صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | ادامه‌ی تخطی‌های مرزی نظامیان پاکستانی

ادامه‌ی تخطی‌های مرزی نظامیان پاکستانی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ادامه‌ی تخطی‌های مرزی نظامیان پاکستانی

علی الرغم تعهد صدر اعظم پاکستان مبنی بر جلوگیری از تخطی های مرزی نظامیان کشورش که در جریان سفر به کابل و دیدار با رهبران کشور ما سپرده بود، این تخطی ها همچنان ادامه یافته و مناطقی در حاشیه‌ی خط فرضی دیورند، از سوی نظامیان این کشور هدف حمله قرار میگیرد. سالها است که نظامیان پاکستان مناطقی در امتداد خط فرضی دیورند را هدف حملات راکتی قرار داده و باعث تلفات جانی و خسارات هنگفت مالی گردیده اند. اما اینبار نظامیان پاکستانی در امتداد خط فرضی دیورند مناطقی در ولسوالی های جاجی میدان ولایت خوست ودندپتان ولایت پکتیا را مورد تعرضات قوت های زمینی قرارداده و جنگ تمام عیاری را در این دو روز در برابر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان انجام دادند. آتش متقابل نیروهای امنیتی ودفاعی کشور که پشتیبانی باشنده گان محل را با خود داشت، این حملات دفع گردیده و تلفات سنگینی را بر نیرو های پاکستانی وارد کرد.

    اینکه چرا این درگیری ها و تخطی های مرزی از سوی نظامیان پاکستان به راه انداخته می شود، دیدگاه های متفاوتی میان آگاهان مسایل امنیتی و مسایل سیاسی موجود است. برخی آن را نشانه‌ی این می دانند که پاکستانی ها می خواهند با ایجاد اغتشاش در منطقه، زمینه را برای عبور و مرور افراد خرابکار و هراس افگن مورد حمایت خویش به سمت افغانستان فراهم سازند. برخی دیگر استدلال میکنند که پاکستانی ها از به راه انداختن این تخطی ها و تجاوزات، هدفی جز انداختن بار مسئوولیت بر دوش افغانستان و متهم ساختن این کشور به ایجاد مشکلات و نیز حمایت از افراد به قول آنان خرابکار پاکستانی، ندارند. و...

    اما آنچه که مورد توافق همه است، این است که نظامیان پاکستان اخیرا با به راه انداختن تنش ها در امتداد خط فرضی دیورند و ارتکاب تخطی های مرزی، در صدد این استند تا با ایجاد بی ثباتی در منطقه وخلق مشکلات برای باشنده های آن سوی خط فرضی دیورند، افکار عمومی آنان را علیه دولت و مردم افغانستان بر بیانگیزانند. به خصوص که اخیراً برخی حرکت ها و خیزش های مردمی علیه سیاست های نادرست دولت پاکستان در قبال پشتونهای آنسوی خط دیورند آغاز یافته و یکی از شعار های خیزش کننده گان، پایان دادن به سیاست های مداخله گرانه‌ی دولت و نظامیان پاکستان در افغانستان وختم جنگ وآشوب بوده است. آنان از مقامات در پاکستان خواسته اند که ظلم و ستم علیه پشتون ها را پایان دهند ودر راستای صلح وامنیت در منطقه و افغانستان همکاری کنند؛ امری که حمایت دولت و مردم افغانستان را نسبت به خود جلب کرد.

    این همه بیانگر عدم صداقت رهبران کشور پاکستان در قبال آنچه که میگویند و تعهد می سپارند میباشد. امری که پیش ازین نیز برای همه کس برملا شده و به هیچ صورت پوشیده نمانده است. پاکستانی ها همیشه آنچه را که گفته اند، به آنها عمل نکرده اند؛ بلکه بر عکس گفته ها و تعهدات خود دیگر گونه عمل کرده و همیشه کوشیده اند که در منطقه تنش ودرگیری ایجاد نمایند.

    هر چه باشد از نظر دولت افغانستان درگیری و تنش در مرز ها به نفع هیچ کشوری نمیباشد و نه میتواند مشکلات موجود را حل کرده و از معضلات جاری میان دو کشور بکاهد. بلکه در عوض مشکلات را بیشتر کرده، بر پیچیده گی اوضاع افزوده و مانع تحقق صلح و ثبات در منطقه می گردد. دولت افغانستان اعلام کرده که خواهان ختم اینگونه مشکلات است و هرگز راضی نیست که درگیری وجنگ میان دو کشور به وقوع بپیوندد.

   در عین زمان نهادهای امنیتی و دفاعی کشور اعلام داشته اند که به هیچ صورت قبول کرده نمی توانند که یک کشور خارجی بر قلمرو کشور ما تعرض کرده و حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی افغانستان را زیر سوال ببرد. آنان گفته اند که آماده اند در برابر هر تعرض خارجی تا پای جان از حریم کشور دفاع نموده و جواب هر متجاوزی را با تمامت قدرت و توان بدهند. در عین حال مردم افغانستان به شمول باشنده های ولایات مرزی کشور با تمامت قوا پشت سر نیروهای امنیتی ودفاعی ما ایستاده اند. 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha