صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | پاکستان روش خود در قبال همسایه‌ها را تغییر دهد

پاکستان روش خود در قبال همسایه‌ها را تغییر دهد

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پاکستان روش خود در قبال همسایه‌ها را تغییر دهد

یک هیئت وزارت امور خارجه‌ی پاکستان روز گذشته به هدف شرکت در سومین نشست برنامه‌ی عمل مشترک دولت افغانستان و پاکستان برای صلح، به کابل سفر نموده و با مقامات در وزارت امور خارجه‌ی افغانستان دیدار کردند. گرچه از این نشست چیزهای بیشتری به نشر نرسیده، اما گفته شده که هدف از این سفر و دیدار این است که مسایل مرتبط به موضوع صلح در افغانستان از سوی هیئت پاکستانی و مقامات در وزارت خارجه‌ی کشور ما به بحث گرفته شود. سفر هیئت پاکستان در حالی صورت میگیرد که قرار است روز جمعه‎ی هفته‌ی جاری شاهد خاقان عباسی، صدر اعظم پاکستان بنا به دعوت مقامات عالی رتبه‌ی افغانستان به کابل آمده و با محمد اشرف غنی رییس جمهور و داکترعبدالله عبدالله، رییس اجراییه‌ی حکومت ملاقات نماید. این سفرها در فرصت زمانی‌ای انجام می یابد که روابط دو کشور در بد ترین حالت خود قرار داشته و مشکلات زیادی بر مناسبات دو کشور سایه انداخته است. انتظار این است که آمد و رفت ها بتواند فضای اعتماد بین دو کشور را بهبود بخشیده و یک صفحه‌ی نوی را در روابط دو کشور باز نماید.

   افغانستان انتظار دارد که دولت پاکستان بر اساس تعهداتی که پیش ازین متقبل شده و نیز بر اساس آنچه که به جامعه‌ی جهانی سپرده، مبارزه در برابر تروریزم و هراس افگنی را تشدید کرده و پناهگاه های امن و مراکز متعلق به گروه های تروریستی در خاک خود را مسدود و دست از حمایت آن عده گروه هایی که در برابر دولت افغانستان در حال نبرد اند، بردارد. پاکستان آماده شود که برای تحقق صلح در افغانستان وختم منازعه و خشونت با دولت افغانستان همکاری کند.

    دولت پاکستان از آن جهت که در امر مبارزه در برابر هراس افگنی از خود صداقت لازم را نشان نداده، از مدت ها است که زیر فشار جامعه‌ی جهانی واز جمله ایالات متحده‌ی امریکا قرار دارد. جامعه‌ی جهانی از دولت این کشور می خواهد که در زمینه‌ی سرکوب تروریزم و تحقق صلح در افغانستان و منطقه همکاری کند. ایالات متحده‌ی امریکا در حال حاضر کمک های خود به پاکستان را به حالت تعلیق درآورده و دوام کمک ها به این کشور را منوط به این کرده که پاکستان پناهگاه های امن هراس افگنان در در قلمروش را ازمیان بردارد.

    گزارش های که به نشر رسیده بیانگر این است که دولت پاکستان تا اکنون نتوانسته قناعت جامعه‌ی جهانی ودولت افغانستان را فراهم کند و آخرین اظهارات دولتمردان افغانستان و برخی فرماندهان ماموریت حمایت قاطع مبین این است که پاکستان تا ایندم هیچ گامی در امر مبارزه علیه تروریزم و بستن پناهگاه های امن گروه های هراس افگن به شمول طالبان وشبکه‌ی حقانی نبرداشته که بتواند صداقت این کشور را به اثبات برساند و باعث شود که جامعه‌ی جهانی ودولت افغانستان به این کشور اعتماد نماید.

به نظر میرسد که نیاز باشد تا دولت پاکستان بیش ازین در این راه اقدامات لازم ومورد انتظار جامعه‌ی بین المللی ودولت افغانستان را به عمل آورده وگام های صادقانه بردارد.

    پاکستان تا ایندم در برابر همسایه گان به شمول افغانستان و هند همیشه سیاست خصمانه داشته و هیچگاهی صداقت لازم را از خود به نمایش نگذاشته است.

پاکستان تا ایندم به گونه‌ی عمل کرده که سبب بی ثباتی و تقویت بد امنی در افغانستان ومنطقه شده است. پاکستان با اذعان براینکه حمایت از گروه های تروریستی به نفع این کشور بوده و تأمین کننده اهداف و نیات این کشور می باشد، از این گروه ها حمایت کرده و تمام امکانات و تسهیلات تداوم خشونت در افغانستان را تامین کرده و در اختیار این گروه ها قرار داده است.

  ایجاب میکند که پاکستان این روش خود را تغییر داده و برای همکاری با افغانستان و شرکای بین المللی اش در امر مبارزه برای ریشه کن شدن تروریزم و تقویت امنیت و ثبات در افغانستان همکاری نماید.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha