صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | افزایش خشونت در برابر زنان نگران‌کننده است

افزایش خشونت در برابر زنان نگران‌کننده است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
افزایش خشونت در برابر زنان نگران‌کننده است

یک گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر حاکی از آن است که خشونت در برابر زنان در سال جاری نزدیک به دوازده در صد افزایش یافته است. داکتر سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که 4340 مورد خشونت علیه زنان در این کمیسیون به ثبت رسیده است. وی افزود که: این خشونت ها بر 2286 نفر اعمال شده که در مقایسه با پرونده های که در سال گذشته به ثبت رسیده بود،11.7 درصد افزایش را نشان میدهد. داکتر سیما سمر همچنان گفت که ازین جمله موارد خشونت، 32 در صد خشونت های فیزیکی، 5 در صد خشونت های جنسی، 30 در صد خشونت های لفظی وروانی، 17 در صد خشونت های اقتصادی و14 در صد خشونت های دیگر که بیشتر بر اساس عرف ورسم نا پسند جامعه صورت گرفته است. بر اساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر،رایج ترین و بیشترین خشونت علیه زنان در درون خانواده ها اتفاق افتاده و بیشترین میزان این خشونت ها از سوی مردان اعمال شده است. اما گفته شده در مواردی این زنان اند که در برابر همجنسان خود اعمال خشونت کرده وسبب آزار واذیت زنان دیگر شده اند. این گزارش در حالی به نشر میرسد که دولت افغانستان به جامعه ی جهانی تعهد سپرده که در زمینه ریشه کن کردن خشونت در برابر زنان کار میکند و به جامعه و شهروندان افغانستان نیز تعهد سپرده که برای بهبود وضعیت زنده گی زنان تلاش وکوشش خواهد کرد. دولت تعهد کرده که جایگاه و موقعیت زنان را بهبود بخشیده و مساعی بیدریغی را در زمینه مشارکت آنان در روندهای سیاسی و اقتصادی وفرهنگی و...، به کار گرفته و سازوکار های حقوقی، قانونی، تسهیلات اداری و بستر های اجتماعی را ایجاد می نماید.

     این گزارش در حالی به نشر میرسد که دولت با مشارکت جامعه ی بین المللی برنامه های زیادی را به اجرا گذاشته و مطابق آن، انتظار داشت که جایگاه زنان در سطوح مختلف جامعه بلند برده شود و میزان مشارکت آنان در فرایند های مربوط به حیات ملی افغان ها بیشتر و بیشتر شود و همه موارد نگران کننده به

شمول خشونت در برابر زنان برای همیشه ریشه کن گردد. دولت و شرکای بین المللی اش برای تحقق این اهداف سالانه میلیون ها دالر را هزینه کرده و برنامه های زیادی را به شمول ایجاد بستر های حقوقی، اصلاحات در قوانین وساخت قوانین مورد نیاز به شمول قانون منع خشونت در برابر زنان در دست اجرا گذاشت و برابر با این قانون وبرای رسیده گی به جرایم مربوط به خشونت در برابر زنان سارنوالی های اختصاصی به وجود آمد. اما دیده میشود که با گذشت هر سال بر خلاف انتظار میزان خشونت ها بیشتر شده میرود. امری که باعث افزایش نگرانی در میان شهروندان گردیده واز زنان قربانی بیشتری بگیرد.

    بر اساس گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر عواملی که باعث شده این خشونت ها افزایش یابد عبارتند از: موجودیت عرف وعنعنات ناپسند، نبود امنیت و ضعف حاکمیت دولت در ولایات و ولسوالی ها، عدم برخورد قاطعانه با مجرمان و ادامه ی فرهنگ معافیت از مجازات، فساد اداری وسوء استفاده از موقف وظیفه یی،  دخالت افراد متنفذ در امر رسیده گی به قضایا، دسترسی محدود زنان به عدالت ( محاکم، دادستانی های منع خشونت، توقیف خانه های زنانه و وکلای مدافع) فقر، بیکاری، موجودیت اسلحه نزد افراد غیر مسؤول، نبود حمایت از قربانیان خشونت، بی سوادی وسطح پایین آگاهی واعتیاد به مواد مخدر.

 بناً  ایجاب مینماید که چند کار به صورت همزمان صورت بگیرد.

   یکی اینکه دولت به ویژه نهاد های مسئوول وفرهنگ ساز باید برای توسعه ی آگاهی میان شهروندان برنامه های مدونی را ترتیب وبه اجرا بگذارند تا همه شهروندان کشور به خصوص شهروندانی که در مناطق روستایی و دور افتاده زنده گی میکنند از حقوق وجایگاه زنان وهم از مکلفیت های قانونی وشرعی خود در قبال پرهیز از خشونت در برابر زنان باخبر واگاه شوند. برای اصلاح عرف وعنعنات ناپسند و امحای باور های غلط از میان شهروندان باید تدابیری سنجیده شوند.

   دوم اینکه امنیت و ثبات سراسری در کشور تامین و تقویت شود. زمینه ی دسترسی زنان به عدالت و همچنان اسباب تقویت حاکمیت قانون واقتدار دولت در همه ی قلمروی کشور فراهم ومبارزه در برابر فساد تشدید گردد. جلو افراد و اشخاص زور مند و دادگاه های صحرایی گرفته شده و به فرهنگ معافیت از مجازات پایان داده شود. 

   سوم اینکه تلاش صورت بگیرد تا بستر بیکاری ودامنه ی فقر بیش ازین گسترش نیافته وبرای ریشه کن کردن فقر وایجاد فرصت های شغلی وبالا بردن عواید خانواده ها کار هایی صورت بگیرد. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha