صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | طالبان تعهد ملی خود را به اثبات برسانند

طالبان تعهد ملی خود را به اثبات برسانند

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
طالبان تعهد ملی خود را به اثبات برسانند

نقشه‌ی راه صلحی را که رئیس جمهور محمد اشرف غنی در دومین نشست پروسه‌ی کابل معرفی کرد در واقع به معنای تعهد دولت افغانستان در زمینه تحقق صلح در کشور است و به نیکی عزم دولت را در پایان دادن به خشونت به نمایش می گذارد. دولت افغانستان نه امروز که از سال ها پیش تلاش های زیادی را به خرج داده تا صلح در کشور محقق شود و سایه‌ی شوم جنگ از سر مردم افغانستان دور شود. اما اینک نگاه ها به سوی طالبان دوخته شده که آنان در خصوص پیوستن به صلح و پایان دادن به خشونت و جنگ چگونه موضع می گیرند. از زمان ارایه‌ی این نقشه‌ی راه صلح تا اکنون که روزها سپری شده است، گروه طالبان رسماً اعلام موضع نکرده است. سکوت گروه طالبان در خصوص این طرح صلح دولت افغانستان سبب گمانه زنی های زیادی در زمینه شده است. برخی آن را نشانه‌ی بی توجهی این گروه نسبت به پیشنهاد دولت تلقی کرده اند. برخی هم گفته از اینکه این نقشه‌ی راه صلح کدام زمان بندی خاصی را برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان پیشنهاد نکرده، از طرف طالبان مورد توجه قرار نگرفته است. زیرا به باور این عده، خروج نیروهای خارجی از افغانستان کلیدی ترین خواست این گروه می‎باشد و برای آنها حیثیت ارزشی دارد.

   برخی با استناد به اظهار نظرهای مربوط به برخی از اعضای گروه طالبان که در برخی رسانه‎های بین المللی به نشر رسیده و یا با استناد به گفته های برخی ژورنالیستان پاکستانی، ابراز داشته اند که طالبان آن چه که در این نقشه‌ی راه صلح دولت افغانستان مطرح شده را بسنده نمی‎دانند و آنان در پی مشارکت پنجاه در صدی در حکومت وسپردن اداره‌ی نیمی از ولایات افغانستان به این گروه بوده و خواسته ‎های بیشتری را در نظر دارند مطرح کنند.

    شورای عالی صلح اما گفته که از سکوت گروه طالبان در قبال نقشه‌ی راه صلح دولت نباید نگرانی به خود راه دهیم. زیرا به باور این شورا، گفتگو های صلح موضوع کوچکی نیست که در خصوص آن بدون اندیشه وتفکر ورایزنی سخن گفت. به ویژه که رهبری طالبان کدام مرکزیتی ندارند و هر یک از اعضای رهبری این گروه در یک نقطه و در یک شهری در پاکستان و یا کشورهای دیگری زنده‎گی دارند، به ساده‎گی نمی‎توانند که باهم رایزنی کرده و به یک نتیجه برسند. حاجی دین محمد، معاون شورای عالی صلح به رسانه ها گفته که طالبان پس از پیشنهاد دولت افغانستان مشورۀ ذات البینی خود را آغاز کرده اند. زیرا به گفته‌ی او «اینبار از طرف حکومت پیشنهادهای معقول، منطقی و برابر با خواست همه‌ی افغانها ارایه شده و حالا طالبان راجع به این خواست حکومت بین خود مشوره میکنند».

هرچه باشد ایجاب میکند که طالبان سکوت را شکسته و در برابر این طرح موضع خود را روشن و مشخص سازند. طالبان برای همیشه نمی توانند نسبت به درخواست پایان دادن به جنگ وخشونت و پیوستن به صلح بی تفاوت بمانند. نمی توانند مردم وشهروندان کشور را منتظر بگذارند. طالبان نباید اراده‌ی آزاد مردم وشهروندان کشور را در انتخاب راه اصول وقواعد زنده گی نادیده بگیرند. طالبان به این خواست شهروندان که هرچه زود تر به جنگ وخشونت باید پایان داده شود وصلح در کشور تحقق یابد و اینکه نقشه‌ی راه صلح دولت معقول ترین ومنطقی ترین راه پایان دادن به خشونت ها است، نمیتوانند بی توجه باشند. طالبان باید به اراده‌ی شهروندان احترام بگذارند و باید به روند صلح پیوسته وبه جنگ وخشونت پایان دهند.

زیرا این حقیقت غیر قابل انکار است که طالبان و یا هیچ گروه دیگری نمیتوانند و نباید به خود این اجازه را بدهند که خواسته های خود را از راه زور بالای مردم وشهروندان کشور تحمیل کنند. زیرا تحمیل خواسته ها و اهداف یک گروه بر شهروندان کشور نا ممکن و غیر عملی است. این اراده‌ی آزاد شهروندان است که نظام سیاسی و ساختار دولتی در کشور را شکل و سامان میدهد. قانون اساسی کشور هم این اراده‌ی آزاد شهروندان در تعیین نظام ونیز در تعیین دولتمردان را به رسمیت شناخته و میکانیزم های روشن و متعارفی  را برای اعمال این اراده معرفی کرده است.

    طالبان باید تعهد خود نسبت به کشور ومردم افغانستان را که مدعی آن اند به نمایش بگذارند و به اثبات رسانند که به فکر کشور ومردم آن اند. به اثبات رسانند که رفاه وآسایش شهروندان را میخواهند ودر پی نجات مردم وکشور اند و به استقلال وحاکمیت ملی افغانستان پابند اند. طالبان با پاسخ منطقی به نقشه‌ی راه صلح هر چه زود تر راه تحقق صلح را باز کنند. طالبان بیش از این نمی توانند مردم و شهروندان کشور را به گروگان بگیرند و مانع تحقق یک زنده گی آبرومند وآرام برای مردم افغانستان شده و مانع آبادانی و رفاه کشور شوند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha