صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | حمله بر اجتماعات، خلاف موازین دینی و انسانی است

حمله بر اجتماعات، خلاف موازین دینی و انسانی است

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
حمله بر اجتماعات، خلاف موازین دینی و انسانی است

حمله‌ی روز گذشته بر مراسم بزرگداشت از بیست وسومین سالگرد شهادت استاد عبدالعلی مزاری رهبر فقید حزب وحدت اسلامی افغانستان و«شهید وحدت ملی» کشور باعث شهادت وجراحت بیست وهفت تن از شهروندان کابل گردید. مسؤولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفته است. واکنش ها در برابر این حمله که بر اجتماع مردمی در مصلای شهید مزاری صورت گرفت وسیع و شدید بود. ریاست جمهوری این حمله را خلاف تمام موازین دینی وانسانی دانسته وگفته که مخالفان مسلح نظام ازینکه از رویارویی با نیروهای ملی امنیتی ودفاعی کشور در میادین نبرد عاجز آمده وکدام دستاوردی نداشته اینک بر اجتماعات واماکن مزدحم حمله ومردم عادی وغیر نظامی را قربانی میکنند. در اعلامیه‌ی ارگ ریاست جمهوری آمده: « هدف قرار دادن مردم وتجمعات آنان، جنایت ضد بشری بوده ودر مغایرت با ارزش های اسلامی و حقوق بشری قرار دارد وعاملان آن مستحق شدید مجازات اند».

    این بار اول نیست که بالای غیرنظامیان، اجتماعات و مراسم ملی و مذهبی حمله صورت می گیرد. پیش ازین بارها این گونه حمله ها صورت گرفته و هزاران تن از شهروندان را قربانی کرده است. در گزارشی که چندی پیش از سوی دفتر معاونت ملل متحد (یوناما) به نشر رسید، نشان می دهد که در سال پار میلادی بیش از ده هزار تن از شهروندان عادی افغانستان به شمول زنان واطفال کشته و زخمی شده اند. در حمله‌ی که در هفتم ماه دلو سال روان با استفاده از واسطه‌ی امبولانس در چهار راهی صدارت شهر کابل روی داد بیش از یکصد تن از غیر نظامیان به شهادت رسیدند. مسؤولیت انجام حملات انتحاری و انفجاری که در افغانستان صورت می گیرد را معمولا گروه طالبان ویا داعش به عهده میگیرند. مسؤولیت حمله چهار راهی صدارت را گروه طالبان به عهده گرفته بود.

طالبان و داعش برای این نوع حملات خود معمولا دلیلی ارایه نمی‎کنند؛ اما پس از هر بار حمله مدعی می‎شوند که آنان کاروان‎های نیروهای خارجی و همکاران نظامی افغان‎شان و همچنان قرارگاه های نظامی را هدف می گیرند. این ادعا می رساند که آنها ازینکه بر عواقب چنین عملکرد خویش که شدیدترین مراتب نفرت و انزجار را در افکار عمومی خلق می‎کند، نیک آگاه اند و با این وسیله میخواهند حملات خود بر شهروندان غیر نظامی را توجیه کرده و به سوال افکار عمومی نسبت به عملکرد نا درست خود پاسخ دهند. تروریستان می‎خواهند به افکار عمومی بگویند که آنان نه بر غیر نظامیان و افراد عادی، بلکه بالای نیروهای خارجی و همکاران افغان شان حمله میکنند؛ اما هر حمله‌ای به ناگزیری قربانیانی از میان مردم نیز می گیرد.

   این در حالی است که علمای دینی و چهره های مذهبی، نفس حمله‌ی انتحاری را تحریم کرده و همیشه بر عدم جواز و ناروا بودن آن فتوا داده اند؛ جدا ازینکه در جریان آن چه کسانی قربانی میشوند. مفتی اعظم عربستان سعودی در دو سال متوالی در بیانیه‌ی روز عرفه‌ی خود در ایام حج فتوا بر عدم جواز انتحار داده و آن را ناجایز وخلاف تعالیم ودستورات دین مقدس اسلام اعلام کرده است.

 اخیراً سازمان همکاری های اسلامی که مقرش در  عربستان سعوی است با صدور اعلامیه‌ای بر حرام بودن انتحار تاکید کرده واز همه علمای اسلام در اکناف عالم اسلامی خواسته که در برابر این عمل ناجایز فتوا داده ومسلمان ها را از دست زدن به یک چنین عمل ناروا بر حذر دارند.

  از دید اسلام وشریعت محمدی، کشتن حتا یک کس بی اینکه مستحق کشته شدن باشد، به معنای کشتن همه‌ی مردم و ناجایز است.     اما گروه طالبان و داعش بار ها دست به یک چنین حملاتی زده اند واز شهروندان عادی وغیر نظامی قربانی گرفته اند.

 دلیلی که این دو گروه دست به کشتار مردم وحمله بر اماکن مزدحم و اجتماعات مردمی می زنند، یکی این است که آنان با توجه به ماهیت خون خواره گی وخونریزی خویش از کشتار انسان ها لذت می برند. دوم اینکه آنان با انجام کشتار شهروندان عادی در پی فشار آوردن به دولت اند ودر صدد ایجاد فاصله میان دولت وشهروندان از طریق آسیب رساندن به اتوریته و وجاهت دولت و ناتوان جلوه دادن دولت در زمینه‌ی تامین امنیت شهروندان میباشند.

سوم اینکه این گروه ها در صدد تلافی شکست های خویش در میادین نبرد اند و میخواهند ناتوانی خویش در رویارویی با نیروهای امنیتی ودفاعی را ازین طریق جبران کنند. آنان میخواهند با ایجاد رعب ودهشت میان مردم اظهار وجود کرده و تنور تبلیغات را به نفع خویش و برای اظهار قوت وقدرت گرم سازند. و اما حمله بر اماکن مذهبی و محافل و اجتماعات یک قوم ویا پیروان یک مذهب خاص دلیل دیگری نیز میتواند داشته باشد و آن ایجاد درز میان جامعه‌ی مسلمان افغانستان است.

گروه های دهشتگر و هراس افگن فکر میکنند با ایجاد درز و انداختن اختلاف میان شهروندان کشور در حقیقت در جبهه‌ی دولت افغانستان میتوانند ضعف و فتور ایجاد کنند.

تروریستان می خواهند حمایت قاطع ویک پارچه‌ی مردم افغانستان از دولت ونظام را تضعیف و نیروها وجریان های سیاسی همسو با دولت را نسبت به همدیگر ظنین وبدگمان ساخته و در مناسبات و روابط ذات البینی شان ایجاد تنش و برخورد نمایند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha