صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | تعهد حکومت بر برگزاری انتخابات شفاف

تعهد حکومت بر برگزاری انتخابات شفاف

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تعهد حکومت بر برگزاری انتخابات شفاف

کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته طی یک کنفرانس خبری، 28 میزان سال روان خورشیدی را تاریخ برگزاری انتخابات شورای ملی و شورا های ولسوالی ها اعلام کرد و عمده ترین دلایل تاخیر در برگزاری انتخابات از 16 سرطان به 28 میزان را اتلاف وقت بنا به مصروفیت این کمیسیون برای آماده سازی سامانه‌ی رأی گیری الکترونیکی که آنهم سر انجام به خاطر برخی عوامل هیچگاه آماده نگردید و برخی مشکلات ناشی از تغییر وتبدیل ها در رهبری کمیسیون و...، دانسته وگفته است که آنان به زودی ثبت نام رأی دهنده گان را بر بنیاد تذکره های کاغذی به عنوان اولین اقدام برای برگزاری انتخابات آغاز خواهد کرد. سازمان ملل متحد و همچنان سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) از اعلام تاریخ برگزاری انتخابات استقبال کرده اند. سازمان ناتو اعلام داشته که برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه وآزاد بر دوام دموکراسی و همچنان امنیت مطمئن و ثبات در افغانستان تاثیرات ژرفی از خود بر جای خواهد گذاشت.

    این همه در حالی است که برخی نگرانی ها از سوی نهادهای ناظر انتخاباتی و همچنان شهروندان کشور بنا بر موجودیت معضل امنیت در کشور مطرح میگردد. قرار آمارهای خود کمیسیون مستقل انتخابات در حال حاضر 1000 مرکز انتخاباتی زیر تهدید قرار داشته و به میزان قابل توجهی از مراکز انتخاباتی عملاً مسدود می باشند. در عین زمان این نهادها و همچنان این تعداد شهروندان با اشاره بر موجودیت برخی مشکلات در مسایل تخنیکی برگزاری انتخابات و مشکلات ساختاری کمیسیون های انتخاباتی از عدم برگزاری انتخابات به موقع وزمان تعیین شده ابراز نگرانی میکنند.

    مسئوولان در نهاد های امنیتی کشور به شهروندان اطمینان میدهند که تا زمان برگزاری انتخابات، امنیت تعداد زیادی از مراکزی که زیر تهدید امنیتی قرار دارد را به گونه‌ی قناعت بخشی تامین کرده و زمینۀ برگزاری انتخابات در آن مراکز را آماده خواهد کرد. مسؤولان نهادهای امنیتی، تامین امنیت مراکز انتخاباتی را از جمله‌ی اولویت های این نهاد ها دانسته اعلام داشته اند که تا اکنون مواد انتخاباتی در 23 ولایت رسیده است.

   در عین زمان، حکومت از برگزاری به موقع انتخابات شورای ملی و شورا های ولسوالی ها اطمینان داده و گفته اند که انتخابات به گونه‌ی شفاف برگزار خواهد شد. محمد اشرف غنی، رییس جمهور در سفری که روز گذشته به ولایت پکتیا داشت، در جریان سخنرانی خود خطاب به شهروندان این ولایت گفت که دولت در برگزاری انتخابات شفاف متعهد بوده و به شهروندان اطمینان میدهد که دولت تمام همت خود را بر این متمرکز خواهد کرد که کمیسیون مستقل انتخابات را در برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه وآزاد یاری رساند.

    اما به نظر می رسد بهترین کمکی که حکومت به کمیسیون مستقل انتخابات کرده می تواند این است که تمام مساعی خود را بر این متمرکز سازد تا یک اجماع سیاسی از همه‌ی نیروهای سیاسی کشور در ارتباط برگزاری انتخابات شفاف شکل گرفته و میکانیزمی شکل گیرد که بتواند رضایت همه‌ی نیروهای سیاسی را به ویژه در ارتباط به نتایج حاصله‌ی انتخابات جلب کند.

    تجارب انتخابات های پیشین حاکی ازآن است که دشواری پسا انتخابات به هیچ وجه کمتر از چالش ها و مشکلات در زمینه‌ی برگزاری انتخابات نمی باشد. در حقیقت مشکلات و چالش های پس از برگزاری انتخابات مشکلات اصلی می باشد که در انتخابات گذشته کشور را تا لبه‌ی یک بحران جدی به پیش برد واگر کار سازی و توافقاتی که به تشکیل حکومت وحدت ملی منجر شد، به میان نمی آمد، می توانست حتا به فروپاشی سیاسی منجر شود.

    با در نظر داشت آن تجربه لازم دیده می شود که در کنار تلاش برای تامین امنیت کل پروسه ی انتخابات و تامین امکانات و تسهیلات مورد نیاز تمام مراحل برگزاری انتخابات واز جمله تدارک هزینه های مورد ضرورت، تلاش های وسیعی برای شکل گیری نیروهای سیاسی در کشور و تامین رضایت نهاد های ناظر بر انتخابات صورت بگیرد.        

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha