صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | ضرورت تأمین امنیت شاهراه‌ها

ضرورت تأمین امنیت شاهراه‌ها

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ضرورت تأمین امنیت شاهراه‌ها

قرار گزارش ها طالبان در روز های گذشته تعدادی از مسافران را از شاهراه کندهار – ارزگان ربوده وبه گروگان گرفته اند. گفته میشود گرچه تعدادی از گروگان ها با وساطت موسفیدان وبزرگان قوم آزاد شده اند اما هنوز تعدادی گروگان طالبان اند. این در حالی است که روز های گذشته تعدادی راهزن، مسافران چندین واسطه ی نقلیه را در شاهراه تخار – بدخشان توقف داده واموال مسافران را با خود بردند. این رویداد ها گرچه محدود اند اما میتوانند نمونه های از نا امنی در مسیر شاهراه های کشور قلمداد شود وامکان دارد در روز ها وهفته های آینده ازدیاد وافزایش یافته وشاهراه های کشور به صورت سازمان یافته نا امن شود. وامکان دارد این بخشی از سیاست گروه های مسلح مخالف نظام باشد که از این طریق دولت را به چالش کشیده وبا توسعه ی نا امنی در شاهراه های کشور وضعیت وشرایط را به گونه ی رقم بزنند که از اعتماد شهروندان نسبت به توانایی نهاد های امنیتی کاسته ودولت را نزد افکار عمومی بی اعتبار سازند.

  تامین امنیت شاهراه ها نه تنها برای رونق تجارت وبازرگانی با اهمیت است، بلکه بخشی از نیازمندی های اساسی حیات شهروندی در کشور است وبا اعتبار واتوریته ی دولت ونهاد های امنیتی کشور پیوند نزدیک وناگسستنی دارد. ودر صورتی که شاهراه های کشور نا امن شود این اعتبار واتوریته آسیب می بیند. فرایند های مربوط به روند حیات ملی دچار مشکلات وچالش ها میگردد. وتجارت وبازرگانی از رونق می افتد و کار واشتغال نیز آسیب های جدی خواهد دید.

    شاهراه ها، شاهرگ های زنده گی در کشور است. برای زنده وپویا نگه داشتن بدنه ی اقتصادی، سیاسی واجتماعی و...، در کشور نیاز است تا این شاهرگ ها همچنان باز نگه داشته شده وآن فعالیت های که با بهره گیری از این شاهراه ها صورت میگیرد باید همچنان جاری وساری نگه داشته شوند. در غیر صورت زنده گی متوقف خواهد شد. شهروندان نیازمند ونیز ناوگان نقل وانتقالات به ویژه در عرصه بازرگانی و تجارت دچار مشکلات وچالش های سختی که روند عادی زنده گی را مختل خواهد ساخت میگردد.

   ازین گذشته تهدیدات امنیتی با گذشت زمان ودر برخی حالات میتواند به انسداد برخی جاده ها وشاهراه های کشور بیانجامد که این علاوه بر ایجاد مشکلات وچالش های فرا راه بازرگانی وتجارت ویا سیر وسفر شهروندان نیازمند از یک ولایت به ولایت دیگر سبب ایجاد اختلال در فرایند های مربوط به پروسه ی تامین امنیت و نقل وانتقالات نیرو وتجهیزات نهاد های امنیتی از یک نقطه به نقاط دیگری که به آن نیاز احساس شود را میتواند سبب شود. منسوبان نهاد های امنیتی وحتا ماموران شاغل در نهادهای دولتی نتوانند از یک ولایت به یک ولایت دیگر سفر نمایند. این همه میتواند  به اعتبار دولت زیان رساند. میتواند کار ها را  مختل سازد.

   وبا توجه به اینکه اندک اندک فصل گرما آغاز خواهد یافت وقرار آنچه که در سالیان پیشین اتفاق افتاده میتوان حدس زد که فصل جنگ وخشونت یکبار دیگر ممکن شروع شود ومخالفان مسلح وحد اقل دسته جات سود جو وفرصت طلب در فکر این شوند که امنیت در شاهراه ها را برهم زده وبرای اخاذی هم که شده رویداد های نا خوشایندی را باعث شوند ومشکلات وچالش هایی را به وجود آورده وشهروندان را در وضعیت دشوار قرار دهند.     ایجاب میکند که نهاد های دولتی به ویژه قطعه ی تامین امنیت شاهراه های وزارت امور داخله در این زمینه تدابیر موثر وکار آیی را روی دست بگیرد تا بتوانند امنیت شاهراه ها را هر چه بهتر وبیشتر تامین و استحکام بخشند. وراه های تقویت واستحکام امنیت در شاهراه ها را جستجو وتهدیدات امنیتی شاهراه ها را نیز شناسایی وبرای امحا ومهار آن برنامه ریزی و کار های موثری را به اجرا بگذارند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha