صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | دشمـنی با مـردم

دشمـنی با مـردم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
دشمـنی با مـردم

چاشتگاه روز یکشنبه، در یک حمله‌ی تروریستی بر یک مرکز توزیع تذکره در ناحیه ششم شهر کابل در حدود 60 تن از شهروندان کشور به شمول زنان وکودکان به شهادت رسیده و بیش از یکصد تن دیگر زخمی شدند. مسؤولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفت. این حمله واکنش های شدید داخلی وخارجی را سبب شد. دفتر معاونت سازمان ملل متحد (یوناما)، ناتو، سفرای ایالات متحده‌ی امریکا، بریتانیا و عربستان سعودی و وزارت های امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و پاکستان، این حمله را محکوم نموده و اعلام داشتند که برای تأمین صلح و ثبات پایدار در کنار مردم افغانستان می مانند. محمد اشرف غنی، رییس جمهور، محمد سرور دانش، معاون ریاست جمهوری و داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه هریک ضمن اظهار غم شریکی با خانواده های قربانیان این حادثه‌ی تروریستی و تقبیح این رویداد، آن را خلاف ارزش های اسلامی و انسانی دانستند. در اعلامیه‌ای که از آدرس ارگ ریاست جمهوری به نشر رسیده، به نقل از رییس جمهور آمده که گفته: تروریستان و حشی صفت که به شمول ارزشهای اسلامی، به هیچ ارزش ملی و دموکراتیک باور ندارند، باید بدانند که با انجام چنین عملکردهای جنایت کارانه، هیچگاهی نمی توانند عزم و اراده‌ی مردم ما را به خاطر اشتراک گسترده در روند های دموکراتیک تضعیف نمایند. رییس اجراییه‌ی کشور این حمله را یک حرکت شوم در برابر مردم ا فغانستان خواند که هدف آن خاموش کردن صدای مردم افغانستان، محروم ساختن و زیر پا کردن حقوق شهروندان میباشد.

محمد سرور دانش معاون ریاست جمهوری حمله بر تجمع شهروندان کشور در مرکز توزیع تذکره تابعیت را تقبیح کرده تاکید ورزیده که دشمنان مردم ما بدانند که با حمله بر غیر نظامیان نمیتواند در مسیر حرکت سیاسی و فرهنگی واکادمیک مردم افغانستان مانع ایجاد کنند.

    اخلال و سبوتاژ پروسه‌ی انتخابات، ایجاد مانع در مسیر مردمسالاری و تضعیف انگیزه‌ی شهروندان در امر مشارکت در روندهای دموکراتیک و تعیین سرنوشت خویشتن، جامعه وکشور، جلب توجه افکار عمومی نسبت به حضور و فعال بودن و سرانجام به چالش کشیدن حکومت به ویژه نهادهای امنیتی ودفاعی ونشان دادن ناتوانی و ضعف دولت در تامین امنیت مراکز رأیدهی و...، از عمده ترین اهداف این گونه حملات گروه های تروریستی و هراس افگن دانسته شده است.

    گروه های هراس افگن به شمول طالبان، شبکه‌ی حقانی و داعش که مخالف روندهای دموکراتیک و مردمسالاری اند، در حال حاضر مخالفت خود با برگزاری انتخابات در کشور را اعلام داشته و سخنگویان این گروه ها گفته اند که نمی گذارند با برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه وآزاد روند مردمسالارانه ادامه یافته و مردم افغانستان با استفاده از این فرصت پیش آمده و به کارگیری رأی خود در روند گزینش نماینده گان خویش برای دوره‌ی هفدهم تقنینی شورای ملی سهم و نقش خود را ایفا نموده ودر روند تحکیم ثبات و امنیت در کشور مدد رسانند.

    با اینهم اما آنچه که از ارزیابی و تحلیل مجموع اخبار مربوط به انجام اعمال تروریستی و هراس افگنانه‌ی این تعداد گروه در گذشته وحال برداشت می شود، معنایی جز دشمنی با مردم افغانستان نمی داشته باشد.

گروه های هراس افگن با انجام اینگونه اعمال در حقیقت در پی دادن جزا به مردم  افغانستان اند. آنان مردم را می کشند؛ زیرا میدانند که مردم افغانستان نوع تفکر و شیوه‌ی عمل و طرز کنش های این تعداد گروه ها را نمی پذیرند. مردم را می کشند؛ زیرا به نیکی در یافته اند که اگر فرصت انتخاب برای مردم داده شود مردم ارزش هایی را حرمت میکنند که با طرز فکر وکنش های این گروه ها بیگانه است.

مردم از این گروه ها، اندیشه ها و باور ها و اعمال آنان متنفرند و انزجار خود نسبت به آنان را مخفی کرده نمی توانند. این گروه ها با کشتار مردم می خواهند به آنان زخم چشم نشان دهند تا از روند های دموکراتیک و مردمسالاری حمایت نکنند. می خواهند دولت را در زمینه‌ی تامین امنیت شهروندان نا توان نشان دهند، مقبولیت و مشروعیت دولت را آسیب رسانند و از اعتماد مردم نسبت به دولت بکاهند و میان مردم ودولت فاصله ایجاد کنند.

    اما این گروه ها غافل اند که با کشتار و خونریزی نمی توانند برای خود محبوبیت بیافرینند. نمی توانند با زور و سرنیزه مشروعیت پیدا کنند و جای نظام مشروع و قانونی کشور را در ذهنیت مردم افغانستان بگیرند و به خواست ومطالبه‌ی مردم افغانستان تبدیل شوند؛ زیرا بدون کدام تردیدی از نظر مردم افغانستان حکومت و نظام فعلی هر قدر هم که بد باشد، به مراتب از گروه های چون طالبان، شبکه‌ی حقانی و داعش برتری و مقبولیت دارد.

تروریستان نمیتوانند با به راه انداختن سلسله‌ی خونریزی ها مردم را از صحنه خارج سازند و آنان را مرعوب کرده واز سهمگیری در زمینه ی تعیین سرنوشت شان باز دارند.

مصاحبه هایی که پس از هر حادثه‌ی تروریستی روز یکشنبه در رسانه ها به نشر می رسد، همه گواه روشن نفرت و انزجار توده های مردم نسبت به این گروه ها و مقبولیت نظام فعلی و تاکید بر حضور در صحنه و سهم گیری در زمینه‌ی تعیین سرنوشت مردم، جامعه وکشور میباشد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha