صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | مذاکرات دولت با دولت، کلید حل مشکلات موجود میان افغانستان و پاکستان

مذاکرات دولت با دولت، کلید حل مشکلات موجود میان افغانستان و پاکستان

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مذاکرات دولت با دولت، کلید حل مشکلات موجود میان افغانستان و پاکستان

شاهد خاقان عباسی، صدر اعظم پاکستان بنا به دعوت رسمی حکومت افغانستان، روز گذشته به کابل آمد و با رییس جمهور و رییس اجراییۀ افغانستان به طور جداگانه ملاقات نمود. روابط دوجانبه، مبارزه با تروریزم، اتصال منطقوی، مذاکرات صلح به رهبری ومالکیت افغانها، تخطی ها در امتداد خط فرضی دیورند، عودت آبرومندانۀ مهاجران، پروژه های سرک سازی وخط آهن، تبادلۀ زندانیان و نهایی سازی « پلان عمل افغانستان – پاکستان برای صلح وهمبسته گی»، عمده ترین موضوعات مورد بحث در این دیدار بوده است. اما آنچه به نقل از سخنگویان حکومت وحدت ملی در رسانه ها به نشر رسیده، عمده ترین هدف سفر صدر اعظم پاکستان به افغانستان تلاش مقامات دو کشور در راستای اعتماد سازی و بهینه سازی روابط ذات البینی دو کشور است. روابط افغانستان و پاکستان در حال حاضر در بدترین حالت خود طی سال های اخیر قرار دارد. دلیل اصلی خرابی روابط دو کشور، مداخلات پاکستان در افغانستان وحمایت هایی است که این کشور از گروه های شامل درگیری در برابر دولت ومردم افغانستان مانند گروه طالبان و شبکۀ حقانی و...، به عمل می آورد.

    این همه باعث شده که دو کشور علی الرغم مشترکات دینی، فرهنگی وتاریخی و نیز خطرات وتهدیدات مشترک ناشی از کنشگری هراس افگنانه توسط گروه های هراس افگن عمدتاً مرتبط با جریانات تروریستی منطقوی وجهانی، نتوانند راجع به مسایل حیاتی دوجانبه با هم به تفاهم و توافق رسیده، مشکلات و معضلات موجود را حل و فصل نمایند.

   این در حالی است که دولت های هر دو کشور می توانند با هم تعامل نموده و با درنظر داشت منافعی که در این نوع تعامل موجود است در زمینه های مختلف امنیتی، سیاسی، اقتصادی و...، همکاری نموده ودر برابر تهدیدات وخطرات ناشی از کنشگری هراس افگنانه، دوشادوش هم ایستاده وامنیت وثبات را در دو کشور تحکیم و صلح را در کل منطقه محقق سازند.

    تعامل دولت با دولت آنهم در قالب قواعد شناخته شده در عرصۀ روابط بین المللی به جای اتکا بر گروه ها و حلقات مافیایی وگروه های هراس افگن، میتواند مشکلات و معضلات موجود را به گونۀ اساسی حل وفصل نماید. بهبود روابط با دولت مشروع و قانونی افغانستان که با رأی مردم افغانستان به میان آمده و به تمام قواعد و ضوابط حاکم بر روابط بین المللی خود را متعهد میداند ودر حال حاضر با تمام ممالک جهان دارای روابط حسنه مبتنی بر احترام متقابل بوده و معتقد بر مسئوولیت پذیری دولت ها در قبال صلح وثبات منطقوی وجهانی به نفع پاکستان و هر کشور دیگری در منطقه است.

    اما هنوز شک وتردید هایی نسبت به صداقت پاکستان در قبال هر نوع گفتگو و تعهدات مسئوولان و مقامات کشور پاکستان به جانب افغانی و شرکای بین المللی آن موجود است. دلیل این شک وتردیدها هم این است که این مقامات همیشه آنچه را که گفته ویا تعهد سپرده صادقانه به آن عمل نکرده اند؛ بلکه از نظر عمل، درست در نقطه‌ی مقابل آنچه که گفته اند قرار داشته اند.

    دلیل دو رویی و عدم صداقت پاکستان هم این است که این کشور شدیداً گرفتار توهم و دشمن پنداری افغانستان بوده و برای خود در افغانستان عمق استراتیژیک تعریف کرده است. عمق استراتیژیک این کشور در افغانستان آن است که در کشور ما یک دولت ضعیف وگوش به فرمان پاکستان بر سر قدرت باشد ودر سیاست خارجی خود معطوف به مشوره ها و نقطه نظرات سیاستگران پاکستانی عمل کند. عمق دیدگاه این کشور نسبت به افغانستان این است که افغانستان را برای کشور خود حیاط خلوت تصور کرده و میخواهند امور این حیاط خلوت فرضی وخیالی این سیاستگران، بر اساس نقطه نظرات آنان مدیریت شود.

    راز حمایت پاکستانی ها از گروه هایی چون طالبان وشبکۀ حقانی و...، هم همین است که با فعالیت ها و کنشگری هراس افگنانۀ این گروه ها از یکسو مانع تحکیم وتقویت نظم دولتی در افغانستان میگردند و از سوی دیگر بر فرض اگر بتوانند آنان را به قدرت برسانند ویا حد اقل بر بخشی از قدرت در افغانستان شریک شان سازند، خیال وتصور شان این است که ازین طریق میتوانند اهداف خود را محقق سازند.

   اما همانگونه که گفته آمدیم، یگانه راه مطمئن و بی خطر برای نه تنها کشور پاکستان، بلکه همه‌ی کشور های که فکر میکنند در افغانستان منافع دارند، این است که از فورمول تعامل دولت با دولت استفاده نموده ودر صدد تامین وتقویت روابط با دولت مشروع وقانونی افغانستان باشند. این به نفع همه‌ی کشور های منطقه و جهان و مطمئن ترین راه برای حضور وایفای نقش و همچنان حراست از منافع مشروع این کشور ها میباشد. پاکستان برای نگهداشت وحراست از منافع خودش باید منافع کشور ما را به رسمیت شناخته ودر صدد تقویت روابط دوجانبه با افغانستان از طریق حسن تعامل دولت با دولت و بر بنیاد احترام متقابل برآمده، سیاست خارجی خود را طرح وبه اجرا بگذارد. اتکا بر گروه های تروریستی و بهره گیری از آن ها در راستای سیاست خارجی به نفع هیچ کشوری نمی باشد.  

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha