صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | حملات هوایی و توپخانه‎‌یی نظامیان پاکستان متوقف شود

حملات هوایی و توپخانه‎‌یی نظامیان پاکستان متوقف شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
حملات هوایی و توپخانه‎‌یی نظامیان پاکستان متوقف شود

ولایت های شرقی کشور در روزهای گذشته شاهد حملات توپخانه‌یی وهوایی نظامیان پاکستان بوده است. به گفته‌ی مسؤولان محلی ولایت کنر، طیارات جنگنده‌ی اردوی پاکستان روز پنجشنبه بر مناطقی از ولسوالی دانگام ولایت کنر بمب پرتاپ کرده و همچنین ده ها راکت از آنسوی خط دیورند بر بخش هایی از این ولسوالی اصابت کرده است. گرچه این بار اول نیست که نظامیان پاکستانی مناطقی در داخل افغانستان را هدف حملات توپخانه‌یی و هوایی قرار میدهند؛ اما آنچه حملات اخیر نظامیان پاکستان را از گذشته متفاوت نشان میدهد این است که از نظر زمانی این حملات درست در آستانه‌ی سفر هیئت بلند پایه‌ی آن کشور تحت ریاست شاهد خاقان عباسی، و همچنان هدف قرار گرفتن یک نشست مقامات بلند پایه‌ی طالبان در یکی از مدارس دینی در ولایت کندز وکشته و زخمی شدن تعدادی از بلند رتبه ترین فرماندهان این گروه، انجام می یابد. کشته شدن سران و فرماندهان طالبان در دشت ارچی ولایت کندز بازتاب وسیعی در رسانه ها و مطبوعات پاکستان داشته و واکنش های شدیدی را از آدرس حلقاتی که به گونه‌ی سنتی حامی طالبان وشبکه‌ی حقانی شمرده می شوند، در پی داشته است.

 واکنش هایی که از نظر آگاهان مسایل امنیتی بیانگر نوعی شوک و خشم و ناراحتی این حلقات و گروه های مورد حمایت شان در افغانستان می باشد. زیرا این حمله توانسته برنامه های طالبان وشبکه‌ی حقانی وگروه های همفکر و همکار شان را برهم زده وافراد کلیدی این گروه ها را به قتل برساند.

  حملات هوایی و توپخانه‌یی اردوی پاکستان بر قلمرو افغانستان نقض آشکار حریم کشور مستقل ودارای حاکمیت ملی افغانستان بوده، قوانین و قواعد حاکم بر نظام بین المللی را زیر پا کرده و برخلاف روحیه‌ی همسایه گی وضد حسن همجواری محسوب میگردد. بر اساس قواعد و ضوابطی بین المللی، هیچ کشوری با هیچ بهانه‌ای حق این را ندارد که قلمرو کشور دیگر و حریم همسایه‌ی خود را اینگونه مورد حمله قرار دهد.

    اینهمه باعث شده که برخی فکر کنند جنگ نیابتی و اعلام ناشده‌ی اردوی پاکستان در برابر دولت و مردم افغانستان در حال تبدیل شدن به یک جنگ رو در رو و مستقیم می باشد. چیزی که به هیچ صورت به نفع هر دو کشور و هر دو ملت نمی باشد. زیرا تداوم و دامنه دار شدن این وضعیت می‎تواند اوضاع در منطقه را بیش از هر زمان دیگر بغرنج وپیچیده سازد و میتواند مشکلات و معضلات موجود میان دو کشور  را بیشتر وسیع تر سازد. می تواند امنیت و ثبات در منطقه را بیش از آنچه که در حال حاضر است به مخاطره اندازد. به همین خاطر هم بوده که مقامات کشور ما مصرانه از مقامات در اسلام آباد خواسته و میخواهند که به این وضعیت باید خاتمه داده شده و جلو این حملات گرفته شود.  این حملات که از آن به عنوان «تخلفات مرزی» یاد گردیده، یکی از مباحث عمده‌ی نشست ها و دیدارهای مقامات عالی رتبه‌ی افغانستان واز جمله محمداشرف  غنی، رییس جمهور و دکتور  عبدالله عبدالله، رییس اجراییه با صدر اعظم پاکستان بوده است. مقامات حکومت افغانستان از
صدر  اعظم پاکستان خواسته اند که هر چه عاجل و فوری این حملات متوقف شود.

    آنچه که سخنگویان حکومت در خصوص نتایج این دیدار ها با رسانه ها شریک کرده اند، این است که از صدر اعظم پاکستان با جدیت خواسته شده که مشکل تخطی های مرزی در حوالی خط فرضی دیورند را حل کرده و به سلسله حملات توپخانه‌یی و هوایی در این نقاط برای همیشه پایان دهد. گفته شده که صدر اعظم شاهد خاقان عباسی نیز وعده سپرده که این معضل را حل خواهد کرد.   به هرحال لازم است تلاش صورت بگیرد تا اوضاع میان دو کشور بیش ازین خرابتر نشده و مشکلات افزایش نیابد. بلکه در عوض باید کوشش همه جانبه به عمل آید که مشکلات موجود هم حل و فصل شده وروابط دو کشور به حالت عادی خود برگردد. هر دو کشور منافع زیادی در حسن روابط و احترام متقابل دارند. منافعی که همه‌ی ساحات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی  واجتماعی را احتوا میکند.   

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha