردم افغانستان نمی باشد. زیرا با توجه به شرایط و اوضاع حاکم بر کشور و نیز با توجه به مشکلات و معضلاتی که از ناحیۀ دشمنان افغانستان متوجه منافع مردم وکشور ما می باشد، بروز و اشاعه‌ی هر اختلاف نظری می تواند به سود دشمن تمام شده و منافع مردم وکشور را آسیب برساند.

   با این وصف نباید اجازه داده شود که اختلاف نظر و تعدد دیدگاه که یک امر طبیعی است، به دسته بندی و اختلافات صفوف متحدو درهم فشرده‌ی مردم افغانستان منجر شود. بزرگان مملکت بکوشند که اختلافات دیدگاه ها را مدیریت کرده و مشکلات و معضلاتی که اگر در میان باشد، با مباحثات سازنده و مفید و آنهم نه در سطح رسانه ها وافکار عمومی، بلکه از راه های متعارف در مشی سیاسی و اداری، نقطه نظرهای مختلف را به وحدت نظر و عمل تبدیل کرده و همه‌ی جریانات واشخاص سیاسی ومدیران عالی رتبه ی نظام باید به یک وفاق در این زمینه نایل شوند.

   در اصل توزیع تذکره الکترونیکی ویک سند معتبر ومعیاری ملی برای هر یک از شهروندان کشور کدام اختلافی در بین نمی باشد.چنانکه در این هم اختلاف نظر نیست که توزیع تذکره های الکترونیکی در راستای ایجاد شفافیت ومبارزه علیه فساد ونیز در راستای بهبودی امور مربوط به اداره ی کشور موثریت ومفیدیت خود را میداشته باشد. مردم افغانستان نیاز دارند که یک سند شهروندی معتبری در دست داشته باشند که جهانیان هم به آن احترام بگذارند و در همه فرایندهای مربوط به سیاست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع افغانی بتواند راهگشای برنامه ریزی و اجرأات رسمی بوده باشد. واما اینکه جزییات مربوط به امر توزیع تذکره‌ی

الکترونیکی چگونه و با چه معیارهای و اساساتی باشد، سبب بحث ها، اختلافات و بگومگوها شده است؛ این امری نیست که نتوانیم راجع به آن به توافق برسیم. وحدت نظری و عملی نیاز هر ملتی و از جمله افغان ها است. افغان ها مانند هر ملت دیگری نیازمند این استند که در زمینۀ امور مربوط به عموم و مسایلی که به سرنوشت عمومی مردم افغانستان مربوط می شود، با وحدت نظر وعمل مشکلات و معضلات مربوط به کشور خود را حل وفصل نموده و راه خود را به پیش ببرند.   انتظار شهروندان کشور از بزرگان و مقامات عالی رتبه‌ی کشور این است که مشکلات را با دور اندیشی و با تحمل و حوصله مندی حل و فصل نموده و از گسترده تر شدن و تشدید مشکلات جلوگیری نمایند. مردم انتظار دارند که حکومت با وحدت عمل و نظر مشکلات بر سر راه روند توزیع تذکره‌ی الکترونیکی را برداشته و این زمینه را فراهم سازد که این روند همانگونه که آغاز یافته با موفقیت به پایان برسد و شهروندان کشور صاحب یک سند شهروندی معتبر شوند.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha