صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | برای شرکت در انتخابات ثبت نام کنید

برای شرکت در انتخابات ثبت نام کنید

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
برای شرکت در انتخابات ثبت نام کنید

ثبت نام رأی دهنده گان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات همچنان ادامه دارد. با گذشت چند روز از آغاز روند ثبت نام رای دهنده‌گان، به نظر میرسد رفته‌رفته میزان استقبال شهروندان از این پروسه‌ی بیشتر می شود. با گذشت چند روز از آغاز این پروسه، برخلاف روز های نخست صفوف درازی در پشت مراکز ثبت نام تشکیل شده ودر هر یک از مراکز ثبت نام در طول روز صدها تن مراجعه وثبت نام میکنند. با اینهم اما افکار عمومی، نهاد های مدنی و نهاد های ناظر بر انتخابات از این میزان مشارکت شهروندان در پروسه‌ی ثبت نام راضی نمی باشند. آنان انتظار بیش از این میزان مشارکت در پروسه‌ی ثبت نام را می کشیدند. انتظار این است که لازم است میزان اشتراک شهروندان در پروسه‌ی ثبت نام گسترده تر از این شده و سطح مشارکت در پروسه، توسعه‌ی بیشتری بیابد. این از آن جهت که میزان مشارکت شهروندان در پروسه‌ی ثبت نام به معنای واقعی کلمه علاقه مندی آنان را برای شرکت در تعیین سرنوشت خود، جامعه،کشور و نظام سیاسی، از طریق شرکت در پروسه‌ی انتخابات نشان میدهد. امری که به نوبه‌ی خود بیانگر رشد خرد جمعی و درک ملی شهروندان میباشد. ملتی که به رشد عقلانی ودرک وآگاهی ملی رسیده باشد، نسبت به سرنوشت و فرایندهای شامل حیات ملی خود و جامعه‌ی خویش حساس بوده و در روند تعیین سرنوشت شان سهم شایسته می گیرد.

    ازین جهت انتظار می رود که فرایند ثبت نام شهروندان برای شرکت در انتخابات باید ابعاد وسیعتری را به خود بگیرد. میزان مراجعه برای ثبت نام باید بیشتر وگسترده تر شود. لازم است که در هریک از مراکز ثبت نام روزانه هزاران تن از شهروندان کشور مراجعه و ثبت نام کنند.

    ضرورت شرکت در پروسه‌ی ثبت نام از آن جهت است که ثبت نام تنها راه مشارکت در انتخابات است و هرگاه نام شهروندی در فهرست رأی دهنده گان قرار نداشته باشد، نمی تواند در روز انتخابات رأی دهد. بر اساس طرز العمل های جدید کمیسیون مستقل انتخابات قرار گرفتن نام شهروندان در فهرست رأی دهنده گان در یکی از مراکز ثبت نام جا گزین کارت های رأی دهی شده که در گذشته شهروندان با در اختیار داشتن و استفاده از آن میتوانستند به مراکز رأی دهی مراجعه کرده و رأی دهند. بر اساس این طرز العمل ها یگانه راه مشارکت در انتخابات و دادن رأی این است که نام شهروندان پیشاپیش درج فهرست رأی دهنده گان در یکی از مراکز رأی دهی شده باشد. بر اساس این طرز العمل ها، هریک از شهروندان باید به یکی از مراکز ثبت نام مراجعه کرده و نام خود را به ثبت رساند. استیکر یا برچسپی که از سوی مامور ثبت نام در پشت تذکره‌ی کاغذی رای دهنده چسپانیده می شود، نشانه‌ی این است که وی حق این را می یابد که در روز انتخابات در همان مرکز مراجعه کرده و به کاندیدای مورد نظر خود رأی بدهد.

    ایجاب میکند کمیسیون مستقل انتخابات با به راه انداختن یک کمپاین وسیع و طولانی مدت به ویژه در مناطق روستایی، این موارد را به اطلاع مردم برساند تا شهروندان از مزایای ثبت نام و قرار گرفتن نام شان در فهرست رأی دهنده‌گان آگاهی یابند. 

    هریک از جریانات، احزاب و اشخاص سیاسی باید شهروندان را تشویق کنند که به مراکز ثبت نام مراجعه کرده و نام خود را در فهرست رأی دهنده گان درج و برای اینکه بتوانند فرصت شرکت در انتخابات پیش رو را پیدا کنند، ثبت نام نمایند. هر یک از کاندیدان احراز نماینده گی مردم در شورای ملی و شورا های ولسوالی ها در حوزه‌ی که انتظار دارند رأی بیاورند، از هواداران خود بخواهند که به این مراکز مراجعه کرده و ثبت نام کنند؛ زیرا یگانه راه مشارکت در انتخابات بعدی و دادن رأی همین است که ثبت نام کنند و در فهرست رأی دهنده گان خود را جا دهند.

    مراجع آگاهی دهنده مانند رسانه ها، تحلیلگران، ملا امامان مساجد وایمه جمعه، متنفذان و بزرگان قومی و...، باید به مردم آگاهی بدهند تا با مراجعه به مراکز ثبت نام خود را به ثبت رسانند و نام خود را در فهرست رأی دهنده گان قرار دهند. 

    این مراجع باید به شهروندان وافکار عمومی بگویند که یگانه راه همین است که در انتخابات شرکت کرده و یکبار دیگر با رأی خود قوای شامل دولت را برابر با مفاد احکام قانون اساسی و قانون انتخابات مشروعیت لازم ببخشند و دموکراسی و حقوق شهروندی را نهادینه و دایمی بسازند. مردم باید بدانند که یگانه راه رسیدن به ثبات و برچیده شدن منازعه‌ی جریانات، احزاب و اشخاص سیاسی برای دسترسی به قدرت، انتخابات است. این رأی شهروندان است که همه چیز را تعیین میکند. 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha