صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | یک گام بلند برای برگزاری انتخابات

یک گام بلند برای برگزاری انتخابات

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
یک گام بلند برای برگزاری انتخابات

روز گذشته روند ثبت نام رأی دهنده گان برای انتخابات پیش رو آغاز شد. محمد اشرف غنی، رییس جمهور وداکتر عبدالله عبدالله، رییس اجراییه‌ی کشور به صورت جداگانه به دو مرکز ثبت نام رأی دهنده گان مراجعه کرده وبا ارایه‌ی تذکره خویش خود را در فهرست رأی دهنده گان به ثبت رسانیدند. رییس جمهور و رییس اجراییه طی سخنانی تاکید کردند که انتخابات پیش رو از شفافیت کامل برخوردار بوده وحکومت به هیچ کس این اجازه را نخواهد داد که در فرایندهای مربوط به انتخابات مداخله نماید. آغاز ثبت نام رأی دهنده گان که یکی از مراحل مهم و پیش زمینه‌ای برای برگزاری انتخابات است. پس از تکمیل شدن کمیسیون مستقل انتخابات از نظر ساختاری، اعلام تقسیم اوقات انتخابات و مشخص شدن تاریخ برگزاری انتخابات و برخی امور مقدماتی دیگر، موضوعی که به تمام شک وتردیدها نسبت به اراده‌ی حکومت وحدت ملی برای برگزاری انتخابات که از سوی برخی سیاستگران وحلقات سیاسی و برخی نهادهای ناظر بر انتخابات مطرح می گردید، نقطه‌ی پایان گذاشت و بگومگوها در این زمینه را خاتمه بخشید.

   ثبت نام رأی دهنده گان یک گام بلند در راستای برگزاری انتخابات شورای ملی و شوراهای ولسوالی ها می باشد. زیرا مشخص شدن دقیق و درست میزان مجموعی رأی دهنده گان در هر ولایت و یا شهرهای کشور، شرط اساسی یک انتخابات شفاف و قابل اعتماد می باشد. تا میزان مجموعی رأی دهنده گان به صورت دقیق مشخص نباشد نمی توان مطمئن بود که چقدر رأی دهنده به نفع کدام کاندیدا رأی خود را به صندوق های ریخته اند و میزان مجموعی شرکت کننده ها در پروسه‌ی انتخابات چه قدر است. اگر میزان رأی دهنده ها به گونه‌ی که همه‌ی نیرو های سیاسی و شهروندان کشور روی آن توافق داشته باشد، مشخص نگردد، زیاد محتمل است که بعد از برگزاری انتخابات موجب شود که بگو مگو ها وکشمکش ها بر سر پذیرش نتایج انتخابات بالا بگیرد و مشکلات و چالش هایی را به وجود آورد.

    در حال حاضر ثبت نام رأی دهنده گان از روی تذکره های کاغذی صورت می گیرد. ایجاب میکند که دقت لازم به خرج داده شود که تذکره هایی مورد استفاده قرار گیرد که در مورد اصالت ودرستی آن شک و شبهه‌ای وجود نداشته باشد. زیرا همه چیز در گرو همین دقت لازم از سوی کارمندان پروسه‌ی ثبت نام است. میزان مجموعی رأی دهنده گان زمانی به گونه‌ی شفاف و روشن مشخص می شود که پروسه‌ی ثبت نام رأی دهنده گان به صورت دقیق ودرست انجام شود.

    ریاست ثبت احوال و نفوس مربوط به وزارت امور داخله در خصوص تثبیت اصالت و درستی تذکره های که نزد شهروندان اند وتایید آن یگانه مرجع با اعتبار واطمینان شمرده میشود، تلاش کند. چنانکه نظر ریاست احصاییه‌ی مرکزی در مورد میزان مجموعی نفوس ولایات و شهر های افغانستان یکی از موازین صحت و سقم، درستی و نادرستی میزان نفوس در کشور می باشد. همکاری ریاست های ثبت احوال و نفوس وزارت امور داخله و احصاییه‌ی مرکزی برای تثبیت میزان نفوس و نیز صحت و سقم تذکره های کاغذی موجود نزد شهروندان و یا هم تذکره هایی که تازه توزیع می شود در موفقیت وعدم موفقیت کمیسیون مستقل انتخابات در مورد تشخیص میزان درست مجموعی رأی دهنده گان شرط اساسی به شمار میرود.

    انتخابات سالم، شفاف، عادلانه وآزاد فرایندی است که بر تامین ثبات و استقرار و نیز به ایجاد یک اجماع ملی در خصوص شکل گیری نهادهای با اعتبار و دموکراتیک در کشور کمک میکند؛ امری که برای فایق آمدن بر مشکلات موجود و شکل گیری یک اجماع سیاسی همه نیروهای سیاسی کشور یک ضرورت و یک نیاز مبرم به حساب می آید. مشخص شدن دقیق ودرست میزان مجموعی ونیز میزان رأی دهنده گان در هر حوزه‌ی رأیگیری بدون شک شرط اساسی برای برگزاری انتخابات سالم، شفاف، عادلانه وآزاد می باشد. در نبود چنین آمار و ارقام قابل اعتماد که همه نیروهای سیاسی بالای آن اعتماد واطمینان کنند، مشکل است که بتوان در خصوص نتایج و برآیند انتخابات به یک اجماع رسید و همه نیروهای سیاسی را برای قبول آن قانع ساخت.

    ایجاب میکند که کمیسیون مستقل انتخابات طرز العمل های دقیق و درستی را در این زمینه طرح کرده وبه اجرا بگذارد که بتواند تیم های موظف در زمینه‌ی ثبت نام رأی دهنده گان را در زمینه‌ی ثبت نام دقیق و درست یاری رسانده و راهگشای خوبی برای اشخاص و افراد شاغل در پروسه‌ی ثبت نام رأی دهنده گان باشد. افراد و اشخاص شاغل در پروسه‌ی ثبت رأی دهنده گان باید با مسئوولیت پذیری و با به کارگیری دقت لازم این وظیفه‌ی خطیر را به انجام برساند. زیرا همه چیز بر می گردد به اینکه آنان تا چه اندازه اطمینان واعتبار شهروندان را نسبت به نتیجه‌ی کار شان جلب نماید.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha