صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | به کشف و اطلاعات ترتیب اثر داده شود

به کشف و اطلاعات ترتیب اثر داده شود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
به کشف و اطلاعات ترتیب اثر داده شود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور که پیش از چاشت روز گذشته در مراسم افتتاح قوماندانی عمومی مشترک قطعات خاص و واکنش امنیت ملی سخن میزد، خطاب به منسوبین ریاست عمومی امنیت ملی گفت که: کشف و اطلاعات، جدی گرفته شود و بر اساس آن اقدام صورت گیرد. در عین زمان رئیس جمهور تاکید کرد که امنیت ملی سه اصل اساسی دارد: اول تعهد به قانون؛ در امنیت ملی شکنجه و اعمال غیرانسانی جای ندارد و برخورد با دشمن بر اساس قانون صورت می‌گیرد. دوم؛ شما رضا کاران این وطن هستید و می‌توانستید انتخاب دیگر داشته باشید، اما به خاطری در نهادهای امنیتی و دفاعی شامل شدید که از هموطنان تان محافظت کنید و جلوگیری از تلفات ملکی اصلی است که امنیت ملی به آن باور دارد. سوم؛ شما به اساس تعهد ملی آمده اید و سیاست تان، سیاست کلان ملی است. رئیس جمهور گفت که اکنون به یک جنگ تحمیلی و وحشیانه مواجه هستیم و از ریاست عمومی امنیت ملی به خاطر کشف مهم، حیاتی و به موقع ابراز امتنان می‌کنم و تاکید من این است که کشف و اطلاعات جدی گرفته شود و بر اساس اطلاعات اقدام صورت گیرد.

   آنچه که در این بیان رییس جمهور آمده، تاکید بر این دارد که تعهد به قانون، تعهد ملی وحفاظت از جان افراد ملکی واهمیت دادن به اطلاعات از اصولی است که نیروهای امنیتی ودفاعی کشور تحت هر شرایطی ناگزیر اند که این اصول را نادیده نگرفته و نباید زیر پا بکنند. به باور رییس جمهور، در امنیت ملی شکنجه واعمال غیر انسانی جای ندارد. چنانکه هر منسوب نهاد های ملی امنیتی ودفاعی برای محافظت از شهروندان کشور در صحنه حضور دارند و نمی گذارند که افراد غیر نظامی وشهروندان کشور شان تلف گردد و ازینکه نیروها ومنسوبان نهاد های ملی امنیتی ودفاعی با یک جنگ تحمیلی مواجه اند، باید به کشف واستخبارات اهمیت قایل شده و مطابق اطلاعات باید اقدام صورت بگیرد.

    به باور آگاهان، عدم توانایی نهادهای امنیتی در جلوگیری از حملات انتحاری و انفجاری در شهر ها ی بزرگ و از جمله حملات تروریستی به شهر کابل، به اهمیت ندادن به اطلاعات کشفی واستخباراتی وهمچنان نبود هماهنگی میان این نهادها مربوط می شود. به باور این آگاهان، ضعف در نهادهای کشفی و استخباراتی و در گام بعدی عدم ترتیب اثر دادن به اطلاعات و عدم شریک ساختن معلومات از عوامل عمده‌ای است که تروریستان موفق میشوند خود را تا امن ترین نقطه رسانیده و دست به اعمال هراس افگنانه بزنند. با هر حمله‌ی تروریستی که در شهر کابل ویا یکی از ولایات به وقوع می پیوندد، یکی از انتقادها از نهادهای کشفی و استخباراتی همین است که آنان نمی توانند عوامل حملات انتحاری وتروریستی را پیش از آنکه به هدف برسند کشف وبه موقع خنثا سازند. همین دیروز هنگامی که خبر حمله‌ی غافلگیر کننده‌ی تروریستان بر کماندو های اردوی ملی کشور در ولایت فراه رسانه‌یی شد، نهادهای کشفی باموجی از انتقاد ها از کشف و استخبارات مواجه شدند و شهروندان در مصاحبه ها با رسانه ها و با نوشتن در رسانه های اجتماعی از این مسئله به سختی انتقاد کردند. پیش ازین باری رییس جمهور نیز گفته بود که قطعات و جزو تامهای نهاد های ملی امنیتی و دفاعی به اطلاعات استخباراتی و کشفی ترتیب اثر نمی دهند و باید نهادهای کشفی و استخباراتی بیش از گذشته تقویت گردد. اینک اما رییس جمهور در خطاب به نیروهای امنیتی ودفاعی ومنسوبان ریاست عمومی امنیت ملی باتاکید بر اینکه لازم است تا کشف و اطلاعات جدی گرفته شود، از آنان میخواهد تا بر اساس آن اقدام صورت گیرد.

بنابراین لازم است تا کشف واستخبارات بیش از پیش باید تقویت شود. لازم است تا پس ازین بر اطلاعات و معلومات بیش از گذشته اهمیت داده شود و ایجاب میکند که نهادهای کشفی و استخباراتی در این زمینه بیش از هر زمانی توجه نمایند. باید نهادهای کشفی و استخباراتی هر کنش گروه های هراس افگن را پیش از آنکه به مقصد برسد،کشف نموده و تدابیر پیشگیرانه‎ای را برای جلوگیری از آن روی دست گرفته و به موقع آن را خنثا سازند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha