صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | پارلمان با حکومت همکاری کند

پارلمان با حکومت همکاری کند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پارلمان با حکومت همکاری کند

سال هشتم این دوره‌ی تقنینی پارلمان کشور، امروز با سخنان رییس جمهور آغاز می شود. نماینده گان مردم، پس از سپری کردن رخصتی زمستانی، اینک به کابل بازگشته اند تا یک سال دیگر تقنینی را شروع کنند. آغاز به کار هشتمین سال این دوره‌ی تقنینی پارلمان در حالی آغاز می یابد که اوضاع کشور در یک حالت خاص واستثنایی قرار گرفته است. اقتصاد، امنیت وصلح وارد مرحله‌ی جدیدی شده و تحولات نوی در این عرصه ها به وقوع پیوسته است. حکومت وحدت ملی در عرصه‌ی اقتصادی دست آوردهای جدیدی را نصیب گردیده است. کار پروژه‌ی تاپی به عنوان بزرگترین پروژه‌ی منطقوی به قلمرو افغانستان رسید و عملا از سوی رهبران کشور های شریک پروژه در شهر هرات گشایش یافت. این پروژه تنها تمدید خط پایپ لاین گاز از ترکمنستان و از مسیر افغانستان به پاکستان و هندوستان نمی باشد؛ بلکه موازی با این خط پایپ لاین، فایبر نوری، خط آهن و جاده نیز تمدید خواهد شد. چنانکه کار پروژه ی «تاپ» یا انتقال انرژی برق از آسیای میانه و از مسیر افغانستان به پاکستان همزمان به پیش برده میشود. کار بالای نهایی شدن توافقنامه‌ی راه لاجورد میان کشور های ذینفع جریان دارد تا پروژه راه لاجورد عملاً به بهره برداری برسد و... .

در بعد داخلی، حکومت وحدت ملی قرار داد ده ها پروژه‌ی زیر بنایی به شمول جاده سازی، تمدید خط آهن، تولید انرژی، مثل فاز دوم بند کجکی وانتقال برق و از جمله  انتقال برق دوشی بامیان و...، را از طریق کمیته‌ی تدارکات ملی نهایی وکار برخی از آنها عملا آغاز یافته و به شدت جریان دارد. چنانکه کار  جدی برای اصلاحات در فرایندهای مربوط به حکومتداری و ارتقای سطح خدمات عمومی بهتر به مردم افغانستان و مبارزه در برابر فساد از سوی حکومت وحدت ملی به شدت پیگیری شده است و همچنان جریان دارد.

در بخش امنیت، حکومت تلاش های گسترده‌ای را که آغاز کرده بود، ادامه داده و برای تقویت وهمچنان آوردن اصلاحات در نهادهای امنیتی و دفاعی برنامه های جدیدی را طراحی و به اجرا گرفته است. ریفورم حکومت در سکتور امنیتی به شدت جریان دارد و مطابق این ریفورم تغییرات و تبادلاتی در نهادهای امنیتی صورت گرفته و فرصت های جدیدی برای جلب و جذب نیروی بشری جوان کشور ایجاد شده است. حکومت برای زمینگیر کردن ماشین جنگی گروه هایی را که در برابر مردم ودولت افغانستان می جنگند و به خشونت ورزی ادامه میدهند، تشدید کرده و امکانات لازم را در هر دو بخش آموزش و تجهیز نیروها و منسوبان نهادهای امنیتی و دفاعی مهیا نموده، همکاری های بیدریغ شرکای بین المللی را جلب نموده، تلاش های بی سابقه‌ای در نابود سازی پناهگاه ها، منابع تمویل و مراکز تجمع دشمن از طریق انجام حملات هوا و زمین به راه انداخته و دستاوردهای چشمگیری را رقم زده است.

در زمینه تلاش ها برای صلح و همچنان شکستن بن بست ایجاد شده، حکومت وحدت ملی اخیرا در دومین نشست پروسه‌ی کابل، نقشه‌ی راه صلح جدید هفت مرحله‌ای را معرفی کرد. حکومت برابر با این نقشه‌ی راه صلح که حمایت های وسیعی را در هر دو بخش داخل وخارج نسبت به خود جلب کرد حکومت وحدت ملی آماده است بدون پیش شرط گفتگو های صلح را با آنعده از طالبانی که دست از جنگ وخشونت کشیده، آغاز نموده و برای آنان  امتیازات مشخصی را قایل شود.

وبالاخره حکومت وحدت ملی تصمیم گرفته در سال روان، انتخابات شورای ملی و شورا های ولسوالی ها را برگزار نماید. هماهنگی ها در این بخش در هر عرصه های داخلی و خارجی در جریان است وحکومت برای جلب همکاری جامعه بین المللی صحبت هایی را با شرکای بین  المللی اش به شمول سازمان ملل متحد به انجام رسانیده است. کمیسیون های انتخاباتی سرگرم اجرا و انجام کارهای مقدماتی برگزاری انتخابات و از جمله استخدام کارمندان به شمول کارمندان موقت مورد نیاز این کمیسیون ها است.   

اکنون که نماینده گان مردم از تعطیلات زمستانی خود بازگشته و برابر با اصول وظایف داخلی خود کار های خود را آغاز می نمایند، ایجاب میکند که در مسایل فوق با قوه‌ی مجریه همکاری کنند. همکاری قوای شامل دولت در اساس یک نیاز جدی ویک ضرورت اجتناب ناپذیر است. اما با توجه به آنچه که حکومت برنامه ریزی کرده و با توجه به مشکلات و دشواری هایی که پیشبینی میشود، الزاما پارلمان کشور باید در کنار حکومت ایستاده و مطابق با فرصت ها و ایجابات قانونی با حکومت در برنامه های قوق الذکر همکاری کنند.

همکاری نماینده گان مردم در شورای ملی و همچنان هیئت اداری وکمیسیون های هر دو اتاق پارلمان در موارد فوق زیاد با اهمیت می باشد. زیرا نماینده گان مردم در شورای ملی در واقع فشرده و خلاصه‌ای از ملت افغانستان می باشند و هرگاه آنان با حکومت در حسن اجرای برنامه های فوق همکاری نمایند، به این معنا است که کلیت جامعه‌ی افغانستان در حمایت از حکومت دست وآستین بر زده باشند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha