صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | لزوم جلوگیری از نفوذ داعش در پایتخت

لزوم جلوگیری از نفوذ داعش در پایتخت

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
لزوم جلوگیری از نفوذ داعش در پایتخت

ریاست عمومی امنیت ملی روز یکشنبه از بازداشت دو تن از اعضای داعش در شهر کابل خبر داد. بر اساس خبرنامه‌ی ریاست عمومی امنیت ملی، این افراد در سازماندهی حملات انتحاری بر مساجد و اماکن مقدس در شهر کابل و از جمله مسجد امام زمان واقع در ناحیه‌ی یازدهم شهر کابل دست داشته اند. در خبر نامه‌ی ریاست عمومی امنیت آمده که: « دو تن از اعضای ارشد گروه تروریستی داعش که در سازماندهی حمله‌ی انتحاری بالای مسجد امام زمان در شهر کابل دست داشتند، در نتیجه‌ی عملیات نیروهای ریاست عمومی امنیت ملی دستگیر شدند». پیش ازین نیز در دو رویداد جداگانه ریاست عمومی امنیت ملی یک خانه‌ی تیمی گروه داعش در قلعه‌ی واحد و یک مرکز سازماندهی این گروه را در یکی از نقاط دیگر شهر کابل کشف و تعدادی از اعضای این گروه را بازداشت نموده بودند. افراد وابسته به داعش در این دو مرکز به ساخت بمب و واسکت های انتحاری و همچنان سازماندهی و جلب و جذب افراد به این گروه می پرداخته اند.

    رویدادهای فوق در عین زمان که بیانگر فعالیت موثر و تلاش های بیشتر سربازان گمنام ریاست عمومی امنیت ملی در کشف و خنثی سازی دسایس و توطیه های گروه های هراس افگن است و اینکه منسوبان این ریاست برابر با انتظار شهروندان اینک میتوانند دسایس دشمن را کشف وافراد دخیل در این دسایس را شناسایی و دستگیر نمایند. اما این دستگیری ها نشاندهنده‌ی حضور داعش در پایتخت نیز است.

    این رویداد ها نشان میدهد که بر خلاف انتظار، داعش توانسته افرادی را در شهر کابل استخدام و اماکنی را برای سازماندهی دسایس خود دست و پا نموده ودر آن فعالیت های خود را سامان بخشند. چنانکه این راز نیز برملا می شود که چگونه و از چه راهی افراد دشمن به شمول داعش می توانند تا امن ترین نقطه در پایتخت نفوذ ودست به اجرای حملات انتحاری و انفجاری بزنند نیز تا حدودی افشا می شود. زیرا با این  دست آوردها به خوبی دانسته می شود که دشمن در همین شهر منازل و اماکنی برای سازماندهی دسایس هراس افگنانه دارند و از این منازل به جلب و جذب وتربیه‌ی افراد می پردازند ودر آن ها بمب های دست ساز و واسکت های انتحاری می سازند. این موضوع ما را به یاد سخنان استاد عبد الرب رسول سیاف می اندازد که مدت ها پیش گفته بود دشمن در همین پایتخت حضور چشمگیری داشته و برخی افرادی هم که در نقل وانتقال عاملان انتحاری دست دارند در همین شهر بودوباش دارند.

     انتباهی که ازین رویداد میگیریم این است که نهادهای کشفی و امنیتی همانگونه که تا این جا کوشیده و دست آورد های بزرگی را رقم زده، پس ازین نیز فعالیت های کشفی واستخباراتی خود را بیش از پیش گسترش دهند و مراقب تلاش ها و فعالیت های گروه های هراس افگن واز جمله داعش به ویژه در پایتخت باشند و از رسیدن آنان به اهداف شوم شان جلوگیری کنند. بدون شک داعش پس ازین نیز به فعالیت های تروریستی خود ادامه خواهد داد و از هر خلای امنیتی و هر فرصتی بهره خواهد گرفت و دامنه‌ی حضور و نفوذ خود را در پایتخت توسعه خواهد بخشید. چنانکه دیگر گروه های هراس افگن نیز با استفاده از خلا های امنیتی برای تحقق اهداف شوم خویش دست به انجام فعالیت های مشابه بزنند. داعش وگروه های تروریستی اهمیت فعالیت های تخریبی در پایتخت را به خوبی میدانند. پایتخت نماد اقتدار نظام سیاسی در کشور است. پایتخت محراق توجه رسانه ها و افکار عمومی در کشور، منطقه و جهان است. هر رویداد هراس افگنانه در پایتخت به شدت توجه رسانه ها و افکار عمومی را به خود جلب میکند و موجی از تبلیغات را به نفع گروه های تروریستی به راه می اندازند. لذا این گروه ها می کوشند تا فرصت های مانور را در پایتخت به دست آورند وتلاش میکنند که برای خود پنهانگاه و افراد و وا بسته گانی را جلب و جذب کنند.

    نهادهای امنیتی به ویژه نهادهای کشفی و استخباراتی از تبدیل شدن پایتخت به جولانگاه گروه های هراس افگن باید جلوگیری کنند. مانع فعالیت های تروریستی این گروه ها در کابل شوند. این اطمینان را به شهروندان کشور بدهند که اینک آن زمان سپری شده که دشمن بتواند در شهر کابل برای خود خانه های تیمی و پنهانگاه بسازد و با استفاده از آن فعالیت های تروریستی را سازماندهی وبا انجام اعمال هراس افگنانه در کابل جوی خون به راه بیاندازد. 

    یکی از ذرایعی که باعث می شود گروه های هراس افگنی چون داعش از میان شهروندان به ویژه جوانان برای خود سرباز گیری کنند موجودیت افکار افراطی در سطوح مختلف است. برخی گروه های فکری افراطی و از جمله گروه های تبلیغی و همچنان حزب التحریر به شدت در میان جوانان به تبلیغات می پردازند و افکار افراطگرایانه‌ی خود را به ذهنیت جوانان تزریق میکنند. این ضرورت فعال شدن نهاد های دینی واز جمله شورای علما و وزارت حج و اوقاف و مراکز فرهنگ ساز دیگری چون وزارت های تحصیلات عالی و معارف واکادمی علوم افغانستان و...، در امحای بسترهای فکری گروه های هراس افگن با نهاد های امنیتی همکاری کنند و زمینه های جذب و جلب این گروه ها را نابود سازند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha