صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور حمایت کنیم

از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور حمایت کنیم

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور حمایت کنیم

نهم حوت، در تقویم ملی کشور به عنوان روز ملی نیروهای امنیتی ودفاعی کشور به ثبت رسیده است. هدف از این کار آن است که فرصتی ایجاد شود تا از یک طرف از کارنامه ها، ایثار گری ها، فداکاری ها وسرانجام اهمیت وارزش نهاد های ملی امنیتی ودفاعی در ساختار نظام اسلامی ما سخن زده شود واز سوی دیگر راه های رسیدن به امنیت، ثبات و شرایط لازم تنفیذ قانون به بحث گرفته شده، نیاز های تحقق اهداف یاد شده نشانه گذاری و برای مرفوع ساختن آن، سیاست گذاری و برنامه ریزی گردد.

    موجودیت نهاد های امنیتی و دفاعی نه تنها یک ضرورت مبرم ساختار های دولتی و نظام سازی در کشور ها و جوامع انسانی می باشد؛ بلکه از نظر دینی هم یک موضوع بسیار با اهمیت می باشد. قرانکریم در این مورد فرموده است. ترجمه: « وتا آنجا که میتوانید نیروی ( انسانی) و اسبان سواری آماده کنید تا دشمنان خدا ودشمنان خود وجز آنها راکه شما نمی شناسید و خدا می شناسد، بترسانید وآنچه را که در راه خدا هزینه می کنید، به تمامی به شما باز گردانده شود وبه شما ستم نشود». ( انفال 60). مفسران تقریبا اتفاق نظر دارند که این آیه به نیاز های امنیتی و دفاعی جامعه‌ی اسلامی اشاره دارد. وآیه با امر بر اینکه نیروی بشری و اسبان سواری که دو امر مورد نیاز تشکیل یک اردو در صدر اسلام بوده، میخواهد تا وضعیت جامعه‌ی اسلامی به گونه‌ای رقم بخورد که دشمنان از قوت و قدرت دفاعی جامعه‌ی اسلامی در هراس باشند و این نیرو بتوانند زمینه‌ی احقاق حق مسلمانان وجلوگیری از ستم وظلم در جامعه‌ی اسلامی را برابر سازد. 

    وقتی از این موضوع رفع خصوصیت نموده و بحث را از حالت موردی خارج سازیم و جامعه‌ی اسلامی امروز ما را به جای جامعه‌ی اسلامی آن زمان بگذاریم، بر اساس مفاد احکام این آیه‌ی قرآنکریم میتوانیم استدلال کنیم که لازم است تا نیروی بشری، تجهیزات، تسلیحات و وسایل مورد نیاز یک نیروی امنیتی و دفاعی را باید تدارک کرد تا بتواند از حقوق حقه‌ی ما دفاع کرده و مانع ظلم وستم بر جامعه‌ی ما گردد.

    نیروهای ملی امنیتی و دفاعیکشور، نیرویی است که به  قول محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور، در سه سال گذشته بقای نظام اسلامی ما را تامین وتضمین کرده و در راه تقویت امنیت و ثبات کشور و هم در زمینه‌ی تنفیذ قانون از هیچ نوع فداکاری وایثار جان وتن دریغ نورزیده وبرای دفاع از حقوق شهروندان کشور شب وروز را در سخت ترین شرایط ودر سرمای طاقت سوز زمستان،گرمای کشنده‌ی تابستان ودر دور ترین نقاط کشور به تمامت اخلاص و صداقت به اجرای وظیفه پرداخته اند. شهدای سر فراز نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در این راه خون وجان عزیز خود را تقدیم داشته ودر راه بستر سازی برای زنده گی آسوده و رفاه حال شهروندان، جانبازانه خود را قربانی کرده اند.

    حکومت وحدت ملی با درک این همه فداکاری و ایثار  نیروهای ملی امنیتی و دفاعی کشور، تمام همت خود را بر این گذاشته تا تمام نیاز های لوژستیکی، تجهیزاتی وتسلیحاتی آنان را مرفوع ساخته وتمام شرایط لازم  رفاه حال منسوبان نهاد های امنیتی ودفاعی کشور را فراهم سازد. در سال های پسین بنا به موجودیت فساد در سیستم تدارکاتی دولت، برخی نارسایی هایی در رسیده گی به نیاز های این نیروها موجود بود؛ اما از زمانی که حکومت وحدت ملی اداره‌ی امور کشور را به عهده گرفته، تمام تلاش خود را بر این متمرکز کرده تا این نارسایی ها از بین رفته و رفاه حال و خاطر منسوبان نهاد های امنیتی به ویژه در حالاتی که این منسوبان در جبهات جنگ در برابر دشمن قرار دارند، تامین وتضمین گردد. بر اساس تلاش های رهبران حکومت وحدت ملی و نیز بر بنیاد دیپلماسی فعالی که از سوی حکومت وحدت ملی به کار گرفته شده، شرکای بین المللی کشور ما برای آموزش، تمویل، تجهیز وتسلیح نهادهای ملی امنیتی و دفاعی این کشور تعهدات روشنی را به عهده گرفته و سالانه میلیاردها دالر را برای آموزش، تجهیز وتسلیح این نیروها کمک و مساعدت می نمایند.

     از آنچه که به هیچ صورت نمی توان چشم پوشید، حمایت های مردمی و ملی از نهادهای ملی امنیتی و دفاعی و منسوبان ادارات مربوط به این نهاد ها می باشد. زیرا بدون حمایت مردمی و ملی، هر نهادی با چالش ها و مشکلات زیاد میتواند مواجه شود. این نهادها نمی توانند بدون حمایت مردمی و ملی آنگونه که لازم است روی پا ایستاده وبه حیات خود ادامه دهند. نهادها وحتا حکومت ها با تکیه بر پشتوانه‌ی مردمی است که می توانند اهداف خود را محقق ساخته و برنامه های خود را عملی سازند.

    لذا انتظار از مردم افغانستان این است که مانند همیشه از نیروها ومنسوبان نهاد های ملی امنیتی و دفاعی خود حمایت همه‌جانبه کنند. همه باید نیروهای ملی و امنیتی را که در متون دینی « حصون الرعیه» ( برج و باروی جامعه) خوانده شده ودر حقیقت بازوی مسلح نظام اسلامی ما می باشند، مانند مردمک چشم خود قدر و ارزش دهیم. زیرا هیچ نظام و هیچ جامعه‌ای بدون داشتن بازوی مسلحی که از آنان در برابر تهدیدات دشمنان و بدخواهان دفاع وتنفیذ قانون را ضمانت کند، استوار و پا بر جا نه خواهند ماند و دیر یا زود نابود خواهند شد.      

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha