صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | صنعت کتاب حمایت شود

صنعت کتاب حمایت شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
صنعت کتاب حمایت شود

سوم ماه ثور مطابق بیست وسوم ماه اپریل، برابر است با روز جهانی کتاب وحق مولف. این روز در بیست وهشتمین نشست کنفرانس عمومی سازمان علمی وفرهنگی سازمان ملل متحد ( یونسکو) در سال 1995 به این عنوان پذیرفته شده است. هدف از نامیده شدن این روز به عنوان روز جهانی کتاب وحق مولف، توسعه ی صنعت کتاب، تالیف، ترجمه، نشر و...، بوده است. نامیدن این روز به عنوان روز جهانی کتاب وحق مولف از سوی سازمان علمی وفرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) ضمن اینکه بر ارزش کتاب واهمیت جایگاه مولفان، محققان و پژوهشگران تاکید کرده، خواسته توجه همه کشور های جهان را به نقش سازنده ی که کتاب در ترویج علم وفرهنگ ونیز در گردش معلومات میان لایه های مختلف جوامع انسانی جلب نموده وشهروندان کشور ها به ویژه نسل جوان را ترغیب کند تا به مطالعه وکتابخوانی رو آورده و دامنه ی تحقیقات وپژوهش را گسترده سازند. تجلیل از این روز در جوامع انسانی با پاسداشت از زحمات وتلاش های کسانی همراه می شود که در زمینه ی رشد وتوسعه واعتلای فرهنگی واجتماعی نقش و سهمی ایفا کرده اند.

    از اهداف نامیدن این روز به عنوان روز جهانی کتاب وحق مولف این بوده که دولت ها تشویق شوند تا در زمینه توسعه ی صنعت تولید و نشر، گسترش کار وبار صنعت کتاب، اشاعه وگردش آزادانه ی اطلاعات ومعلومات از طریق توسعه بخشیدن کتابخوانی ومطالعه و...، تلاش ومساعی بیشتر کند. وتوجه سازمان ها، نهاد ها وانجمن های دولتی وغیر دولتی را به این ارزنده ترین راهکار بیان تفکر، نگهداشت و توسعه ی باور ها وفرهنگ ها ونقل وانتقال آن از یک نسل به نسل دیگر وگسترش دامنه ی علم و دانش و هم کلید توسعه ی دانش وحکمت در میان جوامع بشری و...، جلب نماید.

    در افغانستان مانند سایر کشور ها نیز همه ساله با برگزاری یک سلسله آیین ها از این روز بزرگداشت می شود. برگزاری محافل ومجالس، برگزاری نمایشگاه های کتاب واعطای تقدیر نامه ها به مولفان ومحققان و پژوهشگران برتر و...، از جمله ی این آیین ها است.

   در سال های اخیر ما تا اندازه ی شاهد رشد وبالنده گی تحقیق وتالیف ونشر کتب در کشور بوده ایم. و همچنان در این سال ها فعالیت در عرصه ی صنعت کتاب تا حدودی قانونمند نیز شده است. قانون حمایت از حق مولف ( کاپی رایت) به تصویب رسیده ونیز قانون حمایت از حق ملکیت های فکری به اجرا درآمده ورسانه ها ونهاد های فعال در عرصه ی صنعت نشر وصنعت کتاب نویسنده گان، مولفان وپژوهشگران را به نیکی قدر میکنند،آثار ونوشته های آنان را به نشر میرسانند تا همه ی شهروندان از آنها در توسعه دانش و معلومات خود بهره بگیرند.     در عین حال اما به نظر میرسد تا رسیدن به وضعیت مطلوب وحل مشکلات وچالش ها در این عرصه راه درازی در پیش باشد. محققان وپژوهشگران
، نویسنده گان ومولفان، واستادان دانشگاه ها از زمره ی فقیر ترین ونادار ترین اقشار جامعه ی ما می باشند. قانون حق مولف ومخترع وقانون حق مالکیت های معنوی آنگونه که لازم است تطبیق نگردیده وآثار وفراورده های معنوی وفکری وسیعاً مورد دستبرد قرار میگیرد. سرمایه گذاری در عرصه ی صنعت نشر وصنعت کتاب زیاد ناچیز است. زیرا صنعت نشر وکتاب سود زیادی نداشته ونظر به قلت واندک بودن کتابخوان در کشور وعدم توجه شهروندان به کتاب تجارت کتاب رونق چندانی نمی داشته باشد. این امر باعث میشود که متشبثان اندکی حاضر میشوند در این زمینه سرمایه گذاری کنند. از سوی دیگر ما تا هنوز در پایتخت وکلان شهر ها مارکیت کتاب نداریم. در حالی که در ممالک دیگر در کنار مراکز علمی واکادمیک وپوهنتون ها ده ها مارکیت کتابفروشی وبا بهترین وجه ان موجود می باشد.      نیاز است که دولت افغانستان بیشتر از گذشته نسبت به صنعت کتاب توجه کند. سرمایه گذاران ودست اندرکاران صنعت کتاب اعم از چاپخانه داران، ناشران، تاجران وفروشنده گان وتورید کننده گان کتاب از مارکیت های جهانی و...، باید مورد حمایت دولت قرار گیرد. میزان مالیه دهی فعالان در این عرصه ها باید متناسب با در آمد ووضعیت کار وبار در این عرصه تعیین گردیده وبا تشبثات در دیگر عرصه ها متفاوت تر بوده باشد. زیرا کار وبار در عرصه ی صنعت کتاب با سایر عرصه ها متفاوت است. به این معنا که کتاب از یک رهگذر میتواند کالای فیشنی تلقی شود؛ زیرا شهروندان زمانی به خرید کتاب رو می آورد که از ناحیه داشتن مواد اولیه مورد ضرورت فارغ باشند. تا مادامی که از این ناحیه فارغ نباشند کتابی نمی خرند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha