صفحه اصلی | eslah | سرمقاله | پروسه‌ی کابل، فرصتی برای ایجاد همگرایی منطقه‌ای

پروسه‌ی کابل، فرصتی برای ایجاد همگرایی منطقه‌ای

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پروسه‌ی کابل، فرصتی برای ایجاد همگرایی منطقه‌ای

دومین نشست پروسه ی کابل قرار است که فردا چهار شنبه در شهر کابل برگزار شود. پروسه ی کابل ابتکار دولت افغانستان برای هماهنگ سازی عزم واراده ی منطقوی وجهانی در خصوص مبارزه در برابر هراس افگنی ویکدست سازی تلاش ها برای رسیدن به صلح است. تروریزم پدیده ی که امنیت وثبات را در منطقه وجهان به چالش کشیده، در حال حاضر یکی از دغدغه های اصلی در هر دو سطح منطقه وجهان است. این پدیده به یکی از مهمترین مشغله های بشر امروز در هر دو سطح دولت ها وملت ها مبدل شده وبیشترین توجه بشر را به خود معطوف داشته است. این از آن جهت است که تروریزم نه تنها هزینه های زیادی را بر دولت ها تحمیل کرده، بلکه سالانه تلفات سنگینی را از جوامع مختلف میگیرد. جغرافیای افغانستان از آن جهت که سال هاست جنگ وخشونت در آن جریان دارد بیشتر از هر کشور دیگری در معرض آسیب های ناشی از تروریزم وهراس افگنی است. یکی از مهمترین عوامل تداوم جنگ وخشونت، مداخلات بیرونی وتنازع نیابتی کشور های مختلف می باشد. در منازعه ی جاری در افغانستان متاسفانه دست های بیرونی با قوت وقدرت دخیل می باشد. موضوعی که از آن به جنگ نیابتی تعبیر می گردد.

  این موضوع سبب شده که گروه های زیادی در این جغرافیا به کنشگری وفعالیت هراس افگنانه بپردازند. قرار آمار های رسمی در حال حاضر بیش از بیست گروه تروریستی که بیشترین آنها متعلق به کشور های دیگر می باشد در افغانستان فعال اند وسالهاست که مصروف انجام اعمال تروریستی اند. این تعداد گروه ها حمایت های مستقیم وغیر مستقیم کشور های منطقه وجهان را با خود دارند. این گروه ها از اختلاف نظر وتفاوت دیدگاه های کشور های مختلف واحیانا متضاد المنافع سود میبرند. با امکانات وتسهیلات وفرصت های که از سوی این کشور ها فراهم میگردد ادامه حیات داده وبه فعالیت وکنشگری می پردازند واز مردم افغانستان وملت های دیگر قربانی میگیرند.

   راه حل این همه از نظر افغانستان توحید دیدگاه وعمل کشور های منطقه وجهان در خصوص تروریزم وهراس افگنی است. به باور افغانستان تا زمانی که کشور های مختلف، که به طور یکسان در معرض خطر ناشی از تهدیدات تروریستی قرار دارند دیدگاه وعمل خود را در زمینه تروریزم وپیامد های ناشی از آن یکی نکنند مشکل است بتوان مبارزه موثر در برابر آن انجام داد واز پیامد های ناگوار وعواقب سوء آن مانع گردیده وبرای شهروندان خویش مصئونیت ایجاد کرد.

    افغانستان باور دارد کشور های در منطقه وحتا جهان وجود دارد که از تروریزم حمایت میکند. دولت های این تعداد کشور ها نسبت به تروریزم به عنوان ابزار سیاست خارجی نگریسته وگروه های 

تروریستی و هراس افگن را به خوب وبد تقسیم کرده ودر برابر آن به صورت گزینشی عمل میکنند. ودر برابر آن گروه هایی که فکر میکنند منافع آن ها را تامین میکنند نه تنها کدام اقدامی نمی کنند بلکه آن گروه ها تمویل و تجهیز وتسلیح کرده وتمام تسهیلات لازم را برای کنشگری آنها فراهم می آورد. از نظر افغانستان، پاکستان یکی از آن کشور ها است. پاکستان سال ها است که از تداوم جنگ وخشونت در افغانستان حمایت کرده است وگروه های درگیر این جنگ به شمول طالبان وشبکه ی حقانی وحتا نیرویی که خود را داعش می خواند را تمویل، تسلیح وتجهیز نموده وهر نوع همکاری اطلاعاتی، آموزشی وتربیتی و...، برای شان مهیا نموده است. در حال حاضر این  گروه ها در قلمروی این کشور پناهگاه های امن دارند.

    افغانستان در دومین نشست پروسه ی کابل خواهد کوشید تا این همه را با کشور های منطقه وجهان و سازمان های بین المللی شریک کند وخواهد کوشید باور خود در مورد ضرورت برخورد مشترک همه ی این کشور ها در برابر تروریزم را با نماینده گان این کشور ها شریک سازد. طرح وستراتیژی مبارزه ی موثر خود را که جدیدا ایجاد کرده به آنان معرفی سازد. بنا به آنچه که مقامات به رسانه ها گفته اين طرح شامل یک پیشنهاد روشن برای پاکستان وطالبان می باشد. مقامات افغانستان در این نشست خواهند کوشید که همه را به همگرایی وهمکاری صادقانه با همدیگر فرا بخواند.    به باور افغانستان نشست پروسه ی کابل یک فرصت بسیار خوب برای رسیدن به یک چنین هدفی است. این نشست این فرصت را فراهم کرده که نماینده گان کشور های مختلف منطقه وجهان وسازمان های بین  المللی شرکت کننده در این نشست دیدگاه های خود را با همدیگر شریک وخطر تروریزم که همه را یک سان تهدید میکند ومشکل مشترک همه کشور ها وملت ها به حساب می آید بهتر درک وراه های مبارزه ی موثر ومشترک را جستجو کنند. 

 

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha