صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | میزان استقبال شهروندان از پروسه‌ی ثبت‌نام قناعت بخش نیست

میزان استقبال شهروندان از پروسه‌ی ثبت‌نام قناعت بخش نیست

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
میزان استقبال شهروندان از پروسه‌ی ثبت‌نام قناعت بخش نیست

کمیسیون مستقل انتخابات میزان استقبال شهروندان از پروسه‌ی ثبت نام را ناکافی میداند. رسانه ها به نقل از ملیحه حسن یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات گزارش داده اند که این کمیسیون تا این مرحله‌ی پروسه‌ی ثبت نام، از میزان مشارکت شهروندان به هیچ وجه راضی نمی باشد. رسانه ها به نقل از منابعی در کمیسیون مستقل انتخابات گزارش داده اند که تا آخر روز گذشته میزان ثبت نام شده ها در همه‌ی ولایات کشور به دوصد هزار تن نمی رسید. داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه‌ی کشور که در نشست شورای وزیران سخن میزد، با نگرانی از کم رنگ بودن مشارکت شهروندان در پروسه‌ی ثبت نام رأی دهنده گان گفت که اگر انتخابات آنگونه که ایجاب میکند برگزار نشود، ممکن است بر همه امور مربوط به کشور تاثیرات سوئی از خود بر جای بگذارد. او از شهروندان خواست که بیش ازین باید به مراکز ثبت نام رأی دهنده گان مراجعه و برای شرکت در انتخابات شورای ملی و شورای ولسوالی ها ثبت نام کنند.

    پیش ازین محمد اشرف غنی، رییس جمهور که از مرکز توحید و از طریق ویدیو کنفرانس با والیان و مقامات محلی در ولایات کشور سخن میگفت، از والیان و مقامات محلی خواسته بود که بیش از پیش زمینه‌ی مشارکت مردم در پروسه‌ی ثبت نام را مهیا نموده وامنیت مراکز ثبت نام رأی دهنده گان، کارمندان و دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات را به صورت مطمئن تامین نمایند.

    رییس جمهور همچنان به وزارت حج اوقاف هدایت داده که از ملا امامان مساجد بخواهد که آنان از طریق خطبه های نماز جمعه و نیز از طریق صحبت با نمازگذاران در سراسر کشور، مردم را برای اشتراک در روند ثبت نام تشویق نمایند.

   این همه از آن جهت است که برگزاری انتخابات شورای ملی و شورا های ولسوالی ها تاثیرات ژرفی بر تقویت ثبات و امنیت در کشور از طریق تامین و تضمین مشروعیت نهاد های تشکیل دهنده‌ی دولت به ویژه نهاد تقنینی و دوره تقنینی هفدهم شورای ملی کشور از خود بر جای میگذارد. از آن زمان که مدت زمان قانونی دوره تقنینی گذشته‌ی شورای ملی سپری شده وکمیسیون مستقل انتخابات نتوانست انتخابات این شورا را برگزار نماید، دوام کار ولسی جرگه‌ی شورای ملی همیشه مورد مباحثه بگو مگو هایی در میان جریانات سیاسی بوده است.

    انتظار ها این است که بالاخره کمیسیون مستقل انتخابات موفق شود انتخابات شورای ملی و شوراهای ولسوالی ها را در خزان سال روان هجری خورشیدی برگزار واز این طریق دورۀ هفدهم تقنینی شورای ملی شکل بگیرد و بر آنچه که بحران مشروعیت در شورای ملی کشور خوانده می شود، پایان داده شده و شورای ملی که یکی از قوای تشکیل دهند‌ ی دولت افغانستان می باشد، روند فعالیت قانونی خود را آغاز وپروسه‌ی تقنین و همچنان نظارت از اعمال حکومت را برابر بااحکام قانون به پیش ببرد. فعالیت مبتنی بر مفاد احکام قانون امری است که میتواند بر تحکیم ثبات در کشور تاثیرات ژرف وعمیق از خود برجای بگذارد.

    میزان مشارکت وسیع شهروندان در پروسه‌ی ثبت نام رأی دهنده گان وتهیه‌ی یک فهرست با اعتبار از میزان رأی دهنده گان برشفافیت انتخابات وجلوگیری از تخلفات و تقلبات انتخاباتی و نیز ممانعت از بحث و جار و جنجال های پسا انتخاباتی بسیار موثر می باشد. چنانکه میزان حضور گسترده‌ی شهروندان در پروسه‌ی انتخابات تاثیرات ژرفی بالای اعتبار وحیثیت و نیز اقتدار قانونی دوره تقنینی بعدی شورای ملی کشور میتواند داشته باشد.    دولت وکمیسیون مستقل انتخابات از شهروندان کشور انتظار دارد که بیش ازین به مراکز ثبت نام رأی دهنده گان رفته، در این پروسه‌ی بزرگ ملی و میهنی مشارکت نموده و نام خود را در فهرست رأیدهنده گان قرار داده و در برگزاری یک انتخابات با اعتبار شفاف عادلانه وآزاد مساعدت رسانند.    جریانات سیاسی، علمای مذهبی، متنفذان مردمی، رسانه های جمعی و نهادهای مدنی باید دست به کار شده و مزایای انتخابات وتاثیرات ژرف آن را بر اوضاع کشور و نیز موثریت آن بر ثبات وامنیت در کشور را برای شهروندان کشور بیان کرده واز آنان بخواهند تا به مراکز ثبت نام رأی دهنده گان رفته وبرای شرکت در انتخابات شورای ملی و شوراهای ولسوالی ها ثبت نام کنند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha