صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | منابع مالی طالبان محدود می‌شود؟

منابع مالی طالبان محدود می‌شود؟

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
منابع مالی طالبان محدود می‌شود؟

نیروهای ماموریت حمایت قاطع و نیروهای هوایی افغانستان، اخیراً عملیات تخریب کارخانه‌های مواد مخدر طالبان را شدت بخشیده اند. این نیروها طی عملیات‌های مشترک، در جریان یک هفته‌ی گذشته چندین کارخانه‌ی تولید مواد مخدر طالبان در ولایت‌های فراه و نیمروز ازبین برده اند. نیروهای ماموریت حمایت قاطع اعلام کرده اند که در جریان هفته‌ی گذشته 11 حمله‌ی هوایی را به‌منظور ازمیان بردن کارخانه‌های تولید مواد مخدر طالبان در این دو ولایت غربی افغانستان راه اندازی کرده اند. یک ماه پیش نیروهای امریکایی و افغان چندین کارخانه‌ی تولید مواد مخدر طالبان در ولایت هلمند را هدف قرار داده و تخریب کردند. هرچند حملات هوایی نیروهای امریکایی و ناتو به هدف تخریب کارخانه‌های مواد مخدر طالبان در ماه نوامبر سال 2017 میلادی آغاز گردید، اما این حملات در سال 2018 و به ویژه در هفته‌های اخیر تشدید شده است. مهتمرین هدف تخریب کارخانه های تولید مواد مخدر طالبان، قطع درآمدها و منابع پولی‌ای است که طالبان از این طریق به دست می‌آورند. نیاز است این حملات با دقت و هماهنگی بیشتر اجرا شود تا به غیرنظامیان آسیب نه‌رسد. از آنجایی که طالبان در کارخانه‌های تولید مواد مخدر، افراد ملکی و غیرنظامی را به کار می‌گمارند، عملیات تخریب کارخانه‌های مواد مخدر می‌تواند جان صدها غیرنظامی را که در این کارخانه‌ها مشغول کار اند، به خطر بیندازد.

 از اینرو به‌منظور اینکه به گارگران غیرنظامی‌ای که بنابر نبود زمینه‌های اشتغال در کشور مجبور می‌شوند در کارخانه‌های مواد مخدر طالبان کار کنند، آسیب نه‌رسد؛ نیاز است عملیات‌های تخریب و ازمیان بردن کارخانه‌های مواد مخدر در جریان شب اجرا شود.

بر بنیاد آمارها، گروه طالبان سالانه 200 میلیون دالر از تولید و قاچاق مواد مخدر به دست می‌آورند. طالبان بخش بزرگی از نیازهای مالی شان را از همین آدرس تأمین می‌کنند و به جنگ و خشونت در برابر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه می‌دهند. طالبان و گروه‌های مخالف مسلح دیگر تا زمانی به عمر شورشگری و فعالیت‌های تروریستی و تخریبی شان ادامه خواهند داد که بر روند کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر مسلط باشند. مواد مخدر اگر از یکسو سبب دوام جنگ و خشونت در افغانستان می‌شود، از جانب دیگر باعث می‌شود که و جهه‌ی بین‌المللی افغانستان بیشتر آسیب ببیند و این کشور همچنان در صدر تولید کنندگان مواد مخدر در جهان قرار داشته باشد.

گروه طالبان گذشته از تولید و قاچاق مواد مخدر، منابع مالی‌اش را از طریق جمع‌آوری عشر و زکات و دریافت کمک و اعانه از سوی برخی ثروتمندان مربوط به کشورهای عربی حوزه‌ی خلیج فارس تأمین می‌کنند. یکی از هدف‌های گروه طالبان برای مسلط شدن بر مناطق پرجمعیت و شاهراه‌ها، جمع‌آوری عشر و زکات از مردمان محل و باجگیری از وسایط باربری‌ای است که اموال تجارتی را از بنادر کشور به شهرها انتقال می‌دهند. طالبان در جریان دو سال گذشته به شدت تلاش کرده اند تا به ولسوالی‌ها پرجمعیت و حتا مراکز برخی ولایات و همچنین شاهرا‌های عمومی مسلط شوند تا به منابع بیشتر مالی دسترسی پیدا کنند. گزارش‌هایی وجود دارد که برخی تجار و ثروتمندان کشورهای عربی خلیج فارس که در زمان حاکمیت گروه طالبان بخشی از نیازهای مالی طالبان را تأمین می‌کردند، هنوزهم روند ارسال کمک‌های شان به این گروه را قطع نکرده اند.

ایالات متحده‌ی امریکا باید این سرمایه‌داران را شناسایی و تحریم کند. امریکا همچنین باید بانک‌ها و حسابات بانکی‌ای را که گروه‌های تروریستی و از جمله گروه طالبان را تمویل می‌کنند، کنترول و تحریم کند. از این طریق یک بخش بزرگ منابع مالی طالبان قطع گردیده و از شدت فعالیت و تحرکات این گروه در افغانستان می‌کاهد. وارد کردن فشار نظامی بر طالبان هرچند موثریت خود را دارد؛ اما برای پایان دادن به تحرکات این گروه، تنها فشار نظامی بسنده نیست.

باید فشارهای نظامی، سیاسی، مذهبی و مالی به صورت همزمان بر طالبان اعمال شود تا این گروه توان ادامه‌ی جنگ و ستیزه‌جویی را از دست داده و به گفت‌وگو و مصالحه به عنوان نخستین و آخرین گزینه، تن دهند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha