صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | آیا واقعاً پاکستان رهبران طالبان را زیر فشار قرار داده است؟

آیا واقعاً پاکستان رهبران طالبان را زیر فشار قرار داده است؟

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
آیا واقعاً پاکستان رهبران طالبان را زیر فشار قرار داده است؟

ملا عبدالسلام ضعیف سفیر پیشین گروه طالبان در اسلام آباد به تازه‌گی در صحبت با روزنامه‌ی دیلی تایمز گفته است که اخیراً پاکستان فشارها بر سران و رهبران گروه طالبان را افزایش داده است. ملاعبدالسلام ضعیف گفته است که به تازه‌گی حکومت پاکستان شماری از رهبران گروه طالبان را بازداشت کرده و می‌خواهد این گروه را زیر فشار قرار دهد؛ اما آقای ضعیف افزوده که گروه طالبان زیر بار فشارهای پاکستان نخواهند رفت. در همین حال، منابعی در حکومت افغانستان در صحبت با رسانه‌ها ضمن نادرست خواندن اظهارات آقای ضعیف، گفته اند که هیچ رهبر و فرمانده‌ی گروه‌ طالبان به این تازه‌گی‌ها بازداشت نشده و افزوده اند که پاکستان می‌خواهد روند صلح با طالبان را به سود خودش مدیریت کند. پیش از این گزارش‌هایی وجود داشت که گفته می‌شد، پاکستان آنعده از سران و فرماندهان گروه طالبان که علاقمندی و تمایل برای پیوستن به روند صلح داشته باشند را بازداشت نموده و یاهم به قتل می‌رساند.

آقای ضعیف درحالی ادعای بازداشت و زیر فشار قرار گرفتن طالبان را مطرح می‌کند که به گفته‌ی مقام‌های ارشد نظامی ایالات متحده‌ی امریکا، پاکستان تاهنوز هیچ اقدامی در راستای ازمیان برداشتن پناهگاه‌های گروه طالبان و شبکه‌ی حقانی نکرده و نه هم بر رهبران این گروه فشار آورده که به مصالحه و گفت‌وگو با حکومت افغانستان حاضر شوند. ایالات متحده‌ی امریکا پس از اعلام راهبرد جدید نظامی‌اش در قبال افغانستان و جنوب آسیا، از پاکستان به صراحت خواست که علیه پناهگاه‌های طالبان و شبکه‌ی حقانی در قلمرواش اقدام کند و بر آنعده از سران و رهبران گروه طالبان که در آنسوی خط دیورند بود و باش و فعالیت دارند، فشار وارد نماید تا آنان مجبور شوند به فراخوان صلح حکومت افغانستان لبیک بگویند و به گفت‌وگو و مصالحه تن دهند. ولی پاکستان تاهنوز هیچ اقدامی در این راستا انجام نداده است. مقام‌های پاکستانی ضمن اینکه به خواست‌های ایالات متحده‌ی امریکا در پیوند به ازمیان برداشتن پناهگاه‌های طالبان و شبکه‌ی حقانی پاسخ مثبت نداده و هیچ تلاشی برای وارد کردن فشار بر رهبران طالبان انجام نداده؛ دست به فرافگنی زده، موجودیت پناهگاه‌ها و رهبران طالبان در قلمرواش را انکار کرده و گفته اند که تمامی رهبران طالبان و شبکه‌ی حقانی در افغانستان بود و باش و فعالیت دارند. چیزی که از سوی حکومت افغانستان به شدت رد می‌شود. 

واقعیت این است که پاکستان نمی‌خواهد گروه طالبان روی میز مذاکره حاضر شود و با حکومت افغانستان گفت‌وگو کند. پاکستان نمی‌خواهد گفت‌وگوهای صلح افغانستان به نتیجه برسد و ثبات؛ امنیت در این کشور حاکم شود. پاکستان حتا با تحمل تمامی فشارهای سیاسی، دیپلوماتیک و مالی ایالات متحده‌ی امریکا، حاضر نشده به پروسه‌ی صلح افغانستان کمک کند. پاکستان به افغانستان به عنوان عمق استراتیژیک و گره‌گاه منافع راهبردی‌اش نگاه می‌کند و می‌خواهد این جغرافیا را به حوزه‌ی نفوذ سیاسی و نظامی‌اش مبدل کند. اردو و استخبارات نظامی پاکستان تلاش دارد با سبوتاژ گفت‌وگوهای صلح، به طالبان زمان بخرد و با خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، یکبار دیگر این گروه‌ را بر جغرافیای افغانستان مسلط کند تا نفوذ مخرب‌اش در این کشور برای همیش تأمین و حفظ شود. موضوع خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان که پس از اعلام نقشه‌ی راه صلح حکومت افغانستان، از سوی گروه طالبان مطرح شد، به اشاره‌ی اداره‌ی استخبارات و نظامیان پاکستانی مطرح شده تا بن‌بست صلح افغانستان شکسته نشود. بنابراین، اظهارات اخیر ملاعبدالسلام ضعیف در مورد اینکه گویا رهبران طالبان از سوی حکومت پاکستان زیر فشار قرار میگیرند و بازداشت می‌شوند، واقعیت ندارد. این اظهارات برای کاستن فشارهای سیاسی و مالی ایالات متحده‌ی امریکا بر پاکستان مطرح می‌شود و می‌تواند بخشی از برنامه‌های تبلیغاتی و جنگ روانی پاکستان باشد.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha