صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | امنیت تأسیسات عام‌المنفعه تأمین شود

امنیت تأسیسات عام‌المنفعه تأمین شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
امنیت تأسیسات عام‌المنفعه تأمین شود

کابل و چند شهر دیگر، از چند روز بدینسو برق ندارند. شب هنگام این شهر ها در تاریکی مطلق فرو میرود. دلیل این تاریکی این است که گروه طالبان با منفجر ساختن یک پایه در مسیر انتقال برق ازبیکستان به پایتخت در نزدیکی شهر پلخمری، جریان برق را قطع کرده اند. سخنگویان گروه طالبان به رسانه ها گفته اند که این کار را از آن جهت کرده اند که میخواهند دولت را زیر فشار بگذارند تا برق به قول آنان مناطق زیر اداره ی شان را تامین کند. اما شرکت برشنا و همچنان افکار عمومی بر طالبان الزام وارد میکند که آنان تأسیساتی را تخریب میکنند که از پول بیت المال مسلمانان آباد شده و نفع آن به عموم شهروندان کشور مربوط می شود. افکار عمومی بر این باور است که این عمل طالبان مانند دیگر اعمال شان واز جمله دست زدن به انتحار و اجرای عملیات های انفجاری که ویرانی شهر های کشور و قتل غیر نظامیان وافراد بیگناه را در پی می آورد، مخالف هر قاعده و اسلوب قانونی و شرعی است و هیچ فردی حق ندارد تأسیسات عام المنفعه که با صرف هزینه های زیاد از بیت المال مسلمانان آباد شده است را با هر بهانه‌ای ویران کنند.

    در  عین زمان، باور ها بر این است که طالبان با قطع برق می خواهند قدرت شان را به رخ بکشند و توانایی دولت و به ویژه نهاد های امنیتی ودفاعی را زیر سوال ببرند. طالبان به نیکی میدانند که پایتخت نماد اقتدار دولتی ومحل فعالیت صدها و هزاران نهاد خورد و بزرگ مربوط به دولت افغانستان و مرکز ثقل تصمیم‌گیری و اجرای آن از سوی دولت افغانستان میباشد. قطع برق نه تنها مردم ساکن پایتخت را زجر میدهد و زنده گی در پایتخت را مشکل و فعالیت های زنده گی را تا حدودی فلج می سازد؛ بلکه باعث ایجاد کندی در فرایندهای مربوط به فعالیت های نهادهای دولتی میگردد. طالبان با قطع برق در پی این اند که به افکار عمومی در افغانستان و حتا بیرون از آن بگویند دولت افغانستان توانایی لازم را در زمینه‌ی تامین امنیت تأسیسات عام المنفعه را ندارد.

    حمله بر تأسیسات عام المنفعه و نابود ساختن آن ها از سوی گروه های تبهکار ( طالبان وحتا گروه های جنایتکاری که دست به جرایم سازمان یافته میزنند و...) ، دولت ونهاد های خدمات رسانی عمومی  را در موقعیت دشواری قرار می دهد.

زیرا از یک طرف اتوریته و اقتدار دولت و نهادهای امنیتی ودفاعی را نزد افکار عمومی آسیب میرساند و افکار عمومی را نسبت به دولت و نهادهای شامل آن واز جمله نهاد های امنیتی و دفاعی بی اعتماد وبی باور میسازند؛ از سوی دیگر دوباره آباد کردن آن ها هزینه های گزافی را بر دولت و  تحمیل و ایجاب  برنامه ریزی و پلان گذاری و زمان زیادی را می نماید و دولت را در معرض قضاوت ودید شهروندان قرار میدهد.

    از این جهت ایجاب میکند که دوکار به گونه‌ی همزمان صورت بگیرد. یکی اینکه دولت ونهاد های امنیتی و دفاعی کشور باید تدابیر جدی را برای حفاظت و نگهداشت این تاسیسات روی دست بگیرند و به هیچ گروهی واز جمله طالبان و یا گروه های تبهکار وجنایتکاری که به هدف اخاذی ویا هم برای رسیدن به اهداف سیاسی دست به تخریب این تاسیسات میزنند، نباید این اجازه داده شود که دست به تخریب و ویرانی این تاسیسات بزنند. دولت باید از اقتدار خود با قوت و قدرت دفاع کند و به همه‌ی آن گروه هایی که با انجام اعمال این چنینی با دولت مصاف میدهند، باید درس داده شود که دیگر هیچگاه جزئت نکنند که بر تاسیسات دولتی حمله وآن ها را تخریب نمایند.

    دوم اینکه شرکت برشنا باید از دادن هر گونه امتیاز و یا وجه المعامله برای گروه های تبهکار و یا دسته جات وگروپ های متعلق به گروه طالبان امتناع کند. این بدان جهت توصیه می شود که محتمل است برخی گروه های تبهکار برای اخاذی هم که شده بر این تاسیسات حمله کنند. پیش ازین بار ها اتفاق افتاده که آنان آنتن ها و یا دفاتر شرکت های مخابراتی، شرکت های سرک سازی ویا هم وسایط شرکت های حمل ونقل را هدف قرار داده اند و زمینه‌ی معامله و اخاذی را برای خود مساعد کنند. محتمل است که این بار نوبت شرکت برشنا بوده و شاید هم حلقاتی پایه های انتقال برق به سمت پایتخت را هدف قرار داده باشند تا زمینه‌ی مطالبهی پول وانجام معامله را با این شرکت فراهم ساخته باشند.

    بنابراین باید امنیت تاسیسات عام المنفعه تامین شود و از تخریب آن ها که برای ساخت و به بهره برداری رسیدن آنها میلیون ها دالر هزینه شده وخون دل های فراونی ریخته شده وزحماتی کشیده شده، جلو گیری به عمل آید. از سوی دیگر، نباید به گروه های تبهکار اجازه داده شود که با قطع انرژی برق فعالیت های حیاتی را در شهر ها متوقف و به باور عمومی تلقین کنند که دولت ناتوان است و نمی تواند از تاسیسات و دارایی های عمومی حراست ونگهداشت کند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha