صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | امنیت واحدهای اداری در مناطق آسیب‎پذیر تقویت شود

امنیت واحدهای اداری در مناطق آسیب‎پذیر تقویت شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
امنیت واحدهای اداری در مناطق آسیب‎پذیر تقویت شود

هفته‎ی که گذشت یکی از خونین ترین هفته‎ها برای ولایت غزنی بود. در رویدادی در ولسوالی خواجه عمری این ولایت نزدیک به سی تن به شمول ولسوال این ولسوالی شهید وجمع دیگری زخمی شدند. بنا به گزارش ها این رویداد زمانی اتفاق افتاد که گروه طالبان عملیات مرگباری را بالای این ولسوالی سامان داده وبه قول قوماندان امنیه ی ولایت غزنی طالبان در حمله بالای این ولسوالی از اسلحه ی پیشرفته به شمول تفنگ های لیزری و دوربین های شب بین استفاده کرده اند. این حمله نشان میدهد که حمله بالای نقاط آسیب پذیر وواحد های اداری که توانایی اندکی برای دفع وطرد حملات هراس افگنانه را دارند میتواند یکی از تاکتیک های جدید گروه طالبان، شبکه ی حقانی و دیگر گروه های هراس افگن باشد. زیرا همانگونه که پیش ازین قوماندان ماموریت حمایت قاطع گفته بود طالبان در حال حاضر تلاش برای تسلط بر شهر های بزرگ ومناطق پر جمعیت را کنار گذاشته وبرای اظهار وجود به افراد خود در افغانستان هدایت داده که حملات انتحاری وانفجاری را بیشتر سازند؛ زیاد محتمل به نظر میرسد که افراد این گروه هدایت گرفته باشند که پس ازین به نقاط ضعیف وآسیب پذیر حمله کنند و ازین طریق ماجرا خلق کنند وتبلیغات به نفع خود به راه بیاندازند.

اگر چنین فرضیه ی درست باشد ایجاب میکند که دولت ونهاد های امنیتی ودفاعی کشور به ویژه حکومت های محلی ولایات توجه زیاد تری را نسبت به این نقاط به خرچ داده وپیش از پیش میزان کنش های احتمالی دشمن را ارزیابی کرده و متناسب با آن به تقویت قوای امنیتی ودفاعی مستقر در ولسوالی ها بپردازند. در عین زمان ایجاب میکند که موضوع کشف واستخبارات جدی تلقی شده ونسبت به تحرکات احتمالی دشمن از پیش معلومات گرد اوری شده وپیشاپیش تدابیر ویژه وبرنامه ی طرد ودفع حملات احتمالی در نظر گرفته شود.  

پس از حمله بالای ولسوالی خواجه عمری این ادعا از سوی برخی از اعضای شورای ولایتی این ولایت مطرح گردید مبنی بر این که از سوی حکومت محلی ولایت غزنی نسبت به وضعیت امنیتی ونیز تقویت و بالا بردن ظرفیت قوای امنیتی مستقر در این ولسوالی از نقطه ی نظر تشکیل وتسلیحات وامکانات توجه چندانی به  عمل نیامده وتاکید شده است که اگر پس ازین از سوی حکومت محلی در این خصوص توجه موثر به عمل نیاید احتمال تکرار رویداد اخر هفته ی گذشته در هر یک از ولسوالی های مشابه ولسوالی خواجه عمری قویا مطرح میباشد.

لازم است این ادعا از سوی دولت، نهاد های امنیتی ودفاعی کشور وبه ویژه حکومت های محلی به گونه ی دقیق وهمه جانبه بررسی وارزیابی گردیده ونقاط ضعف وعوامل ایجاد کننده وتقویت میزان اسیب پذیری در زمینه ی تامین امنیت وبروز تهدید های امنیتی در واحد های اداری در ولایات مختلف شناسایی وبرای رفع آنها به موقع تصمیم اتخاذ گردد.    در گذشته وپس از رویداد های مشابهی در ولسوالی های واز جمله ولسوالی های دور دست همیشه این ادعا مطرح گردیده که توجه واز جمله توجه حکومت های محلی اندک بوده، وادعا شده بوده که کشف واستخبارات ضعیف عمل کرده، تشکیلات نهاد های امنیتی برابر با نیاز ها نبوده، هماهنگی بین نهادهای مختلف موجود نبوده ونیروی کمکی به موقع به محل اعزام نگردیده و...؛ وپس از رویداد خواجه عمری دقیقا همین نکات از سوی اعضای شورای ولایتی غزنی مطرح گردیده وبه رسانه ها گفته شده است.    با در نظر داشت موضوعات فوق لازم است تا راجع به امنیت واحد های اداری به ویژه آن واحدهای اداری که در معرض اسیب پذیری قرار دارند از سوی ارگان ها ونهاد های امنیتی مطالعه وارزیابی لازم به عمل امده وبرای مقابله با حملات احتمالی دشمن بالای این واحد های اداری ظرفیت های دفاعی وکشفی وامکانات مورد نیاز حفاظت این واحد ها بالا برده شود. ودر صورت نیاز کوشش به عمل آید که راجع به تشکیلات قطعات موظف ومستقر در این واحد های اداری متناسب با میزان تهدید ها وحضور دشمن تجدید نظر به عمل آمده واماده گی ها واحضارات به میزانی بلند برده شود که دشمن نتواند رویدادی مانند رویداد ولسوالی خواجه عمری را در دیگر ولسوالی های ولایت غزنی وسایر ولسوالی ها در ولایات دیگر را رقم بزنند. 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha